Reklama

Oczywiście daleko nam do czasów naszych babć, kiedy rodziło się dzieci w okolicach 20 roku życia. Ale jest lepiej niż było. Badanie Eurostatu pokazuje także, że poprawiły się notowania Polski, jeżeli chodzi o liczbę urodzeń.

Zobacz także

Kiedy rodzi statystyczna Polka?

Badanie Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny) pokazuje, że Polki rodzą pierwsze dziecko średnio w wieku 27, 2 lat. To całkiem niezły wynik, jeżeli spojrzy się na poprzednie lata. W Polsce od lat utrzymuje się tendencja do przekładania macierzyństwa na coraz później. W 2008 roku średnia wynosiła 28,2 lat, w 2015 roku było to już 29,5 lat.

Pierwsze dziecko przed trzydziestką

Według danych Eurostatu średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko w Unii Europejskiej wynosi 29,1 lat. Najwyższy jest we Włoszech, gdzie decyduje się na potomka w wieku 31,1 lat, a najniższy w Bułgarii - 26,1 lat. Badanie potwierdza, że w całej Europie stopniowo przesuwa się na coraz później decyzję o macierzyństwie. Średni wiek kobiet w UE po urodzeniu pierwszego dziecka wzrastał z 28,7 lat w 2013 roku do 29,1 lat w 2017 roku. Podobna sytuacja miała miejsce we wszystkich państwach członkowskich.

Rodzimy więcej, ale mniej niż Europejki

W Polsce rośnie współczynnik dzietności, ale nadal jest na poziomie niższym od średniej dla Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu wynosi on 1,4 i wzrósł w stosunku do poprzednich lat. W 2016 roku w Polsce urodziło się 382 tys. dzieci i był ich więcej o 13 tys. w stosunku do roku poprzedniego. W 2017 roku urodziło się ok. 403 tys. dzieci, tj. o kolejne 20 tys. więcej.

Współczynnik dzietności służy do określania liczby dzieci, urodzonych przez jedną kobietę w wieku rozrodczym. Oznacza to, że na statystyczną Polkę przypada nieco ponad jedno dziecko. Przyjmuje się, że jeżeli wskaźnik wynosi pomiędzy 2,10 a 2,15 to jest to jest wartość zapewniająca prostą zastępowalność pokoleń.

Najwięcej rodzą Francuzki

Jednak żadne państwo w Unii Europejskiej nie osiągnęło takiego poziomu. 1,9 to najwyższy współczynnik dzietności uzyskany w Europie i należy do Francji. Tuż za nią są Szwecja i Irlandia. Najmniej dzieci rodzi się na Malcie (1,26), w Hiszpanii, Włoszech i na Cyprze.

Badanie Eurostatu potwierdza od lat alarmująca sytuację demograficzną na świecie - rodzi się za mało dzieci i kobiety na zbyt późno przekładają decyzję o macierzyństwie. Czy słusznie?

Źródło: bankier.pl

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama