Kolęda w pandemii: czy można przyjąć księdza? Czy duchowni muszą być zaszczepieni?
Różne diecezje proponują różne formy kolędy duszpasterskiej. Mimo trwającej pandemii będzie można zapraszać księży do domów, ale są też inne możliwości kontaktowania się z duchownymi: np. poprzez listy czy msze święte w małych grupach. Ostateczne decyzje podejmują proboszczowie.
Z powodu trwającej pandemii duchowni znaleźli alternatywne rozwiązania dla tradycyjnej kolędy. Poszczególne diecezje wydają zalecenia co do formy spotkań wiernych z duszpasterzami, ale nie odradzają wizyt domowych. Nie będzie też obowiązku testów na COVID dla księży.
Kolęda duszpasterska w pandemii: co jest dozwolone?
Wiele osób zastanawia się, czy tradycyjna kolęda w czasie pandemii koronawirusa jest bezpieczna. Podobne dylematy mają księża, dlatego proponują inne rozwiązania. Czy będzie można przyjąć księdza w domu? Tak, ale duchowny przyjdzie tylko na życzenie wiernego.
„Obecnie z racji wciąż panującej pandemii koronawirusa kolęda w tradycyjnej formie również w tym roku wydaje się niemożliwa, ale nie powinno to jednak stanowić przeszkody, aby w inny sposób doszło do spotkania duszpasterzy ze swoimi parafianami.” – napisano w dokumencie wydanym przez kielecką kurię.
Czy to bezpieczne? Biskup elbląski w swoim komunikacie podkreślił, że ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy i okazać go wiernym, jeśli o to poproszą. W razie braku szczepienia parafianin może odmówić spotkania z duchownym.
A co z testami na COVID dla księży?
„Nie planujemy testowania księży, jednak ciągle zachęcamy do szczepienia się wszystkich osób. Jednocześnie chcę podkreślić, że większość kapłanów naszej archidiecezji jest po szczepieniu” – powiedział w rozmowie z Onetem ksiądz Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy krakowskiej kurii.
Poszczególne diecezje zalecają też:
- zaproszenie wiernych do kościoła na mszę świętą w intencji parafian,
- msze święte dla wiernych z poszczególnych rejonów parafii,
- wspólne kolędowanie w małych grupach w kościele,
- list napisany przez duszpasterzy do wiernych,
- przeniesienie wizyty duszpasterskiej na wiosnę.
W większości przypadków o formie kolędy będą decydować proboszczowie parafii.
Zobacz też: