Reklama

Z powodu trwającej pandemii duchowni znaleźli alternatywne rozwiązania dla tradycyjnej kolędy. Poszczególne diecezje wydają zalecenia co do formy spotkań wiernych z duszpasterzami, ale nie odradzają wizyt domowych. Nie będzie też obowiązku testów na COVID dla księży.

Reklama

Kolęda duszpasterska w pandemii: co jest dozwolone?

Wiele osób zastanawia się, czy tradycyjna kolęda w czasie pandemii koronawirusa jest bezpieczna. Podobne dylematy mają księża, dlatego proponują inne rozwiązania. Czy będzie można przyjąć księdza w domu? Tak, ale duchowny przyjdzie tylko na życzenie wiernego.

„Obecnie z racji wciąż panującej pandemii koronawirusa kolęda w tradycyjnej formie również w tym roku wydaje się niemożliwa, ale nie powinno to jednak stanowić przeszkody, aby w inny sposób doszło do spotkania duszpasterzy ze swoimi parafianami.” – napisano w dokumencie wydanym przez kielecką kurię.

Czy to bezpieczne? Biskup elbląski w swoim komunikacie podkreślił, że ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy i okazać go wiernym, jeśli o to poproszą. W razie braku szczepienia parafianin może odmówić spotkania z duchownym.

A co z testami na COVID dla księży?

„Nie planujemy testowania księży, jednak ciągle zachęcamy do szczepienia się wszystkich osób. Jednocześnie chcę podkreślić, że większość kapłanów naszej archidiecezji jest po szczepieniu” – powiedział w rozmowie z Onetem ksiądz Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy krakowskiej kurii.

Poszczególne diecezje zalecają też:

  • zaproszenie wiernych do kościoła na mszę świętą w intencji parafian,
  • msze święte dla wiernych z poszczególnych rejonów parafii,
  • wspólne kolędowanie w małych grupach w kościele,
  • list napisany przez duszpasterzy do wiernych,
  • przeniesienie wizyty duszpasterskiej na wiosnę.

W większości przypadków o formie kolędy będą decydować proboszczowie parafii.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama