Prof. Andrzej Horban stwierdził, że liczba dziennych zachorowań, która powinna skłonić władzę do całkowitego zamknięcia kraju, wynosi 30 tysięcy. Doradca premiera zawyrokował także, że lockdown powinien trwać przynajmniej miesiąc.

Reklama

Czy kościoły powinny być zamknięte?

Przy 30 tysiącach dziennych zakażeń, rząd powinien zabronić ludziom wychodzenia z domu – poza wyjściem do pracy w zawodach, które są niezbędne dla funkcjonowania kraju.

Zapytany o obecnie wprowadzone obostrzenia, prof. Horban uznał, że zamknięcie galerii handlowych faktycznie miało miejsce z racji na duże obleganie tych obiektów. Dodał jednak, że w tej chwili powinno zamknąć się także kościoły – skoro zamierzamy chronić osoby starsze.

Testy dla wszystkich Polaków?

Prof. Horban stwierdził również, że Polska nie powinna przetestować wszystkich obywateli pod kątem COVID-19 – tak, jak zrobiła to Słowacja. Doradca jednoznacznie przyznał, że Polaków jest dużo więcej niż Słowaków, a tzw. „test antygenowy” bardzo rzadko wykrywa zachorowania u osób bezobjawowych.

Zdaniem eksperta, przy obecnej liczbie dziennych zakażeń, odporność stadną możemy zyskać na przestrzeni 3-4 miesięcy.

Zobacz także

„Jeśli mamy 30 tys. zakażeń dziennie i przyjmując, że pięć razy tyle jest chorych bezobjawowych, to w ciągu miesiąca przechoruje prawie 6 mln osób” – podsumował lekarz.

Źródło: Wirtualna Polska

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama