rodzicielstwo w czasach COVID-19
Adobe Stock
Wychowanie

Rodzicielstwo w czasie pandemii. Wskazówki dla rodziców od WHO i UNICEF [INFOGRAFIKI]

Koronawirus pozamykał nas w domach. Jak wyjść z tego obronną ręką? Wzmocnić więzi, zamiast oszaleć? Grupa psychologów z organizacji Parenting for Lifelong Health przy WHO i UNICEF stworzyła mądre wytyczne dla rodziców (nie tylko na czas pandemii!).

Pandemia koronawirusa zmieniła świat, który znamy. Rzeczy, które uważaliśmy za oczywiste - wyjście do pracy, na zakupy, odprowadzenie dziecka do szkoły lub przedszkola, wizyta w przychodni - to wszystko zostało nam zabrane bądź mocno ograniczone. Nie inaczej jest w domu.

Rodzicielstwo w czasach COVID-19

Wielu rodziców stanęło przed wyzwaniem godzenia własnej pracy zdalnej z nauką online dzieci. Przebywanie pod jednym dachem, często na małych metrażach, przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. To może odbić się negatywnie na wszystkim, co wypracowaliśmy do tej pory. Może też mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne wszystkich domowników.

Na szczęście, jeśli dobrze to przemyślimy i zaplanujemy, zadbamy o przestrzeń dla potrzeb każdego członka rodziny (w tym koniecznie o swoją!), ten czas może być lepszy, a - kto wie? - może nawet najlepszy w naszym rodzicielstwie. Jak to zrobić?

Miałam okazję współpracować przy tłumaczeniu wskazówek dla rodziców na czas pandemii, przygotowanych przez grupę psychologów z Uniwersytetu w Oksfordzie i UNICEF dla WHO i organizacji Parenting for Lifelong Health. Te rady mogą pomóc przetrwać nam wszystkim nie tylko aktualną falę pandemii i nowe obostrzenia, ale nawet kolejny lockdown. Gorąco zachęcam - wczytajcie się, stosujcie, bądźcie zdrowi i myślcie pozytywnie!

Rady dla rodziców na czas pandemii koronawirusa:
1. Czas sam na sam z dziećmi

2. Rutyna i plan dnia
3. Myśl pozytywnie
4. Złe zachowanie
5. Zachowaj spokój, poradź sobie ze stresem
6. Rozmowy o koronawirusie

Czas sam na sam z dziećmi

Kliknij w obrazek, żeby wyświetlić i zapisać lub wydrukować infografikę:
Wskazówki dla rodziców na czas pandemii koronawirusa 1
covid19parenting.com

Nie możesz iść do pracy? Szkoły są zamknięte? Martwisz się o finanse? To normalne, że czujesz się zestresowany i przytłoczony. Zamknięcie szkół jest jednak także okazją, żeby pogłębić relacje z naszymi dziećmi i nastolatkami. Czas sam na sam z dzieckiem jest beztroski i radosny. Sprawia, że dzieci czują się kochane i bezpieczne. Pokazuje im, że są ważne.

 • Znajdź czas dla każdego dziecka - może to być tylko 20 minut dziennie albo dłużej – to zależy od nas. Może to odbywać się każdego dnia o stałej porze, tak żeby dzieci lub nastolatki miały na co czekać.
 • Spytaj dziecko, co chciałoby robić - podejmowanie decyzji buduje pewność siebie. Jeśli dzieci chcą robić coś, co nie jest dozwolone z powodu izolacji społecznej, potraktuj to jako okazję, żeby o tym porozmawiać (patrz niżej).

Pomysły na spędzanie czasu z niemowlakiem i małym dzieckiem

 • Naśladuj ich miny i dźwięki
 • Śpiewaj piosenki, graj na pokrywkach i łyżkach
 • Buduj wieże z filiżanek lub klocków
 • Opowiadaj bajki, czytaj książki, oglądajcie zdjęcia
 • Wyłącz telewizor i telefon. To czas wolny od wirusa.

Pomysły na spędzanie czasu ze starszym dzieckiem

 • Poczytajcie książkę lub oglądajcie obrazki
 • Rysujcie kredkami lub ołówkami
 • Tańczcie do muzyki albo śpiewajcie piosenki!
 • Wykonujcie razem prace domowe – potraktujcie sprzątanie i gotowanie jako zabawę!
 • Pomóż dziecku w nauce

Pomysły na spędzanie czasu z nastolatkiem

 • Porozmawiajcie o czymś, co lubi: o sporcie, muzyce, TV, celebrytach, przyjaciołach
 • Ugotujcie ulubioną potrawę
 • Poćwiczcie do jego ulubionej muzyki
 • Słuchaj go, patrz na niego. Daj mu swoją pełną uwagę. Miłej zabawy!

Rutyna górą!

Kliknij w obrazek, żeby wyświetlić i zapisać lub wydrukować infografikę:
Zrzut ekranu 2020-11-09 o 11.11.33.png
covid19parenting.com

Koronawirus zabrał naszą codzienną zawodową i szkolną rutynę. To trudne dla dzieci, nastolatków i dla ciebie. Stworzenie nowej rutyny może pomóc.

Stwórz elastyczny, ale stały plan dnia

 • Stwórz plan dnia dla siebie i dzieci, z czasem na obowiązki i czas wolny. Dzięki temu dzieci poczują się bezpieczniej i będą lepiej się zachowywać.
 • Dzieci lub nastolatki mogą pomóc w stworzeniu planu dnia, np. tworząc plan nauki. Dzieciom będzie łatwiej go przestrzegać, jeśli pomogą w jego tworzeniu.
 • Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej – pomaga w radzeniu sobie ze stresem i znalezieniu ujścia dla dziecięcej energii.

Wytłumacz dziecku, czym jest bezpieczna odległość

 • Jeśli to dozwolone, wychodź z dziećmi z domu.
 • Możesz też im pomóc w pisaniu listów i robieniu rysunków dla innych ludzi. Możecie je rozwiesić przed domem, żeby inni mogli je zobaczyć!
 • Uspokój dziecko, tłumacząc mu, jak dbasz o to, żebyście byli bezpieczni. Słuchaj jego sugestii i traktuj je poważnie.

Zamień mycie rąk i utrzymywanie higieny w zabawę

 • Wymyśl 20-sekundową piosenkę na czas mycia rąk. Dodaj do tego gesty! Przyznawaj dzieciom punkty i chwal je za regularne mycie rąk.
 • Stwórz grę, w której wygrywa ta osoba, która najrzadziej dotyka swojej twarzy (możecie nawzajem liczyć sobie dotknięcia).

Każdego wieczoru pomyślcie przez chwilę o minionym dniu

 • Powiedz dziecku o jednej pozytywnej lub zabawnej rzeczy, którą zrobiło tego dnia.
 • Chwal siebie za to, co zrobiłeś dziś dobrze. Jesteś gwiazdą!

Jesteś dla swojego dziecka wzorem do naśladowania

Jeśli stosujesz się do zasad społecznej izolacji i sam dbasz o higienę, traktujesz innych z empatią, szczególnie ludzi chorych i bezbronnych – twoje dzieci i nastolatki będą cię naśladować.

e-book Mamo, To Ja odporność dziecka w czasie pandemii
edipresse

Myśl pozytywnie

Kliknij w obrazek, żeby wyświetlić i zapisać lub wydrukować infografikę:
Zrzut ekranu 2020-11-09 o 11.11.26.png
covid19parenting.com

Trudno jest myśleć pozytywnie, kiedy nasze małe dzieci lub nastolatki doprowadzają nas do szaleństwa. Często kończy się na tym, że mówimy: "Przestań!". Ale dzieci są o wiele bardziej skłonne zrobić to, o co prosimy, kiedy dajemy im polecenia w pozytywny sposób i chwalimy za to, co robią dobrze.

Wyjaśnij dziecku, jakiego zachowania od niego oczekujesz

Używaj pozytywnych sformułowań, kiedy mówisz dziecku, co ma robić. Takich jak: "Odłóż, proszę, swoje ubrania na miejsce" (zamiast: "Nie bałagań!")

Wszystko zależy od przekazu

Krzycząc na dziecko, sprawisz tylko, że oboje będziecie bardziej zestresowani i rozzłoszczeni. Zwróć uwagę dziecka, zwracając się do niego po imieniu. Mów spokojnym tonem.

Chwal dziecko, kiedy dobrze się zachowuje

Spróbuj chwalić dzieci lub nastolatki za coś, co zrobiły dobrze. Może nie pokażą tego po sobie, ale zobaczysz, że powtórzą to dobre zachowanie. Będą wiedzieć, że zauważasz i doceniasz ich starania.

Bądź realistą

Czy twoje dziecko jest w ogóle w stanie zrobić to, o co je prosisz? Dziecku jest bardzo trudno być przez cały dzień cicho, ale może uda się, żeby było cicho podczas tych 15 minut, kiedy ty rozmawiasz przez telefon?

Pomóż nastolatkowi utrzymywać kontakt ze znajomymi

Nastolatki mają dużą potrzebę komunikowania się ze swoimi przyjaciółmi. Pomóż swojemu nastolatkowi być z nimi w kontakcie poprzez media społecznościowe i inne bezpieczne w tych czasach sposoby, To też jest coś, co możecie zrobić razem!

Złe zachowanie

Kliknij w obrazek, żeby wyświetlić i zapisać lub wydrukować infografikę:
Zrzut ekranu 2020-11-09 o 11.11.38.png
covid19parenting.com

Wszystkim dzieciom zdarza się źle zachowywać. To normalne, kiedy są zmęczone, głodne, przestraszone lub uczą się niezależności. I mogą doprowadzać nas do szaleństwa, kiedy są pozamykane w domach!

Odwracaj uwagę

Zauważaj złe zachowania odpowiednio wcześnie i odwracaj uwagę dziecka w kierunku tych pożądanych.
Zatrzymaj kłopoty, zanim się zaczną! Kiedy dzieci zaczynają być niespokojne, odwróć ich uwagę czymś interesującym lub fajnym: "Chodźcie, zagramy w jakąś grę!"

Zrób sobie przerwę

Czujesz, że zaraz wybuchniesz? Zrób sobie 10-sekundową przerwę. Zrób powolny wdech i wydech. Powtórz to 5 razy. Potem spróbuj zareagować spokojniej.

Stosuj konsekwencje

 • Konsekwencje uczą brania odpowiedzialności za swoje czyny. Pozwalają też na wprowadzenie kontrolowanej dyscypliny. To bardziej skuteczne niż bicie lub krzyk.
 • Daj dziecku wybór: albo posłucha twoich poleceń, albo poniesie konsekwencje.
 • Spróbuj zachować spokój, wprowadzając konsekwencje.
 • Upewnij się, że wytrwasz w zarządzonych konsekwencjach. Na przykład zabranie nastolatkowi telefonu na tydzień będzie trudne do wyegzekwowania. Zabranie go na godzinę jest bardziej realistyczne.
 • Kiedy skończy się ponoszenie konsekwencji, daj dziecku sposobność do zrobienia czegoś dobrego i pochwal je za to.

Trzymaj się punktów 1-3

Czas sam na sam, pochwały za dobre zachowanie i ustalony plan dnia ograniczą niepożądane zachowania.
Przydziel dzieciom i nastolatkom proste prace, za które będą odpowiedzialne. Tylko upewnij się, że będą w stanie je wykonać i chwal, kiedy to robią!

Zachowaj spokój i poradź sobie ze stresem

Kliknij w obrazek, żeby wyświetlić i zapisać lub wydrukować infografikę:
Zrzut ekranu 2020-11-09 o 11.11.50.png
covid19parenting.com

To stresujący czas. Dbaj o siebie, żeby być wsparciem dla swoich dzieci.

Nie jesteś sam

Miliony ludzi przeżywają te same lęki, co my. Znajdź kogoś, z kim możesz rozmawiać o tym, co czujesz. Słuchaj, co mówi ta osoba. Unikaj mediów społecznościowych, które wzmacniają w tobie uczucie strachu.


Zrób sobie przerwę

Wszyscy potrzebujemy czasem przerwy. Kiedy dzieci śpią, zrób coś fajnego lub relaksującego dla siebie. Stwórz listę zdrowych rzeczy, które TY lubisz robić. Zasługujesz na to!

Słuchaj dzieci

Bądź otwarty i słuchaj tego, co mówią twoje dzieci. Będą się do ciebie zwracać po wsparcie i pocieszenie. Słuchaj dzieci, kiedy mówią ci o tym, jak się czują. Akceptuj ich uczucia i pocieszaj.

Zatrzymaj się

1-minutowa relaksacja, którą możesz wykonać, kiedy czujesz się zestresowany lub zmartwiony

Krok 1: Przygotowanie
Usiądź wygodnie, postaw obie stopy na podłodze, połóż ręce na kolanach.
Zamknij oczy, jeśli dobrze się z tym czujesz.

Krok 2: Myśli, uczucia, ciało
Zadaj sobie pytanie: "O czym teraz myślę?"
Zauważ swoje myśli. Zwróć uwagę na to, czy są negatywne, czy pozytywne.
Zauważ swoje emocje. Zwróć uwagę na to, czy czujesz się szczęśliwy, czy nie.
Zauważ, jak czuje się twoje ciało. Zwróć uwagę na miejsca, w których odczuwasz ból lub napięcie.

Krok 3: Skup się na oddechu
Słuchaj swojego oddechu podczas wdechu i wydechu.
Możesz położyć rękę na brzuchu i poczuć, jak wznosi się i opada przy każdym oddechu.
Możesz powiedzieć sobie: "Jest w porządku. Cokolwiek się dzieje, nic mi nie jest".
Następnie po prostu przez chwilę słuchaj swojego oddechu.

Krok 4: Powrót
Zauważ, jak czuje się twoje całe ciało.
Posłuchaj otaczających cię dźwięków.

Krok 5: Refleksja
Zastanów się: "Czy czuję się inaczej?"
Kiedy będziesz gotowy, otwórz oczy.
Zatrzymanie się jest pomocne także wtedy, gdy dziecko cię irytuje lub zrobiło coś złego. Daje ci możliwość uspokojenia się. Nawet kilka głębokich oddechów lub poczucie podłogi pod stopami może zrobić różnicę. Możesz też Zatrzymywać się razem z dziećmi!

Rozmowy o koronawirusie

Kliknij w obrazek, żeby wyświetlić i zapisać lub wydrukować infografikę:
Zrzut ekranu 2020-11-09 o 11.11.59.png
covid19parenting.com

Bądź gotowy na takie rozmowy. Do dzieci dotarły już informacje o COVID-19. Milczenie i tajemnice nie ochronią naszych dzieci. Uczciwość i prawdomówność tak. Zastanów się, ile z tego mogą zrozumieć. To ty znasz je najlepiej!

Bądź otwarty i słuchaj

Pozwól dziecku mówić bez przeszkód. Zadawaj otwarte pytania i sprawdź, ile już wie.

Mów prawdę

Zawsze odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą. Weź pod uwagę wiek dziecka i to, ile jest w stanie zrozumieć.

Wspieraj

Twoje dziecko może bać się lub czuć się zagubione. Pozwól mu mówić o tym, jak się czuje i zapewnij, że jesteś przy nim.

Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi

Nie ma nic złego w tym, że powiesz: "Tego nie wiadomo, ale pracujemy nad tym", albo "Nie wiem, ale myślę, że...". Wykorzystaj tę sytuację, żeby dowiedzieć się czegoś nowego wspólnie z dzieckiem!

Bohaterowie zamiast dręczycieli

Wyjaśnij dziecku, że COVID-19 nie ma nic wspólnego z tym, jak ktoś wygląda, czy jakim językiem mówi. Powiedz, że możemy być empatyczni w stosunku do chorych i tych, którzy się nimi opiekują.
Wyszukuj historie o ludziach, którzy pracują, by zatrzymać epidemię i tych, którzy opiekują się chorymi.
Jest wiele dobrych historii, ale niektóre mogą nie być prawdziwe! Korzystaj ze sprawdzonych źródeł WHO i UNICEF.

Zakończ rozmowę pozytywnie

Upewnij się, że twoje dziecko ma się dobrze. Przypomnij mu, że troszczysz się o nie i że może zawsze z tobą porozmawiać. A później zróbcie razem coś fajnego!

Zobacz też:

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Marko Tiny Love mata
materiały prasowe
Rozwój
5 zabawek, których nie może zabraknąć w wyprawce niemowlaka. Uczą, bawią i... są piękne!
Ech, zabawki… Sympatyczne zwierzątka, przepiękne kolory czy mnóstwo interaktywnych elementów, czyli wszystko to, co ucieszy nie tylko niemowlaka, ale i rodziców. Wiadomo jednak, że od nadmiaru boli głowa, dlatego warto wybierać zabawki, które łączą w sobie wszystkie te elementy, a przy okazji uczą, rozwijają kreatywność i zmysły.

Niemowlęta niezwykle szybko uczą się otaczającego je świata. Co więcej – na wielu płaszczyznach jednocześnie. Kojarzą, uczą się komunikować, rozwijają zmysły i wyobraźnię, ćwiczą zarówno ruchy całego ciała, jak i ruchy precyzyjne. A do tego dochodzi jeszcze rozwój emocjonalny i społeczny. Oto 5 zabawek, które zapewnią maluszkowi doświadczanie na wszystkich tych płaszczyznach. Wielofunkcyjny leżaczek-bujaczek z funkcją krzesełka 3w1 To wyjątkowe i innowacyjne rozwiązanie pozwala jednym kliknięciem przestawić maluszka z pozycji drzemki do pozycji zabawy i cieszyć się wspólnie spędzanym czasem! Pierwszy poziom zabawki, to leżaczek . Maluszek przebywa w bezpiecznej, półleżącej pozycji i może łatwo obserwować, co dzieje się w domu. Poziom środkowy – bujaczek – to idealne miejsce do zabawy. Może pełnić również funkcję uspokajacza. Wibrujące ruchy mogą pomóc dziecięcemu układowi trawiennemu złagodzić dyskomfort wywołany np. kolką a pozycja półleżąca będzie bezpieczna dla maluszka, który cierpi na refluks. Trzecim poziomem jest krzesełko . Dzięki podniesieniu oparcia do maksymalnej wysokości oraz rozłożeniu przedniej i tylnej blokady leżaczka uzyskujemy krzesełko do karmienia. Taka pozycja jest również idealna do spędzania czasu twarzą w twarz z dzieckiem – zabawy, wygłupów, czytania, opowiadania historii – po prostu spędzania wspólnie czasu! Uzupełnieniem leżaczka-bujaczka jest ruchome ramię z zabawką świetlno-muzyczną , która może zostać aktywowana przez dziecko. Do dwóch płatków przymocowane zostały urocze, szeleszczące zawieszki. Zabawki są przymocowane na paski z rzepami, co umożliwia ich zdjęcie i umieszczenie dowolnych zabaweczek, aby urozmaicić dziecku zabawę. Zabawka posiada 9 melodii oraz dwa stopnie głośności, a dźwięk można ustawić w 3 trybach pracy (muzyka zabawna lub kojąca w trybie...

Ziaja ISR lato
Adobe Stock
Pielęgnacja
Czy niemowlę może się opalać, czyli jak dbać o skórę maluszka latem
Niezależnie od tego, czy urodziłaś zimą czy też w samym środku upalnego lata, skóra twojego dziecka wcześniej czy później zostanie wystawiona na działanie promieni słonecznych. Czy maluch może się opalać? Jak uchronić jego skórę przed poparzeniami? Odpowiadamy!

Powszechnie wiadomo, że ekspozycja na promienie słoneczne może mieć fatalne skutki zdrowotne. To prawda, że w ten sposób ludzki organizm syntetyzuje witaminę D ze słońca, jednak maluszki przyjmują ją w formie suplementu diety (kropelki) lub wraz z mlekiem modyfikowanym. Nie ma więc potrzeby, by czerpały ją ze słońca. Musisz pamiętać, że skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna , a to oznacza, że znacznie szybciej może ulec poparzeniom słonecznym . Jeśli twój maluszek dodatkowo zmaga się z podrażnieniami lub ma skłonność od pieluszkowego zapalenia skóry, oprócz ochrony przeciwsłonecznej , latem potrzebuje odpowiednich, przewiewnych ubranek i częstszej zmiany pieluszki. Ukojenie w cieniu Najlepszym sposobem ochrony dzieci przed słońcem jest trzymanie maluszka w cieniu . Ponadto należy ubrać dziecko w odzież ochronną: kapelusik z rondem lub czapeczkę z daszkiem i – starszakowi – nałożyć okulary przeciwsłoneczne . Upewnij się jednak, że się nie przegrzeje. Cień możesz zapewnić dziecku również używając parasola lub rozkładanego namiotu. Podczas spacerów w gondoli upewnij się, że parasolka dokładnie chroni dziecko przed słońcem. Przestrzegamy jednak przed rozwieszaniem tetrowej pieluszki na budce wózka. W ten sposób może i zapewniamy maluszkowi cień wewnątrz, jednak jednocześnie w środku panuje wysoka temperatura – nawet o kilkanaście stopni wyższa niż temperatura otoczenia! Jaki krem dla maluszka? Promienie słoneczne dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: UVA i UVB. Promienie UVB są krótsze i nie mogą przeniknąć przez szkło, ale to one powodują oparzenia słoneczne. Promienie UVA , które mogą przedostać się przez szkło, są bardziej podstępne, ponieważ wpływają na skórę nawet wtedy, gdy nie czujemy, że się opalamy. Idealny krem przeciwsłoneczny powinien chronić zarówno przed promieniami UVB, jak i UVA. I takich oznaczeń...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj