Po urodzeniu dziecka twój partner dziwnie się zachowuje? To może być depresja!
Depresja poporodowa nie jest problemem dotyczącym wyłącznie kobiet. Według najnowszych badań, mężczyźni też mogą jej doświadczać, choć objawy wyglądają inaczej, niż u kobiet.
Depresja poporodowa jest diagnozowana u kobiet w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka. Okazuje się jednak, że objawy depresji poporodowej mogą występować także u mężczyzn. Doświadcza ich 1 na 4 świeżo upieczonych ojców.
Najczęstszymi objawami depresji są:
- przygnębienie,
- brak zainteresowania codziennymi aktywnościami,
- brak skupienia,
- poczucie bezsilności,
- brak energii.
Jane Iles, Pauline Slade, i Helen Spiby z Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii, przeprowadzili badanie poziomu stresu i objawów depresji poporodowej u par 7 dni, 6 tygodni i 3 miesiące po urodzeniu dziecka. Okazało się, że symptomy depresji były podobne niezależnie od płci badanych. Tym, co może je potęgować, jest brak wsparcia i niezainteresowanie ze strony partnera.
Kobiety częściej mówią o emocjach, choć depresja poporodowa i baby blues wciąż są tematami tabu. U młodych mam depresja może objawiać się smutkiem i przygnębieniem, młodzi ojcowie reagują inaczej – mogą zachowywać się agresywnie, uciekają od obowiązków domowych lub popadają w nałogi. Kobiety boją się mówić o depresji poporodowej. Myślą, że są złymi matkami. O depresji poporodowej wśród mężczyzn w ogóle się nie mówi, młodzi ojcowie są jeszcze bardziej stygmatyzowani, a lekarze ignorują ich uczucia, skupiając się wyłącznie na młodych mamach. Badacze apelują do lekarzy, by dostrzegli problem wśród młodych ojców i przestali go ignorować. Młodym mamom radzą, by nakłoniły partnera do rozmowy, jeśli widzą niepokojące objawy.
Zauważyłyście u swoich partnerów objawy depresji? A może same jej doświadczyłyście?
Czytaj także: Gwiazdy mówią o depresji poporodowej
źródło: psychologytoday.com