Reklama

Program "Dobry Start" lub inaczej nazywany 300 plus przyznaje rodzicom raz w roku, 300 złotych na pokrycie części wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

Reklama

100 tysięcy w pierwszej dobie

Złożono już ponad 100 tys. wniosków o wypłatę 300 zł z programu "Dobry Start" - poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. "Właśnie w tej chwili przekroczyliśmy 100 tys. wniosków o Dobry Start. To jest dosłownie informacja sprzed kilku minut. Wczoraj ruszył nabór wniosków i wczoraj Polacy złożyli 90 tys. wniosków o Dobry Start i 20 tys. wniosków o 500 plus" - przekazał w poniedziałek wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk.

Więcej o programie: Rusza 300 plus na dziecko. Gdzie i jak składać wnioski o wyprawkę?

Oszuści czyhają na twoje dane

Wnioski o dofinansowanie składać można od niedzieli, 1 lipca. Resort opublikował na swojej stronie internetowej komunikat, w którym przestrzega przed oszustami, chcącymi uzyskać numery kont bankowych rodziców składających wniosek, wysyłając w tej sprawie fałszywe maile.

"Mogą podszywać się pod instytucję gminną lub powiatową, wysyłając wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta w celu dokonania przelewu świadczenia lub kliknięcia w link" - napisało ministerstwo. Resort uczula, żeby nie dać się nabrać, tym bardziej, że program nie przewiduje wysyłania takich wiadomości.

"Instytucja gminna lub powiatowa realizująca świadczenie Dobry Start nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny" – przestrzega ministerstwo. Dlatego w wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link - podkreślono.

Do pobrania: Wniosek o 300 plus dla uczniów

Przewiduje się, że z programu 300 plus skorzysta 4,6 mln dzieci. Wniosek o 300 plus na dziecko może złożyć mama albo tata dziecka (wystarczy jedna osoba). Poza rodzicami o wypłatę świadczenia mogą ubiegać się opiekunowie prawni albo faktyczni lub rodzice zastępczy. Od 1 lipca 2018 roku możemy to zrobić online:

  • korzystając ze strony empatia.mrpips.gov.pl;
  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej – możliwość składaniu wniosku oferują m.in. banki – Alior, Millennium, Pekao SA, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO BP (oraz Inteligo), SGB-Bank.

Drogą tradycyjną będzie można wnioskować o 300 plus dopiero od 1 sierpnia 2018 roku. Papierowe wnioski przyjmą te same instytucje, które obsługują program Rodzina 500 plus. Przypomnijmy – są to m.in.:

  • urzędy miasta/gminy
  • ośrodki pomocy społecznej
  • powiatowe centra pomocy rodzinie

Na złożenie wniosku mamy czas aż do 30 listopada 2018 roku. Jeśli uda ci się złożyć go w lipcu lub sierpniu, pieniądze otrzymasz do 30 września.

Czy będziecie ubiegać się o 300 plus? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama