Reklama

To nie jest wina dziecka!

Na konferencji zorganizowanej pod hasłem „Zmiany w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci z moczeniem nocnym”, specjaliści wyrazili obawy, że rodzice zbyt długo zwlekają z pomocą dziecku. Wielu z nas żyje w przeświadczeniu, że moczenie nocne minie wraz z wiekiem. Gdy tak się nie dzieje, szukamy winy w dziecku i w sobie samym. A to ogromny błąd!

Reklama

Problem moczenia nocnego dotyczy 300 tys. dzieci w Polsce. Nie jest to mała liczba. To 20% pięciolatków, u których dopuszcza się „nocne wypadki”. Niestety często te pięciolatki rosną i mają ten sam problem w wieku 15 lat. Opiekunowie, zamiast zastanowić się nad przyczyną takiego stanu, doszukują się błędów wychowawczych. Według ekspertów moczenie nocne jest przyczyną stresu, a nie skutkiem. Większość dzieci stresuje się właśnie tym, że budzi się w mokrej piżamie, a nie moczy się, dlatego, że jest zdenerwowane.

Czytaj: Dlaczego dziecko moczy się w nocy - prawdy i mity

Wczesna diagnostyka to podstawa!

Najczęstszą przyczyną problemów są kłopoty z pęcherzem, niemożność obudzenia się na czas oraz nadprodukcja moczu. Wynika to najczęściej z zakażenia dróg moczowych oraz wad anatomicznych układu moczowego. Tylko wczesna diagnostyka może pomóc dziecku, więc oczekiwanie aż dziecko wyrośnie z problemu, rzadko kiedy się sprawdza.

Eksperci postanowili ze względu na skalę problemu (nocne moczenie to drugie po problemach alergicznych schorzenie wieku dziecięcego), skrócić z 3 m-cy do 1m-ca okres wspomagająco-motywujący, poprzedzający leczenie farmakologiczne. Lek podawany dzieciom to desmopresyna, która ma pomóc wyzwolić dzieci od problemu.

Dzieci, które cierpią na tę przypadłość, niestety czują się ograniczone. Wstyd przed kolegami utrudnia im wyjazdy na szkolne wycieczki, czy nawet leżakowanie w przedszkolu. Nieleczone moczenie nocne może stać się przyczyną wielu problemów emocjonalnych i psychicznych, nie warto więc czekać, aż problem zniknie, tylko należy udać się do lekarza i zdiagnozować problem.

Czy Wasze dzieci mają problem z utrzymaniem moczu w nocy?

Czytaj także: Moczenie nocne - porady eksperta

Reklama

źródło: rynekzdrowia.pl

Reklama
Reklama
Reklama