Arcybiskup łódzki, Grzegorz Ryś, wydał zarządzenie, w którym zwalnia parafian diecezji kaliskiej i łódzkiej z obowiązku uczestniczenia we mszy świętej 25 grudnia. Jednocześnie duchowny sprecyzował, jak powinna odbywać się spowiedź oraz komunia święta w okresie świątecznym.

Reklama

Msze święte w Boże Narodzenie nieobowiązkowe?

Boże Narodzenie to tzw. święto nakazane, wierni mają więc obowiązek uczestniczenia w tym dniu w uroczystej mszy świętej. W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wiele osób obawia się jednak wizyt w świątyniach i pozostaje w domu. Co zatem z nabożeństwami w święta? Czy mimo wszystko trzeba iść do kościoła? Okazuje się, że niekoniecznie. Arcybiskup łódzki do 27 grudnia przedłużył dyspensę, zwalniając tym samym parafian z obowiązku pójścia na świąteczną mszę. Dyspensa dotyczy wiernych z diecezji kaliskiej i łódzkiej oraz osoby przebywające na jej terenie w czasie świąt.

Uczestnictwo we mszy nie jest więc obowiązkowe, ale dozwolone dla chętnych. Osoby, które w święta udadzą się do kościołów, muszą jednak pamiętać o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowywaniu dystansu. W kościele zaś może przebywać jedna osoba na 15 metrów kw.

Abp Ryś zawarł też w rozporządzeniu wytyczne co do udzielania komunii świętej oraz przystępowania do spowiedzi. Spowiedź musi odbywać się „poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła”. Komunia święta nie jest z kolei udzielana do ust. „Osoby, które mimo to domagają się przyjęcia Komunii św. do ust, mogą to uczynić w odrębnej procesji u wskazanego szafarza lub na końcu obrzędu. Nie wolno udzielać Komunii św. naprzemiennie do ust i na dłoń. Komunia dla osób starszych może być dostarczona do miejsca zamieszkania” − napisał abp Ryś.

Zobacz też:

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama