Obecnie Nel musi być Nelą, a Kuba Jakubem, ale już wkrótce ma się to zmienić!
Aktualne prawo o aktach stanu cywilnego nakazuje, aby wszystkie żeńskie imiona kończyły się literą "a", nie można też wpisywać w akcie zdrobniałych form imion. Od 1 marca 2015 r. łatwiej będzie nadać dziecku imiona damskie i męskie o obcym brzmieniu. Teraz już Justin nie będzie musiał być Dżastinem.

Reklama

Skąd pomysł na taką liberalizację prawa w kwestii nadawania imion?

Zdaniem Małgorzaty Piotrak, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSW, zmiany te tłumaczone są potrzebą wynikającą ze zwiększonej liczby cudzoziemców, a także pojawieniem się imion niespolszczonych.
Zastanawiający jest ten sposób tłumaczenia, biorąc pod uwagę fakt, że obecne prawo zezwala na nadanie imion damskich i męskich pochodzenia innego niż polskie, jeżeli przynajmniej jeden z rodziców jest cudzoziemcem.
Po wprowadzeniu zmian rodzice, mający oboje polskie obywatelstwo, będą moli nazwać swoje dzieci obcobrzmiącymi imionami, np. Mercedes, Angelica, Justin.

Czytaj też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku

- Decyzja o wyborze imienia jest podejmowana często pod wpływem emocji, chęci chwilowego zabłyśnięcia, dodania dziecku wątpliwej oryginalności. Jednak w przyszłości może być dla dziecka krzywdząca - ostrzega Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP.

Takie złagodzenie przepisów jedni uważają za oburzające, podczas gdy inni twierdzą, iż jest ono pomocnym rozwiązaniem dla wielu rodziców.

Zobacz także

Sprawdź: Najpopularniejsze imiona na przestrzeni wieków

Nadawanie imion - te przepisy nie ulegną zmianie

Nadal będzie można nadać dziecku maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Niestety przepis dotyczący zdrobnień imion nadal nie zostanie doprecyzowany, pozostawiając przy tym dużą swobodę urzędnikom. Powtórzą się zapewne sytuacje, gdzie to samo imię w jednym urzędzie było już rejestrowane jako nowe imię, a w innym było nadal traktowane jako tylko zdrobnienie.

Zobacz też: Imię dla dziewczynki 2014

Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC. Jeśli odmówi on nadania dziecku imienia wybranego przez rodziców, zgodnie z nowymi przepisami, urzędnik będzie mógł samowolnie nadać imię twojemu dziecku.

Czy już wkrótce na placach zabaw będziemy słyszeć głównie wołanie za Fifi czy Benem, a polskie imiona damskie i męskie imiona polskie jak Jan i Zofia pójdą w niepamięć?

Reklama

Zobacz, jakie imiona mamy uważają za najładniejsze!

Reklama
Reklama
Reklama