Narodowy Program Prokreacyjny nie działa? Pary wciąż czekają!
Program zdrowia prokreacyjnego wszedł w życie we wrześniu 2016 roku, jednak nie wszystkie szpitale dostały środki na jego realizację. Kto nie dostał jeszcze pomocy?
Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego wszedł w życie we wrześniu 2016 r. W Wielkopolsce dotychczas nie ruszył, ponieważ resort zdrowia nie przekazał środków na jego realizację.
Kiedy program prokreacyjny zacznie działać?
Rządowy program prokreacyjny, czyli "Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce", działa od września 2016 roku. Kliniczny Szpital Ginekologiczo-Położniczy w Poznaniu, jeden z 13 ośrodków, które otrzymały zgodę na realizację programu, nie przyjął jeszcze żadnej pary starającej się o dziecko. Powód? Ministerstwo wciąż nie przekazało pieniędzy.
Poznański szpital na Polnej jest jedynym ośrodkiem w Wielkopolsce, który dostał rządową akredytację na realizację programu. Z braku środków szpital nie przyjął jeszcze żadnej pary i nie prowadzi zapisów na leczenie. Ja podaje Gazeta Wyborcza, lekarze nie wiedzą, kiedy program wystartuje. "Głupia sprawa. Najpierw program miał wystartować jesienią ubiegłego roku, potem zimą, ostatnio mówiło się o końcu marca... Kiedy zaczniemy leczyć, trudno powiedzieć? Nie wiadomo, co odpowiadać pacjentom" – mówią lekarze ze szpitala przy Polnej.
Problemy nie tylko w Poznaniu
Narodowy Program Prokreacyjny zastąpił Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. W rozmowie z TOK FM minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przyznał, że jego celem jest całkowicie odejście od metody in vitro. Nowy program prokreacyjny zakładał, że w każdym województwie powstanie co najmniej jeden ośrodek zdrowia prokreacyjnego. Niestety, przykład szpitala w Poznaniu pokazuje nam, że nie tylko nie powstało 16 ośrodków, ale te szpitale, które dostały zgodę rządu, nie mają środków na realizowanie założeń programu.
Problemy z brakiem środków mają również inne szpitale. W maju rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar interweniował w sprawie problemów z finansowaniem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Zobacz także
Jak myślicie, czy zastąpienie programu in vitro program prokreacyjnym było dobrym pomysłem?
Zobacz także: Jak wygląda leczenie niepłodności metodą in vitro na świecie?
Źródło: poznan.wyborcza.pl, tokfm.pl