para, związek, wspólny posiłek, radość, jedzenie, dieta
© Rido - Fotolia.com
Starania o dziecko

Co powinny jeść pary starające się o dziecko?

Sposób żywienia ma duży wpływ na płodność kobiety i mężczyzny – potwierdzają to liczne badania. Jeśli starasz się o dziecko, przyjrzyj się swojej diecie i sprawdź, które składniki diety mogą zwiększyć twoją płodność.

Wiele par ma problem z poczęciem dziecka – u części z nich wynika to z przyczyn medycznych (np. z powodu niedrożności jajników), a u niektórych z niewłaściwego stylu życia (nieodpowiednia dieta, stres, brak aktywności fizycznej itp.). Aby zwiększyć szansę na zapłodnienie, w pierwszej kolejności należy odpowiednio zbilansować dietę.
Zdaniem naukowców pokarmy bogate w witaminy i minerały potrafią znacznie wpłynąć na poprawę płodności. Potwierdzają to dane zebrane podczas badania epidemiologicznego Nurses’ Health Study II (NHS II), w którym przez 8 lat przyglądano się grupie ponad 17 tysięcy pielęgniarek starających się zajść w ciążę. Oceniano ich dietę, nawyki związane z aktywnością fizyczną, wagę i inne czynniki mające wpływ na zdrowie. Obserwacje ich zachowań pozwoliły na wysunięcie tezy, że przestrzeganie zasad zdrowej diety pomaga uniknąć niepłodności wywołanej zaburzeniami jajeczkowania.

Zobacz także: Bezpłodność i niepłodność - czym się różnią?

Dieta dla kobiety starającej się o dziecko

W diecie kobiet, które chcą poprawić swoją płodność powinny się znaleźć produkty bogate w:

 • witaminę C, takie jak: czarna porzeczka, papryka, brukselka, kapusta,
 • witaminę E – można ją znaleźć w olejach roślinnych, migdałach, jajach czy mleku,
 • witaminę B6 – jest jej dużo w rybach, mięsie oraz ziemniakach,
 • witaminę B12, takie jak wątroba, nerki, serce, chude mięso, ryby, sery, jaja, drożdże piwne,
 • kwas foliowy, takie jak sałata, szpinak, brokuły, szparagi czy awokado,
 • cynk, krewetki, ryby, mięso, mleko, ser, podroby, chleb razowy,
 • selen, takie jak orzechy brazylijskie, ryby morskie, nieoczyszczona sól morska, wątroba, nerki, drożdże, grzyby, pomidory, pszenica, owies, ryż (oczywiście jeśli te produkty pochodzą z terenów bogatych w selen),
 • magnez, takie jak zielone warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy, kakao, czekolada, pestki dyni, orzeszki ziemne, fasola, groch, kasza gryczana, migdały, kukurydza, płatki, owsiane, ryby, banany, suszone śliwki,
 • żelazo - dużo jest go w w podrobach, zielonych warzywach, grochu, suszonych owocach, ziołach.

Witaminy C i E są odpowiedzialne za prawidłową budowę endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej macicę kobiety. Dodatkowo witamina C pływa na długość fazy lutealnej, jej suplementacja podwyższa poziom kwasu askorbowego w pęcherzyku Graffa. Witamina B6 wykazuje działanie zmniejszające hiperprolaktynemię, będącą jedną z przyczyn bezpłodności. Wpływa na powstawanie progesteronu i regulację poziomu prolaktyny. Odgrywa również ważną rolę w wydłużaniu fazy lutealnej. Natomiast witamina B12 wpływa na zwiększenie grubości endometrium, co zwiększa szansę na implantację zarodka i zmniejsza ryzyko poronienia. Kwas foliowy sprzyja zwiększeniu liczby dojrzewających komórek jajowych. Selen powinien być podawany razem z cynkiem ze względu na ich wzajemne powiązania metaboliczne. Cynk bierze udział w regulacji cyklu menstruacyjnego i odpowiednim funkcjonowaniu endometrium, ponieważ buduje receptory dla hormonów płciowych. Niedobory magnezu mogą prowadzić do niepłodności i poronień. Suplementacja żelaza oraz L-argininy może zapewnić odpowiednie utlenowanie narządów rodnych kobiety.

Dieta dla mężczyzn starających się o dziecko

W diecie mężczyzn, którzy chcą poprawić swoją płodność powinny znaleźć się produkty bogate w:

 • kwasy omega-3, takie jak ryby morskie, oleje roślinne, nasiona, orzechy,
 • witaminę A – znajduje się ona m.in. w marchewce, brokułach, szpinaku i kapuście,
 • kwas foliowy, takie jak sałata, szpinak, brokuły, szparagi czy awokado,
 • selen, takie jak orzechy brazylijskie, ryby morskie, nieoczyszczona sól morska, wątroba, nerki, drożdże, grzyby, pomidory, pszenica, owies, ryż (oczywiście jeśli te produkty pochodzą z terenów bogatych w selen),
 • cynk, takie jak krewetki, ryby, mięso, mleko, ser, podroby, chleb razowy.
 • witaminę C takie jak: czarna porzeczka, papryka, brukselka, kapusta,
 • witaminę E – można ją znaleźć w olejach roślinnych, migdałach, jajach czy mleku.

Kwas omega-3 dobrze wpływa na ogólny stan zdrowia, a także – zgodnie z badaniami na irańskiej populacji – poprawia jakość nasienia męskiego. Witamina A poprawia jakość błony śluzowej narządów rozrodczych i zwiększa produkcję plemników. Suplementacja składnikami, takimi jak kwas foliowy, selen, cynk czy witaminy C i E wpływa na witalność oraz poprawia jakość spermy.

Pokarmy zmniejszające płodność

Na liście produktów zakazanych dla par starających się o dziecko znajduje się:

 • żywność wysokoprzetworzona,
 • tłuszcze trans,
 • wyroby cukiernicze,
 • słodkie napoje,
 • czerwone mięso,
 • alkohol.

Regularne posiłki

W zmianach żywieniowych nie chodzi tylko o spożywanie produktów bogatych w substancje poprawiające funkcję układu rozrodczego, ale również o regularność w ich przyjmowaniu. Pary starające się o dziecko powinny jeść małe posiłki co 3-4 godziny, to zapewni im stały odpowiedni poziom antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Poza tym, małe, ale często spożywane posiłki (połączone z regularną aktywnością fizyczną) zapobiegają otyłości. A nadmierna waga to kolejny czynnik, który obniża szansę na posiadanie potomka.

Posłuchaj, co na ten temat mówi prof. Rafał Kurzawa, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka:

Źródło: Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka

Polecamy: Dlaczego mężczyźni powinni zażywać kwas foliowy?
 

Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę? - Radzi dietetyk (film)

witamina B
Fotolia
Starania o dziecko
Witamina B w menu przyszłego taty
Witamina B, a raczej cały zestaw witamin z grupy B jest bardzo potrzebny mężczyźnie, który chce zostać tatą. Przeczytaj, co jeść, by dostarczyć organizmowi odpowiednią porcję witaminy B.

Co daje witamina B przyszłemu tacie? W badaniach klinicznych, przeprowadzonych w Kanadzie, zostało potwierdzone i udokumentowane, że witaminy z grupy B poprawiają parametry nasienia , takie jak: całkowitą liczbę plemników , ich koncentrację, ruchliwość i ruch postępowy. Witamina B jest odpowiedzialna za prawidłową budowę DNA, czyli materiału genetycznego, obecnego także w plemnikach. Zaś witamina B3, czyli niacyna, bierze udział w syntezie hormonów płciowych, np. testosteronu. Wśród witamin z grupy B znaczenie dla męskiej płodności ma m.in. witamina B5, zwana też kwasem pantotenowym. Jest on niezbędny do biosyntezy wielu hormonów . Ponadto warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii, przez co zapobiega przemęczeniu i usprawnia układ nerwowy. Niedobory witaminy B5 często stwierdza się u osób, które pracują fizycznie, są często narażone na stres oraz u sportowców.  Zobacz: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy chcą mieć dziecko - film   Jaka dzienna dawka witaminy B jest potrzebna mężczyźnie starającemu się o dziecko? Oto lista witamin z grupy B i zalecane dzienne normy spożycia dla mężczyzn w wieku 18–50 lat: witamina B1 (tiamina) – 1,2 mg witamina B2 (ryboflawina) – 1,3 mg witamina B3 (niacyna) – 16 mg witamina B5 (kwas pantotenowy) – 5 mg witamina B6 (pirydoksyna) – 1,3 mg witamina B12 (cyjanokobalmina) – 2,4 µg Jakie produkty spożywcze zawierają witaminę B? Witaminy z grupy B najczęściej występują razem, jako kompleks, w tych samych grupach produktów spożywczych. Sporo witamin z grupy B jest w kaszy jęczmiennej i gryczanej, podrobach, mięsie, ciemnym chlebie, migdałach, orzechach, jajach, kalafiorach, kapuście, cebuli, czosnku, brukselce, brokułach, szpinaku, fasoli, grochu. Najbogatszym źródłem witaminy B1 są: zboża, wątróbka, mleko, jaja, drożdże....

witamina C
Fotolia
Starania o dziecko
Witamina C – źródło kobiecej płodności
Witamina C kojarzy nam się z przeziębieniem, tymczasem to bardzo ważny składnik w diecie kobiet starających się o dziecko. Sprawdź, jak witamina C wspomaga płodność i w jakich produktach jest jej najwięcej.

Dlaczego witamina C jest ważna dla kobiety w trakcie starania o ciążę? Odpowiedni poziom witaminy C w organizmie kobiety ma dobroczynny wpływ na konsystencję śluzu szyjkowego oraz budowę endometrium , czyli błony wyściełającej macicę. Dodatkowo witamina C wpływa na długość fazy lutealnej . Suplementacja witaminy C w okresie starania o dziecko podwyższa poziom kwasu askorbowego w pęcherzyku Graafa. Dzięki witaminie C organizm szybciej się regeneruje i wolniej starzeje. Dotyczy to także komórek jajowych. Poznaj: Fazy cyklu miesiączkowego   Jaka dzienna dawka witaminy C jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę? Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C u kobiet starających się o ciążę wynosi 90 mg .   Jakie produkty spożywcze zawierają witaminę C? Człowiek nie jest w stanie wytwarzać witaminę C, dlatego jej głównym i naturalnym źródłem jest pożywienie. Oto 5 najlepszych źródeł witaminy C: 1. Dzika róża 3500 mg/100 g 2. Czarna porzeczka 180 mg/100 g 3. Natka pietruszki 178 mg/100 g 4. Czerwona papryka  144 mg/100 g 5. Truskawki 63 mg/100 g   1. Dzika róża - 3000-3500 mg/100 g 2. Rokitnik - 200-315 mg/100g 3. Czarna porzeczka - 180 mg/100 g 4. Natka pietruszki - 178 mg/100 g 5. Czerwona papryka - 144 mg/100 g http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/witamina-c-nie-tylko-na-przeziebienie-wlasciwosci-i-zastosowanie-witam_37271.html 1. Dzika róża - 3000-3500 mg/100 g 2. Rokitnik - 200-315 mg/100g 3. Czarna porzeczka - 180 mg/100 g 4. Natka pietruszki - 178 mg/100 g 5. Czerwona papryka - 144 mg/100 g http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/witamina-c-nie-tylko-na-przeziebienie-wlasciwosci-i-zastosowanie-witam_37271.html Czy kobiety, które planują potomstwo powinny suplementować witaminę C? Tylko lekarz może zdecydować o supelementacji witaminy C w okresie poprzedzającym...

witamina z grupy B, witamina B
Fotolia
Starania o dziecko
Witaminy z grupy B wspomagają płodność kobiety
Witaminy z grupy B powinny zagościć w diecie każdej kobiety starającej się o dziecko. Przeczytaj, w jaki sposób wspomagają płodność. Poznaj przepisy na dania z witaminami z grupy B.

Dlaczego witaminy z grupy B są ważne dla kobiety w trakcie starania o ciążę? Witaminy z grupy B mają kluczowe znaczenie dla płodności kobiety. Wspomagają wydzielanie hormonów płciowych . Niedobór witaminy B6 może prowadzić do wzrostu poziomu estrogenów i obniżenia poziomu progesteronu, co skutkuje poronieniem (często w początkowej fazie ciąży). Z kolei witamina B2 wspomaga pracę tarczycy , co warunkuje regularność pojawiania się miesiączki. Natomiast witamina B12 wpływa na zwiększenie grubości endometrium, co zwiększa szansę na implantację zarodka i zmniejsza ryzyko poronienia . Poznaj: Prawdy i mity o zaburzeniach miesiączki Dietetycy często podkreślają, że dzięki witaminom z grupy B organizm kobiety jest odporny, cholesterol utrzymuje się na właściwym poziomie, a hormony wytwarzane są w odpowiednich proporcjach – te trzy elementy są niezbędne do tego, by starania o dziecko zakończyły się sukcesem.   Jaka dzienna dawka witamin z grupy B jest potrzebna kobiecie, która chce zajść w ciążę? Oto zalecane normy dietetyczne witaminy B dla kobiet w wieku 18–50 lat: witamina B1– 1,1 mg dziennie witamina B2 – 1,1 mg dziennie witamina B3 – 14 mg dziennie witamina B5 – 5 mg dziennie witamina B6 – 1,3 mg dziennie witamina B12 – 2,4 µg dziennie   Jakie produkty spożywcze zawierają witaminy z grupy B? Witaminy z grupy B najczęściej występują razem, jako kompleks, w tych samych grupach produktów spożywczych. Sporo witamin z grupy B jest w kaszy jęczmiennej i gryczanej, podrobach, mięsie, ciemnym chlebie, migdałach, orzechach, jajach, kalafiorach, kapuście, cebuli, czosnku, brukselce, brokułach, szpinaku, fasoli, grochu. Najbogatszym źródłem witaminy B1 są: zboża, wątróbka, mleko, jaja, drożdże. Witaminy B2 w pożywieniu jest niewiele. Stosunkowo najwięcej jest jej w wątrobie, wołowinie,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz