Myśleli, że to „tylko” bóle wzrostowe. Byli w błędzie!
Rodzice chłopca ostrzegają teraz innych, by nigdy nie bagatelizowali bólu, na jaki skarży się dziecko.
Moja córka od jakiegoś czasu ma bóle wzrostowe. Raz-dwa razy w miesiącu mamy nieprzespaną noc: jest nagły krzyk, łzy i okropne cierpienie... córkę bolą nogi, a mnie serce, że nie wiem jak ulżyć dziecku. Rozgrzewamy, masujemy, nacieramy.... Dolegliwość taka dotyka wiele dzieci, skarżą się głównie dzieci od 4 do 12 roku życia, ale zdarza się i młodszym malcom. Ból pojawia się nagle zazwyczaj wieczorem lub w nocy. "Napad" taki może trwać od 10 do 30 minut, ataki bólu ujawnia się co kilka tygodni albo miesięcy. Nagle wybudzone dziecko czasem nie jest w stanie wytłumaczyć, co się dzieje i gdzie dokładnie boli. Starsze dzieci mogą wskazywać ból w okolicy ud, łydek, a także pod kolanami. Ból jak szybko się pojawia, tak szybko mija, na nóżkach nie ma żadnych śladów, obrzęków i zaczerwień. Dlaczego tak się dzieje? Zauważono, że w okresie intensywnego wzrostu ścięgna okazują się co pewien czas za krótkie w stosunku do szybciej rosnących kości. Ścięgna są bardzo napięte i to może dawać różne dolegliwości.
Zobacz także: Bóle wzrostowe: jak leczyć ból łydek i kolan?
Nie ma czegoś takiego, jak zwykły ból
Rodzice 6-letniego Nixona byli przekonani, że bóle nóg u chłopca to właśnie bóle wzrostowe. Ponieważ starsi bracia Nixona mieli podobne dolegliwości, rodzice nie panikowali. Kiedy jednak ból nie mijał, po kilku tygodniach postanowili sprawdzić, co się dzieje. Wykonano prześwietlenie kończyn dolnych. Takiej diagnozy zupełnie się nie spodziewali. Ich świat zawalił się w ułamku sekundy. Okazało się, że Nixon ma na udzie guza wielkości jajka – nowotwór złośliwy. Niestety odkryto także, że są już przerzuty do płuc. Od razu rozpoczęto leczenie.
Nixon choć ma zaledwie 6 lat poddał się już chemioterapii, testuje nowy lek, a ostatnio przeszedł poważną operację. Ze względu na postęp choroby lekarze zdecydowali się na plastykę rotacyjną. Polega ona na zastąpieniu stawu kolanowego stawem skokowym. Stosuje się ją zazwyczaj w przypadku nowotworów, które uszkodziły część nogi i konieczna jest amputacja. Dzięki temu zabiegowi w przyszłości będzie mógł lepiej wykorzystywać protezę nogi.
Armia Nixona
Kiedy chłopiec stracił włosy, jego koledzy, na znak wsparcia i solidarności, zgolili głowy. Losy Nixona na Facebooku śledzi prawie 60 tysięcy osób to jego armia, która go mocno wspiera. Słowa otuchy, które otrzymują każdego dnia, dają im siłę, by walczyć. Dlaczego rodzice dokumentują proces leczenia w sieci? Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie chłopca i rozgłos jest im potrzebny, ale nie tylko o to chodzi. Rodzice Nixona mają nadzieję, że ich historia wyczuli i ostrzeże innych rodziców.
Czy to rak?
Nowotwory u dzieci występują niezwykle rzadko i stanowią mniej niż 1 proc. wszystkich diagnozowanych co roku nowotworów. Jednocześnie jest to druga w kolejności przyczyna zgonów najmłodszych. Chorobę tę u dzieci często diagnozuje się przypadkiem, ponieważ objawy mogą wskazywać na inne problemy zdrowotne. Bardzo często mali pacjenci nawet w zaawansowanej chorobie czują się dobrze. Jakie są objawy nowotworów u dzieci?
- utrzymująca się nieuzasadniona utrata wagi;
- bóle głowy, którym zazwyczaj towarzyszą poranne mdłości, a nawet wymioty;
- obrzęk lub uporczywe bóle kości, stawów, pleców i nóg;
- guzki lub zgrubienia, szczególnie w okolicy brzucha, szyi, klatki piersiowej, miednicy lub pach;
- pojawianie się większej liczby siniaków, krwawienia;
- częste lub uporczywe infekcje, lub gorączki;
- białawy kolor, pojawiający się za źrenicą;
- utrzymujące się zmęczenie;
- bladość skóry;
- zmiany w widzeniu, które pojawiają się nagle i utrzymują.
Wczesna diagnoza jest możliwa w zasadzie tylko dzięki czujności rodziców i lekarzy.
Źródło: lovewhatmatters.com
Zobacz także:
- Jak rozpoznać nowotwory u dzieci?
- "On jest moją miłością, moimi łzami, moim życiem" – wstrząsający list mamy
- Cieszmy się każdą chwilą z dzieckiem. Doceńmy życie