Zdarzenie miało miejsce w Bihar w Indiach, w maju b.r. Badający dziecko lekarz zlecił badania obrazowe (tomografię komputerową), aby sprawdzić, co dzieje się z brzuszkiem niemowlęcia. Ku jego olbrzymiemu zdziwieniu na zdjęciu zobaczył drugie ciałko należące do płodu.

Reklama

To nie ciąża, a płód w płodzie

Niemowlę zostało natychmiast przewiezione do specjalistycznej placówki, gdzie wykonano operację usunięcia płodu z jego ciałka. Chłopczyk będzie zupełnie zdrowy.

„W czasie badań wyszła na jaw rzadka anomalia: płód rozwijał się w żołądku 40-dniowego niemowlęcia. Nazywa się to >>Fetus in fetu

Dr Aziz wyjaśnia, że jest to bardzo rzadka anomalia. Do tej pory opisano jedynie 200 takich przypadków. „Fetus in fetu” może wystąpić, gdy w czasie ciąży mnogiej jeden płód wchłonie drugi, słabszy – tzw. zespół znikającego bliźniaka. Najprawdopodobniej przynajmniej do 15 dnia od zapłodnienia rozwój takiego płodu jest prawidłowy. Z nieznanych przyczyn dochodzi do jego wchłonięcia przez ciało bliźniaka. Najczęściej wadliwy płód trafia w przestrzeń zaotrzewnową drugiego płodu i nie rozwija się dalej w prawidłowy sposób. Jednak od tzw. potworniaka odróżnia go to, że badania obrazowe wykazują obecność kręgosłupa oraz różną liczbę innych narządów wykazujących prawidłowe rozmieszczenie w stosunku do długiej osi ciała.

Raz na pół miliona urodzeń

Płód w płodzie może rosnąć wolno przez długie lata, nie dając żadnych objawów. W literaturze medycznej opisywany jest przypadek dwóch płodów w przestrzeni zaotrzewnowej u 20-letniego mężczyzny, a także przypadek starszego człowieka, u którego podczas powypadkowej autopsji wykryto dobrze wykształcony (2 kg) płód pozbawiony głowy.

Zobacz także

Do wchłonięcia płodu i jego przetrwania w ciele bliźniaka dochodzi z częstością 1:500 000 narodzin. Nie każdy pediatra spotka w życiu taki przypadek. Ostatni opisany „fetus in fetu” pojawił się w 5 lat temu w Hong Kongu, a wcześniejszy przypadek – w Izraelu: urodziła się z zarodkiem w brzuchu.

Źródło: zeenews.india.com, „Rzadkie przypadki ciąż bliźniaczych” Filip Doktorowicz, Aneta Poręba, Ryszard Poręba. Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa w Tychach Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Kierownik: prof. zw. dr hab. n. med. Ryszard Poręba

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama