więcej przypadków raka jelita grubego u ciężarnych
Tomasz/Adobe Stock
Aktualności

Lekarze alarmują: rak jelita grubego u coraz większej liczby ciężarnych

To na razie prognozy, ale bardzo niepokojące: liczba przypadków raka jelita grubego u ciężarnych będzie wzrastać. Tymczasem ciąża utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. To ciężarne muszą być czujne i nie dać się zbywać lekarzom.

Coraz więcej kobiet zwleka z urodzeniem dziecka. Sprawia to, że zachodzą w ciążę w późniejszym wieku niż kobiety z poprzednich pokoleń. Z drugiej strony coraz więcej młodych kobiet diagnozowanych jest i leczonych z powodu raka jelita grubego. Te dwa fakty sprawiają, że specjaliści nie mają wątpliwości: coraz więcej ciężarnych będzie chorych na ten nowotwór.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

To tylko ciąża czy jednak rak?

Rak jelita grubego daje objawy, które często występują też w przebiegu ciąży: zmiana rytmu wypróżnień (biegunka na zmianę z zaparciami), anemia, skurcze i bóle brzucha, ogólne osłabienie, krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. To sprawia, że lekarze bardzo często ich występowanie zrzucają na karb ciąży, zamiast wysłać pacjentkę na dalsze badania. Niestety połóg i karmienie piersią też mogą maskować chorobę nowotworową tocząca się w obrębie jelita grubego. Efekt? Choroba jest diagnozowana u ciężarnych później niż u pozostałych grup pacjentów.

Tymczasem wczesne wykrycie raka jelita daje aż 90 proc. szans na całkowite wyleczenie. W stadium czwartym choroby szanse na przeżycie kolejnych 5 lat maleją do 10 proc. Jest więc o co walczyć: o to, by choroba była wykrywana u ciężarnych jak najwcześniej.

Wystarczy zrobić badania!

Jeśli u kobiety w ciąży istnieje ryzyko, że może mieć raka jelita grubego (np. rak ten był diagnozowany w rodzinie kobiety), lekarz powinien ją skierować na dalszą diagnostykę. W tym celu wykonuje się test na krew utajoną w kale, badanie USG, badanie per rectum, rezonans magnetyczny oraz badanie endoskopowe trzech ostatnich odcinków układu pokarmowego: odbytnicy, esicy i dolnego odcinka zstępnicy.

Aby zwiększyć świadomość na temat raka jelita grubego wśród ciężarnych, ich rodzin oraz lekarzy, Fundacja EuropaColon Polska zorganizowała akcję „Nie przegap objawów”.

„Nie chcemy absolutnie straszyć przyszłych mam, ale nie możemy też omijać tego tematu. Podejmujemy trudne tematy, aby jak najwcześniej wykryć nowotwór jelita grubego” – mówi Iga Rawicka, prezes Fundacji.

Źródło: pap.pl

Piszemy też o:

Wzruszająca historia mam, która zbadała swoją córkę w ambulansie Ronalda McDonalda
Adobe Stock
Aktualności
Akcja „NIE nowotworom u dzieci”: Lenka została zdiagnozowana w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda. A wszystko zaczęło się od frytek...
Pani Katarzyna Kąkol podzieliła się wspaniałą historią o tym, jak jej córeczka po wielu nieudanych próbach wreszcie została trafnie zdiagnozowana podczas badania w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda. A wszystko zaczęło się od frytek... Koniecznie przeczytajcie historię małej Lenki!

Fundacja Globalworth i Fundacja Ronalda McDonalda są organizatorami specjalnej edycji badań „NIE nowotworom u dzieci” . W czasie akcji lekarze radiolodzy badają dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, wszystko na pokładzie Ambulansu – unikalnej, mobilnej stacji medycznej składającej się z poczekalni, recepcji i dwóch gabinetów lekarskich wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych u dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Więcej informacji o specjalnej edycji badań „NIE nowotworom u dzieci” oraz harmonogram badań znajdziecie TUTAJ .  Wzruszająca historia mamy, której córka skorzystała z badania W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 1200-1300 nowych przypadków nowotworów u dzieci. Historią swojej córki, która została przebadana w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda, podzieliła się jedna z mam. Są to słowa podziękowania, które pani Katarzyna skierowała do Fundacji Ronalda McDonalda, a ta z kolei udostępniła je nam. Oto wyjątkowo opowieść o tym, jak badania w ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda naprawdę pomagają:  Chciałabym Wam opowiedzieć naszą historię. Historię, kiedy to ambulans Fundacji Ronalda McDonalda i specjaliści o wielkim sercu pomogli także nam. Moja córka miała niespełna rok, jak zaczęły się jej problemy zdrowotne. Bóle brzuszka, zaparcia... Zaparcia były tak silne, że jedynym wyjściem były lewatywy, wykonywane w szpitalu. Jej trauma psychiczna doprowadziła do takiego stanu, że córcia zatrzymywała potrzebę załatwienia się, przez co wszystko zbierało się w jej organizmie i doprowadzało do zatrucia. Byłam bezsilna, próbowałam wszystkiego. Męka trwała rok, co chwila badania krwi i USG. Tak na okrągło… Co chwilę słyszałam, że to moja wina, ponieważ karmię ją w nieodpowiedni sposób. Tak nie...

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy i jakie badania zrobić? Harmonogram badań
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje? Poniżej podajemy listę...

Niepokojące dolegliwości w ciąży
Zdrowie w ciąży
7 niepokojących objawów w ciąży. O których musi wiedzieć lekarz?
Niepokojące objawy ciąży zawsze warto skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą oznaczać, że dzieje się coś złego.

W ciąży wiele rzeczy może niepokoić, bo twój organizm pracuje inaczej niż zwykle. Wsłuchujesz się w swoje ciało, szukasz sygnałów, które mogą świadczyć, że dzieje się coś złego? Zobacz, które niepokojące objawy nie mogą być zlekceważone. Niepokojące objawy w ciąży: Nierówne bicie serca Utrata przytomności Krwawienie lub plamienie Ból brzucha Pogorszenie widzenia Wymioty Słabsze ruchy dziecka Nierówne bicie serca w ciąży Martwi cię nietypowa praca serca? Masz wrażenie, jakby na chwilę się zatrzymało? Takie objawy mogą towarzyszyć anemii . Jej przyczyną bywa np. niedobór żelaza . Choć w ciąży często masz robioną morfologię krwi, braki tego pierwiastka wymagają dodatkowego badania (oznaczenia poziomu żelaza i ferrytyny). Lekarz może podejrzewać anemię, gdy: jesteś blada osłabiona (szybko się męczysz) często jest ci duszno. To ważne! Nierówne bicie serca może być też objawem problemów z układem krążenia. Powiedz o arytmii lekarzowi. Zleci dodatkowe badania i rozstrzygnie, czy potrzebne jest echo serca, które pomoże ustalić, co się dzieje. Utrata przytomności w ciąży W ciąży, zwłaszcza w jej końcówce, zasłabnięcia mogą zdarzać się częściej niż zwykle. Do omdlenia może doprowadzić: anemia – silna może skutkować znacznym osłabieniem i niskim ciśnieniem krwi . Mózg jest wtedy niedotleniony i łatwo o zawroty głowy, a nawet omdlenia. raptowna zmiana pozycji – (szybkie wstawanie z łóżka czy fotela) cukrzyca ciążowa – osoby nią dotknięte mogą zemdleć w wyniku spadku poziomu cukru we krwi, np. jeśli zbyt długo nie jadły. Każde omdlenie w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli jesteś w III trymestrze unikaj prowadzenia samochodu (nawet jeśli świetnie się czujesz). Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz usiąść za kierownicą,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj