Na kanale Lifeguard Rescue na YouTube zamieszczane są filmiki z monitoringów kąpielisk. Twórcy chcą w ten sposób pokazać różne sytuacje, które mogą przytrafić się na basenie. Tydzień temu zmieszczono nowe wideo, na którym widać tonącą dziewczynkę. Widać, jak dziecko zostaje zniesione przez fale na głębszą wodę. Gdy nie potrafi sięgnąć stopami dna, zaczyna się raz po raz zanurzać i walczy z wodą. Niestety nikt z osób znajdujących się w jej pobliżu nie reaguje.

Reklama

To już kolejny film, który uświadamia, że dziecko może być otoczone przez ludzi i wcale nie być bezpieczne. W zbiorniku wodnym trzeba, być czujnym zarówno pilnując własne dziecko, jak i zwracając uwagę na dzieci znajdujące w pobliżu. W tym przypadku skończyło się dobrze. Na szczęście dziewczynkę zauważyła czujna ratowniczka, która błyskawicznie wyciągnęła dziecko na brzeg.

Wakacje się rozpoczęły a policja i ratownicy apelują do rodziców o rozsądek. By zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa, wybieraj jedynie miejsca przeznaczone do kąpieli, ze ściśle określoną głębokością i zabezpieczone przez ratowników. Do takich kąpielisk należą baseny, ale i jeziora, stawy, zalewy, czy rzeki z wydzielonymi i nadzorowanymi kąpieliskami. Kluczowa jest jednak opieka rodzica. Zobacz inny filmik na którym widać, jak ojciec nawet nie widzi, że ratownicy ratują jego dziecko:

Tonący tonie po cichu

Utonięcie jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę wypadków śmiertelnych wśród dzieci poniżej 15 roku życia. Wiele z nich tonie w pobliżu dorosłych, którzy nie są świadomi, co się dzieje. Co gorsza, niektórzy nawet widząc tonące dziecko, mogą nie mieć pojęcia, że ono tonie. Warto wiedzieć, że zazwyczaj nie wygląda to tak jak na filmach. Osoba taka nie macha rękoma, nie woła o pomoc, nie chlapie wodą. Bardzo często nie wydaje z siebie najmniejszego dźwięku. Dlaczego? Gdy tonący znajduje się nad wodą, próbuje szybko nabrać powietrza, ale jest to tak krótki moment, że nie jest w stanie jeszcze krzyknąć. Tonie więc w ciszy. Warto wiedzieć, że osoba taka także nie jest w stanie skoordynować rąk, dlatego nie macha. Ludzie, którzy toną walczą na powierzchni wody zaledwie przez 20 do 60 sekund, zanim pójdą pod wodę.

Jak zatem w porę rozpoznać tonącą osobę? Francesca A. Pia amerykański naukowiec i ratownik wodny, by ułatwić ocenę zagrożenia, opracował listę charakterystycznych zachowań:

Zobacz także
  • Głowa w wodzie, usta na poziomie lustra wody
  • Głowa przechylona do tyłu i otwarte usta
  • Szklane oczy i puste spojrzenie
  • Zamknięte oczy
  • Próby płynięcia na plecach
  • Włosy opadające na czoło lub oczy
  • Nogi nie pracują, pozycja pionowa
  • Gwałtowne łapanie powietrza
  • Nieudane próby płynięcia w określonym kierunku.

Źródło: YouTube, Newsweek

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama