Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko utopiło się w Wiśle
Adobe Stock
Aktualności

Wisła porwała dziecko – dziewczynka nie żyje

To nie był dobry moment na zabawę w wodzie. Pogoda pogorszyła się, rzeka była wzburzona. Mimo tego dziewczynki weszły do wody. Nurt porwał jedną z nich. Dziecka nie udało się uratować.

Do tragedii doszło w ubiegły czwartek, na dzień przed zakończeniem roku szkolnego. Dwie 12-latki spędzały czas nad Wisłą na wysokości warszawskiego Tarchomina. Niestety pogoda tego dnia nie była już piękna. Nadchodziło jej załamanie, komunikaty pogodowe ostrzegały przed bardzo silnym, porywistym wiatrem i deszczem. Było około godziny 18.

Czy dzieci było pod opieką dorosłych?

Rzeka była wzburzona, a mimo to dzieci weszły do wody. Nurt porwał jedną z dziewczynek. Mimo natychmiastowej reakcji świadków zdarzenia, udało się uratować tylko jedno dziecko, wyciągnąć je na brzeg. Drugiej nie byli w stanie znaleźć. Zadzwonili po pomoc.

Akcja funkcjonariuszy i nurków ze straży pożarnej trwała około godziny. "Niestety, dziecku nie udało się pomóc. Po 19 odnaleziono jego ciało" - powiedział Antoni Rzeczkowski ze stołecznej policji. Prokuratura ustala okoliczności tragedii, między innymi to, czy dzieci były nad Wisłą same, czy pod opieką dorosłych.

Rzeka to nie jest dobre miejsce do kąpieli

To tragiczne wydarzenie na samym początku wakacji uzmysławia,  jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Pamiętaj, że woda w rzece jest bardzo podstępna i kąpanie się w jej wodach może być śmiertelnie niebezpieczne. W rzekach panują wiry, prądy zstępujące, które powodują, że podczas kąpieli można zostać wessanym. Kąpiel w rzece najlepiej ograniczyć do pluskania przy jej brzegu.

Najbezpieczniej jest na strzeżonej plaży. Ratownicy reagują natychmiast, gdy ktoś w wodzie potrzebuje pomocy albo kiedy zobaczą dziecko bez opieki. Jednak ich obecność nie zwalnia z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoją pociechę zawsze ponoszą rodzice.

Nie spuszczaj dziecka z oka

Gdy maluch chlapie się w wodzie, nawet płytkiej tuż przy brzegu, mama lub tata również powinni wejść do morza, jeziora czy rzeki i stanąć tak, by dziecko znajdowało się między nimi a lądem. Warto pamiętać również o zachowaniu kontaktu wzrokowego z kąpiącym się dzieckiem. Nie warto liczyć na to, że w kłopotliwej sytuacji maluch zacznie krzyczeć lub przywoła rodzica. Walcząc o każdy oddech, tonący człowiek bez względu na wiek zwykle nie jest w stanie wydać z siebie głosu.

Oto kilka zasad, które uczynią wakacje z dzieckiem nad wodą bezpieczniejszymi:

  • naucz dziecko rozróżniać kolory flag (czerwona – zakaz kąpieli, biała – można wchodzić do wody) i kolory boi (czerwone wyznaczają miejsce kąpieli dla dobrych pływaków, żółte – dla początkujących);
  • gdy maluch się kąpie, nie leż na kocyku na plaży, wejdź do wody, tak aby dziecko znajdowało się między tobą a lądem;
  • stopniowo zanurzaj dziecko w wodzie, tak aby po długim leżeniu, nie wywołać wstrząsu termicznego;
  • jeżeli nie znasz jeziora lub sadzawki, zbadaj je najpierw - ich głębokość, spadek dna, jego rodzaj i czystość;
  • jeśli wołasz o pomoc, nie machaj dłonią - podnieś obie ręce do góry i skrzyżuj je nad głową – to dla ratowników czytelny sygnał, aby się wami zająć.

Najpierw wezwij 112

Jeśli jedziesz nad morze lub jeziora zapamiętaj lub wpisz do komórki numery telefonów alarmowych: 601 100 100 (numer ratunkowy nad wodą), 112 (europejski numer ratunkowy). Ratownicy wodni podkreślają, że w momencie ratowania tonącego człowieka w pierwszej kolejności należy wezwać pomoc, czyli zadzwonić po straż wodą, policję i pogotowie. Dopiero potem możesz próbować ratować tonącego, podając np. konar drzewa, długi kij ale nie część swojego ciała, np. rękę, gdyż to może doprowadzić do wciągnięcia do wody i tonięcia również osoby ratującej. Dzwoniąc pod numer alarmowy podaj miejsce zdarzenia, co się stało, ilu osobom i w jakim są stanie. A na koniec się przedstaw.

Jak wy uczycie swoje maluszki zasad bezpiecznego korzystania z wody? Podzielcie się swoim doświadczeniem.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Zobacz też:

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Podpowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

bezpieczeństwo nad wodą
Adobe Stock
Czas wolny
Bezpieczne wakacje nad wodą – o czym musimy pamiętać
Bezpieczne wakacje nad wodą mogą stać się niezapomnianą przygodą dla całej rodziny. Ciesz się z urlopu, ale najpierw dobrze się do niego przygotuj.

Bezpieczne wakacje to warunek udanego wypoczynku. Dzieci kochają plażę. Brzeg morza lub jeziora to miejsce, w którym czują się szczęśliwe. Dziel z nimi tę radość, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Bezpieczeństwo nad wodą: zasady Jeśli wybieramy się na wakacje całą rodziną, przede wszystkim musimy mieć oczy dookoła głowy. NIGDY nie zostawiajmy naszych dzieci bez opieki. Cały czas, na wszelki wypadek, bądźmy w pogotowiu. Bezpieczne wakacje w górach i bezpieczne na wakacje na wsi opierają się na tej samej zasadzie. We wszystkim, co robimy, zachowujmy zdrowy rozsądek. Dawajmy naszym dzieciom dobry przykład i nie przeceniajmy naszych umiejętności pływackich. Nawet jeśli nie brakuje nam doświadczenia, pływajmy tylko na strzeżonych kąpieliskach.  Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą Kiedy robi się ciepło, marzymy o tym, żeby posiedzieć na plaży i zanurzyć się w wodzie. Wspólnie z Tomaszem Zalewskim, specjalistą w dziedzinie ratownictwa wodnego, wiceprezesem Zarządu Głównego WOPR, dyrektorem kursów z zakresu pierwszej pomocy (BLS/AED) wyjaśniamy, co powinni robić rodzice, aby ich dzieci były bezpieczne nad morzem, rzeką lub jeziorem. Zasady bezpiecznych wakacji nad morzem Większość poniższych zasad bezpiecznych wakacji nad morzem sprawdzi się też w przypadku urlopu nad jeziorem, rzeką czy innym kąpieliskiem. Koniecznie zapamiętaj tych siedem prostych punktów , jeśli chcesz cieszyć się bezpiecznymi wakacjami. 1. Nie spuszczaj z dziecka oka nawet na strzeżonej plaży Na kąpielisku strzeżonym, na którym pracują ratownicy, rzeczywiście możesz czuć się pewniej. Tam dno jest kontrolowane codziennie, a w strefach dla dzieci (brodziki) nie jest głębiej niż 40 cm. Poza tym ratownicy reagują natychmiast, gdy zobaczą malucha bez opieki lub jeśli zdarzy się wypadek. Ratownicy nie są jednak w stanie zobaczyć wszystkiego,...

Nie żyje 8-letnia dziewczynka pod którą załamał się lód
AdobeStock
Aktualności
Słupsk: tragiczny finał zabawy. Nie żyje 8-latka
Dziewczynka bawiła się z psem. Zwierzak w pewnym momencie wbiegł na zamarznięty staw. Lód był za cienki. Mimo siarczystych mrozów stawy mogą być śmiertelną pułapką.

Do tragedii doszło 1 marca , w czwartek, w późnych godzinach popołudniowych. To niewyobrażalny dramat, zważywszy na to, że od tygodnia mamy w Polsce najbardziej siarczyste mrozy tej zimy, kiedy temperatura w dzień wynosi kilkanaście stopni mrozu, a nocą spada nawet poniżej -20 stopni Celcjusza. Dziewczynka poszła wyprowadzić psa Park Klasztorne Stawy w Słupsku to atrakcyjny, położony na uboczu rekreacyjny teren z pięcioma stawami. W czwartkowe popołudnie bawiła się tam trójka dzieci ze słupskiej dzielnicy Zatorze w wieku 8 i 9 lat. Poszły wyprowadzić psa. W pewnym momencie zwierzak wbiegł na staw. 8-letnia dziewczynka pobiegła za nim. Tafla lodu załamała się. Z ustaleń prokuratury wiadomo, że dzieci zaalarmowały dorosłych . O godzinie 17.41 dyżurny straży pożarnej odebrał zgłoszenie. 6 minut później ratownicy byli na miejscu. 6 jednostek oraz 20 funkcjonariuszy straży pożarnej. Strażacy od razu wskoczyli do wody. Udało się im wydobyć dziewczynkę. Dziecko umierało. Strażacy natychmiast podjęli się resuscytacji krążeniowo-oddechowej i prowadzili ją do przyjazdu pogotowia. Niestety lekarz stwierdził zgon. Nie wiadomo jak długo dziecko znajdowało się w lodowatej wodzie. Temperatura na zewnątrz spadła w tym czasie do około -10 stopni Celsjusza. Trwa śledztwo. Policja pod nadzorem prokuratury prowadziła czynności jeszcze przez kilka godzin po tragedii. Przeprowadzona będzie sekcja zwłok dziewczynki. "Na chwilę obecną będziemy wszczynać postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci " - powiedział słupski prokurator rejonowy Piotr Nierebiński. Jak informuje prokuratura szkołę podstawową, do której uczęszczają dzieci objęto opieką psychologów. Rozmawiają ze świadkami samego wypadku i z dziećmi w klasie. Wychowawcy ze wszystkich klas przekazali już informacje, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach. Z rodzicami, w ich domu rozmawiali...

bezpieczeństwo nad wodą, jak chronić dziecko przed utonięciem
Czas wolny
Dziecko nie utonie, jeśli kąpie się w ten sposób – ta metoda działa!
Wielu utonięć można by uniknąć, gdyby osoby, które opiekują się dzieckiem nad wodą, stosowały tę polecaną przez ratowników metodę. Jest bardzo prosta i skuteczna. Sprawdź, na czym polega.

Gdy jedziemy nad morze z dzieckiem, wiemy, że na plaży nie można go spuścić z oka. Jednak stałe wypatrywanie, czy nasza pociecha nadal bawi się w wodzie, nie zagwarantuje jej 100-procentowego bezpieczeństwa, jeśli... tylko obserwujemy ją z koca, zza parawanu albo stojąc na brzegu. Gdzie powinien być rodzic, gdy dziecko bawi się w wodzie? Kiedy dziecko tonie, nie krzyczy, tylko w ciszy znika pod wodą. Dzieje się tak, bo trafiło na uskok w dnie, spadło z dmuchanej zabawki albo jego nóżki podciął silny prąd wody. Maluch może utonąć nawet wtedy, gdy bawi się przy brzegu w wodzie po kolanka. Możemy temu zapobiec, jeśli wchodzimy do morza razem z nim i pilnujemy go, stając plecami w stronę otwartego morza, a twarzą w kierunku plaży. Dziecko powinno znaleźć się między opiekującą się nim osobą a lądem (tak jak na obrazku na początku tego tekstu). Podobnie powinniśmy zachować się, gdy dziecko kąpie się w jeziorze lub w rzece. Zobacz: 5 zasad bezpiecznych kąpieli z dzieckiem   Jakie to daje korzyści? Odcięcie dziecku drogi w kierunku otwartego morza to najprostszy sposób zapobieżenia nieszczęśliwemu wypadkowi nad wodą, ponieważ: Dziecko nie może oddalić się od brzegu i pójść dalej (czytaj głębiej) niż stoi jego opiekun. Spada ryzyko, że maluch trafi na miejsce, w którym dno nagle się urywa (bo dorosły wcześniej sam pokonał ten odcinek i sprawdził, czy jest bezpiecznie). Nie ma obawy, że dziecko porwie nurt wody albo przykryje je morska fala. Nawet jeśli maluch się przewróci, szybko do niego podbiegniesz. Jest mniejsza szansa, że ktoś zasłoni dziecko i uniemożliwi jego pilnowanie – gdy leżymy na kocu obserwację pluskającego się malucha mogą utrudniać spacerujący brzegiem plażowicze. Stosując tę metodę musimy zachować kontakt wzrokowy z dzieckiem. Nie rozglądajmy się na boki, nie wypatrujmy partnera leżącego na kocu,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak