pierwsza pomoc, sztuczne oddychanie, manekin, masaż serca
wellphoto - Fotolia
Zdrowie

Pierwsza pomoc - co musi umieć twoje dziecko

Już przedszkolaka warto uczyć, jak wezwać pomoc, robić masaż serca i sztuczne oddychanie. Sprawdź, czego i w jaki sposób możesz nauczyć dziecko.

Boisz się, że wpadłabyś w panikę, gdyby ktoś na ulicy zasłabł? Nie wiesz, ile razy uciskać serce, a ile razy robić sztuczny oddech? Ale to wcale nie znaczy, że twoje dziecko też nie będzie wiedziało, co robić. Przeciwnie, może świetnie dać sobie radę – przekonuje dr Narcyz Sadłoń, który prowadzi w przedszkolach zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Przedszkolak ma udzielać pierwszej pomocy? To nie jest za wcześnie na taką naukę?

Nie. Mam cztery córki (Kasia 1,5 roku, Helenka 4,5 roku, Wanda 5,5 roku, Hania 15 lat) i Dorotkę – lalkę fantom do resuscytacji. Dziewczynki uciskają jej klatkę piersiową, robią sztuczne oddychanie. Gdy niedawno usypiałem Kasię, poprosiła o Dorotkę. Myślałem, że chce z nią zasnąć, a ona zaczęła jej uciskać klatkę piersiową! Pewnie do końca nie rozumie po co, ale jednak to robi... Helenka i Wanda są moimi asystentkami w przedszkolach, gdzie prowadzimy zajęcia z udzielania pierwszej pomocy już dla trzylatków. To gry i zabawy, które mają uwrażliwić i wykształcić u maluchów pewne odruchy i nawyki. Im młodsze dzieci, tym bardziej są chętne do tego typu zajęć. Przybiegają, wołają: „Panie doktorze, jeszcze my!”.

Dorosły często boi się, że uciśnie coś nie tak. A dziecko się nie boi?

Dorośli mają więcej lęków. Wychowaliśmy się na starych schematach, jak ratować życie, i one w nas pokutują. Zaczynamy się zastanawiać, ile razy powinniśmy ucisnąć, a ile razy zastosować sztuczny oddech. Ten cały proces myślowy wytrąca z podejmowania działania. Boimy się, że zaszkodzimy. Poza tym, jeśli nigdy nie przećwiczyliśmy na fantomie, obawiamy się, że pomoc będzie nieskuteczna.

Uciśniemy za mocno i jeszcze komuś uszkodzimy żebra?

Właśnie! A dzieci nie mają takich lęków. Dlatego warto od najmłodszych lat uczyć je prostego schematu ratowania życia. Z naszych szkoleń wynoszą jedno: jedyny błąd, który możemy popełnić, to... nie zrobić nic!

Im wcześniej zaczniemy uczyć dzieci udzielania pierwszej pomocy i im częściej będziemy to potem powtarzać, tym większa szansa, że one kiedyś komuś pomogą. A to bardzo ważne, bo komórka mózgu nie może być w stanie niedotlenienia dłużej niż cztery minuty. Szybka pomoc ratuje życie.

Sprawdź, jak skutecznie wzywać pogotowie do dziecka.

Czego dziecko można nauczyć?

Przede wszystkim spostrzegania sytuacji zagrożenia. Pytamy: „Jeżeli widzisz ogień, dym, to co trzeba zrobić?”. „Wezwać pomoc. Jak jest mama, to muszę zawołać mamę”. „A jak jej nie ma?”. „To trzeba zadzwonić po pomoc”. Uczymy dzieci numerów alarmowych (świetnie wiedzą, że to 112 lub 999), wybierania numeru w telefonie, robimy symulowane rozmowy z dyspozytorem. To oswaja.

Najważniejsze jest jednak nauczenie dziecka tego, że jeśli coś się dzieje, to nie stoję z boku, nie jestem bierny. Bo najgorsze, co można zrobić w sytuacji zagrożenia życia, to nic nie robić. Dziecko uczy się, że w takiej sytuacji nie płacze, nie krzyczy, tylko działa w pewnym schemacie: zobacz problem, wezwij pomoc. A potem podejmij najprostsze czynności, czyli uciskaj klatkę piersiową. Trzy-, czteroletnie dzieci świetnie zapamiętują ten schemat. A gdy będą starsze, można je uczyć kolejnych rzeczy: oceniania oddechu, wykonywania sztucznego oddychania.

Nie w każdym przedszkolu są takie szkolenia. Czy w domu rodzic powinien na ten temat rozmawiać z dzieckiem?

Oczywiście! Dla mnie to wręcz pytanie retoryczne, bo przecież w domu też mogą się zdarzyć różne sytuacje. Wiele razy bywało tak, że dzieci ratowały lub pomagały uratować rodziców, dziadków. Bo znały numer alarmowy. Poza tym uważam, że warto rozmawiać, gdyż takie rozmowy o zdrowiu, życiu, chorobie bardzo integrują rodzinę. Pomagają nawet w trudnych sprawach wychowawczych.

Oparzenie, zadławienie, uraz - pediatra radzi, jak pomagać dziecku w nagłych wypadkach:
 

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

reanimacja dziecka
© Photographee.eu - Fotolia.com
Zdrowie
Reanimacja dziecka – te zasady musisz znać!
Poznanie zasad reanimacji dzieci znacząco zwiększa szanse na uratowanie im życia w sytuacji, gdy jest ono zagrożone wskutek wypadku, utonięcia czy zadławienia. Postępowanie reanimacyjne zależy od wieku dziecka.

Reanimacja dziecka, zwana też resuscytacją, nie jest trudna pod jednym warunkiem: że zna się zasady jej przeprowadzania. Ze względu na mniejszą masę ciała dzieci i drobniejszą budowę ciała nie wymaga aż tak dużo siły , jak w przypadku osoby dorosłej. Prawidłowo przeprowadzona reanimacja dziecka ma szanse utrzymać je przy życiu do czasu przyjazdu karetki i uzyskania profesjonalnej pomocy. Na świecie aż 2,3 tysiąca dzieci dziennie umiera w wyniku nieumyślnych wypadków – np. utonięcia , zakrztuszenia się, wypadków w domu i poza nim. Część z nich mogłaby przeżyć, gdyby udzielono im pomocy jeszcze przed przyjazdem pogotowia. Reanimacja dziecka: zanim zaczniesz reanimacja dziecka w wieku niemowlęcym resuscytacja dziecka (od 1 r.ż. do okresu pokwitania) ważne podczas reanimacji dzieci Kiedy potrzebna jest reanimacja dziecka Jeśli dziecko doznało urazu, trzeba najpierw sprawdzić, czy oddycha i ma wyczuwalne tętno . Popatrz, czy jego klatka piersiowa porusza się, spróbuj też usłyszeć albo poczuć oddech , zbliżając twarz do jego ust. Pamiętaj, że dodatkowy objaw niedotlenienia to blada lub siniejąca skóra. Puls dziecka najlepiej sprawdzisz, gdy położysz swój palec wskazujący na tętnicy szyjnej malucha (obok grdyki, tzw. jabłka Adama). Nie rób tego kciukiem, gdyż możesz wyczuć własne tętno i wziąć je za puls dziecka. Jeśli podejrzewasz, że dziecko zakrztusiło się ciałem obcym (np. cukierkiem, koralikiem), odchyl jego głowę, zajrzyj do buzi i postaraj się usunąć je z gardła. Musisz je wygarnąć zgiętym palcem wskazującym (w innym wypadku mogłabyś niechcący wepchnąć przedmiot jeszcze głębiej). Jeśli dziecko nie oddycha, ale ma wyczuwalne tętno, wykonaj tylko sztuczne oddychanie. Gdy maluch nie oddycha i nie ma tętna, musisz zacząć wykonywać pełną reanimację dziecka. Reanimacja dziecka w wieku niemowlęcym Poniżej...

Katarzyna Klepacz,autorka bloga Dzieciaki ratują
mat. prasowe
Czas wolny
Katarzyna Klepacz, autorka bloga Dzieciaki ratują – wywiad
Co zrobisz, kiedy twoje dziecko się zakrztusi i nie będzie w stanie złapać oddechu? Wiesz, jak postępować, gdy noworodek zemdleje i stanie mu serce? Blog „Dzieciaki ratują” pokazuje, że pierwsza pomoc jest... dziecinnie prosta - i że trzeba ją znać. Z autorką bloga, Kasią Klepacz, z zawodu ratowniczką medyczną, rozmawiamy o blogowaniu i ratowaniu.

Co zrobisz, kiedy twoje dziecko się zakrztusi tak bardzo, że nie będzie w stanie złapać oddechu? Wiesz, jak postępować, gdy n oworodek zemdleje i stanie mu serce? Jak ratować dziecko, kiedy ściągnie na siebie szklankę z gorącą herbatą? Nie wiesz? Pierwszej pomocy nie uczą na porodówkach – a szkoda, bo wiedza, jak robić masaż serca i sztuczne oddychanie może któregoś dnia uratować naszemu dziecku życie. Blog Dzieciakiratuja.blogspot.com jest właśnie o tym. Katarzyna Klepacz, autorka "Dzieciaków..." przedstawia się na swoim blogu jako Matka Ratownik i dodaje: żona ratownika, matka dwójki dzieci. Pracuje w straży pożarnej, prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy: nie tylko dla ratowników, ale też dla dzieci w przedszkolach i szkołach. Pisze rzadko, nawet nie zawsze raz na tydzień. Ale i tak zaglądam na jej bloga regularnie i uważam, że jej notki nadają się nie tylko do czytania, ale do wykucia na blachę. Nawet jeśli nigdy (i oby tak było!) nie miałyby mi się przydać. W pojemnym worku blogów parentingowych, Twój blog zajmuje zupełnie oddzielne miejsce. Tak, wśród blogów pisanych przez rodziców mój blog jest zupełnie inny głównie dlatego, że zupełnie nie dotyczy mojej sfery domowej. Trochę chyba jednak dotyczy, bo bohaterkami bloga  – a nawet można powiedzieć: współtwórczyniami – są Twoje córeczki. Rzeczywiście, gdyby nie one, bloga by pewnie nie było. Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia, kiedy Zuzia miała 4 lata a Amelka 2, zabrałam je ze sobą na szkolenie z pierwszej pomocy, które miałam prowadzić dla Grupy Ratownictwa PCK Ostrowiec Świętokrzyski. One w domu nieraz widziały sprzęt do nauki ratowania, często dopytywały: "Mamo, a co to?", "Mamo, a po co", "Mamo, a pokaż" i rzeczywiście ja i mój mąż, który też jest ratownikiem medycznym, pokazywaliśmy im nieraz, jak się...

Pierwsza pomoc
Fotolia/ archirum prywatne
Zdrowie
Dziecko nie oddycha! Przyślijcie pogotowie!
"Michałek nie oddycha. Przyślijcie karetkę!" - krzyk w telefonie. Ale nikt w domu nie prowadzi resuscytacji, bo nie umie. Ratownik: "Proszę ułożyć dziecko na plecach, odgiąć głowę, wdmuchnąć powietrze". Tylko że to wszystko można było rozpocząć wcześniej! Czym grozi taka zwłoka - ostrzega dr Narcyz Sadłoń.

Dr Narcyz Sadłoń specjalizuje się w medycynie ratunkowej i rehabilitacji medycznej. Pracuje w firmie NASAMED, świadczącej usługi medyczne w Polsce i za granicą, organizuje szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla dorosłych i dzieci. Gdy urodzi się dziecko, trzeba nauczyć się udzielania pierwszej pomocy? Zawsze trzeba je znać. Działania z zakresu pierwszej pomocy zawsze wykonuje osoba będąca najbliżej. W przypadku zagrożenia życia osoba, która udziela pomocy, decyduje o uratowaniu życia. Rodzic jest najbliżej dziecka, najszybciej dostrzeże zagrożenie i będzie miał najmniejsze opory, by skutecznie zadziałać. Dlatego wiedza na temat udzielania pomocy jest po prostu niezbędna. Jednak jest małe prawdopodobieństwo, że rodzic znajdzie się w sytuacji, gdy będzie musiał stosować u dziecka masaż serca. Zawsze mamy nadzieję, że nigdy tej wiedzy nie użyjemy, szczególnie w stosunku do naszego dziecka. Jednak szczęście sprzyja tylko dobrze przygotowanym . Sam byłem zszokowany, gdy przeczytałem statystyki: w 2010 roku w szkołach doszło do kilkudziesięciu tysięcy nagłych wypadków, z czego ok. 40 było związanych z zatrzymaniem krążenia i miało skutki śmiertelne. Owszem, możemy żyć nadzieją, że to nie będzie dotyczyło naszego dziecka. Ale co wtedy, jeśli się tak stanie? Zobacz film: Co robić, gdy niemowlę się zakrztusiło Zwykle potem rodzic zadaje sobie pytanie: czy zrobiłem wszystko? A może mogłem coś zrobić lepiej? Na każdym kursie, który prowadzę dla rodziców z zasad udzielania pierwszej pomocy, dostaję takie pytania. Dotyczy to nawet najprostszych spraw, typu otarcie, skręcenie, zranienie, po którym pozostała blizna: " Panie doktorze, a może można było wykonać to lepiej ?" Rodzice mają wielką satysfakcję, jeśli mówię, że wszystko zostało zrobione dobrze. Na kursy przychodzą rodzice, którzy mieli okazję udzielać swoim dzieciom...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj