Przepisy zmieniające dotychczas obowiązujące prawo kościelne w zakresie zawierania małżeństw weszły w życie 1 czerwca 2020. Dekret w tej sprawie został wydany 26 listopada 2019. Planujesz ślub kościelny? Sprawdź szczegóły!

Reklama

Spis treści:

Spotkanie z księdzem najpóźniej na 3 miesiące przed ślubem

Zgodnie z „Dekretem ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego” narzeczeni muszą pojawić się w parafii najpóźniej na 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu, by dopełnić formalności. W trakcie spotkania zostanie spisany protokół przedślubny oraz rozmowa z księdzem. Na część pytań przyszli małżonkowie będą odpowiadać na osobności.

Konsens małżeński wolny od wad

Podczas spotkania ksiądz musi sprawdzić, czy narzeczeni „mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad”. W jaki sposób? Najpierw odbywać się będzie krótka, wspólna rozmowa, a następnie każde z narzeczonych będzie musiało szczerze odpowiedzieć na kilka pytań, na osobności. Odpowiedzi nie mogą ograniczać się do słów „tak”, „nie”, „nie wiem”, ale muszą być rozbudowanymi wypowiedziami, dającymi szczegółowe informacje.

W dekrecie czytamy: „Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno, przynajmniej w tych kwestiach, które nie są tylko zwykłym pozyskaniem danych personalnych. Ten wymóg uzasadniony jest jednym z ważniejszych celów badania kanonicznego, mianowicie ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa. Rozmowa na osobności sprzyja szczerej wypowiedzi”.

Zobacz także

Zobacz też: Ankiety w szkołach: jak często się modlisz? Czy rodzice są po rozwodzie?

Skomplikowana sprawa zmiany płci

Dekret odnosi się również do przypadków, w których jedno z przyszłych małżonków byłoby po zmianie płci. „W takiej sytuacji nie wolno spisywać protokołu przedślubnego, ustalać daty ślubu i czynić żadnych obietnic do czasu definitywnej decyzji Kurii Rzymskiej. Należy wówczas uprzedzić narzeczonych, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana. Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego). W tego rodzaju przypadkach należy brać też pod uwagę możliwość zaistnienia przeszkody impotencji, a także poważnych zaburzeń psychoseksualnych” – podaje dekret.

Ślub tylko we własnej parafii

Od teraz trudniej będzie również zawrzeć małżeństwo poza parafią jednego z narzeczonych. Aby móc zmienić kościół, trzeba będzie uzyskać stosowne zezwolenie od proboszcza. Będzie ono wydawane jedynie wtedy, gdy zaistnieją ku temu słuszne i ważne powody. „Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca” – wskazuje dekret.

Dokumenty niezbędne do sporządzenia protokołu przedślubnego

Żeby móc spisać protokół, narzeczeni będą musieli przygotować szereg dokumentów, takich jak:

  • dowód osobisty (oryginał do wglądu lub ksero),
  • świadectwo chrztu,
  • potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku,
  • świadectwo katechizacji szkolnej,
  • zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach przedślubnych,
  • świadectwo uczestnictwa w katechezie przedślubnej.

Źródło: tustolica.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama