3 osoby zmarły w województwie śląskim i 1 w kujawsko-pomorskim. Od tygodni rośnie liczba zachorowań na grypę i obecnie jest ona na bardzo wysokim poziomie. Lekarze alarmują, że liczba zachorowań może rosnąć w związku z bardzo mały odsetkiem osób zaszczepionych.

Reklama

W Wielkopolsce ponad 200 osób w szpitalach

W ubiegłym tygodniu lutego zanotowano 271 tys. 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 88,4 na 100 tys. ludności. Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że z tego powodu do szpitali trafiło ok. 1,2 tys. osób. Najwięcej hospitalizowanych jest w Wielkopolsce – 206 osób, Małopolsce – 174 osoby i na Mazowszu – 120 osób. Regionami, gdzie najwięcej choruje osób są województwa: pomorskie, małopolskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Grypa to choroba wirusowa, błyskawicznie atakująca organizm. Zaczyna się bólem mięśni i stawów, dreszczami, a następnie wysoką gorączką. Charakterystyczne dla grypy jest nagłe wystąpienie objawów:

  • temperatura szybko dochodzi do ponad 39 st. C,
  • pojawia się bardzo silny ból głowy,
  • odczuwamy dotkliwy ból mięśni i stawów,
  • mamy światłowstręt.

Grypie często towarzyszy suchy, męczący kaszel. Leczenie jej polega na leżeniu w łóżku, piciu płynów, przyjmowaniu środków zbijających gorączkę i przeciwzapalnych. Objawy grypy powinny ustąpić po 5 dniach: spada gorączka i znika ból głowy. Pozostałe objawy powoli zaczynają się także wycofywać. Niedoleczona grypa prowadzi do groźnych powikłań grypy, takich jak: zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zapalenie mięśni, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Szczepienia przeciw grypie najskuteczniejszą bronią

Lekarze przypominają, że najskuteczniejszą formą ochrony przed zachorowaniem na grypę jest szczepienie się. Niestety cały czas bardzo mało osób korzysta z takiej możliwości."Należałoby zwiększyć ilość zaszczepień dzieci na grypę. Chodzi o dzieci w przedziale wiekowym od 6 miesiąca życia do 18 roku. Niestety mamy w Polsce bardzo niski wskaźnik szczepień na grypę. Tylko 3,3 procent populacji zaszczepiło się przeciwko grypie" - mówiła nie dawno mamotoja.pl prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Państwowego Zakładu Higieny.

Zobacz także

Czy mamy do czynienia z większą zachorowalnością w porównaniu do zeszłego roku? Na razie wygląda na to, że nie. Dane PZH pokazują, że w styczniu odnotowano prawie 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W analogicznym okresie rok wcześniej takich zachorowań było 885 tys. Statystyki pokazują, że przełom stycznia i lutego to środek okresu największej zachorowalności na grypę w Polsce. Potrwa on aż do końca marca.

Źródło: medonet.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama