
To nieprawda, że publiczne WC jest najbardziej brudnym miejscem, jakie można sobie wyobrazić. Choć przewija się przez nie mnóstwo ludzi (zwłaszcza w wielkich centrach handlowych czy na stacjach benzynowych), jest sprzątane bardzo często – w wielu przypadkach czyści się je kilka razy w ciągu dnia. O wiele więcej zarazków znajduje się w zupełnie innych miejscach, z którymi i ty, i twoje dziecko macie kontakt codziennie. Dotyka ich wiele ludzi, a czyszczone są niezmiernie rzadko lub – co gorsza – wcale.
Gdy dziecko ich dotyka, rośnie ryzyko, że zarazi się groźnymi bakteriami czy wirusami – niektóre z nich potrafią być aktywne na tych przedmiotach nawet przez całą dobę (np. wirus grypy). I wbrew pozorom – wcale nie mamy na myśli otoczonych złą sławą pod względem czystości monet i banknotów. Dowiedziono, że pieniądze nie są aż tak brudne jak zwykle myślimy.
W naszym filmie pokazujemy miejsca i przedmioty, do których chętnie wyciągają rączki niemal wszystkie maluchy. Spotykacie je poza domem – podczas spaceru czy robienia zakupów – oraz we własnym mieszkaniu. Obejrzyj film i sprawdź, co znalazło się na naszej liście i na co warto szczególnie uważać.
Jak ochronić dziecko przed bakteriami?
Wiadomo: zarazki były, są i będą. Wszystkich się nie pozbędziemy. Warto się z tym pogodzić i nauczyć się z nimi żyć. Zdaniem naukowców przebywanie w sterylnym otoczeniu wcale nie działa na dziecko aż tak bardzo korzystnie, jak się nam wydaje. Zamiast histeryzować, lepiej zapamiętajmy, co jest bardzo brudne i dowiedzmy się, co jest najskuteczniejszą metodą walki z zarazkami. (przez około 20 minut). Nie wpadajmy w obsesję na punkcie czystości dziecka.
Gdy wychodzisz z domu, zabieraj ze sobą wilgotne chusteczki pielęgnacyjne, którymi przetrzesz rączki dziecka. Nie rób tego histerycznie za każdym razem, kiedy czegoś dotknie, tylko przy okazji:
- zanim dasz przekąskę,
- gdy wsadzasz je z powrotem do wózka.
Maluszka, który stale wkłada ręce do buzi, albo ma zwyczaj oblizywania różnych przedmiotów, staraj się mieć na oku i jeśli to możliwe – wybierz trasę z dala od brudnych atrakcji.
Czytaj też:



Czy z noworodkiem można wychodzić na dwór? Jeśli dziecko jest zdrowe, a temperatura powietrza jest wyższa niż -5ºC, nie ma silnego deszczu czy wiatru, możesz wyjść z noworodkiem na spacer. Przy niższych temperaturach lepiej zostańcie w domu. W naszym filmie ekspertka, położna Katarzyna Płudowska , wyjaśnia, w jaki sposób chronić dziecko przez zmarznięciem, zgrzaniem oraz zabezpieczyć jego delikatną skórkę od wiatru. Spis treści: Kiedy z noworodkiem można wychodzić na dwór? Jakie godziny są najlepsze na spacer z noworodkiem? Nie przegrzewaj noworodka na spacerze Chroń skórę noworodka przed słońcem i wiatrem Kiedy z noworodkiem można wyjść na dwór? Jeśli sprzyja pogoda i stan zdrowia dziecka - warto wyjść na pierwszy spacer już 2-3 dni po powrocie do domu. Jeśli wychodzisz z noworodkiem na dwór w chłodnej porze roku – spacery powinny być krótkie i trwać ok. 10-15 minut. Dobrym sposobem jest oswajanie noworodka ze świeżym powietrzem i niższą temperaturą poprzez werandowanie , zwłaszcza gdy wilgotność powietrza jest wysoka, a na dworze jest zimno. Z noworodkiem można wychodzić na dwór, gdy: temperatura powietrza jest powyżej -5ºC nie pada nie ma silnego wiatru nie jest zbyt wilgotno nie jest zbyt gorąco. W jakich godzinach wyjść z noworodkiem na dwór? W upalne dni unikaj spacerowania z noworodkiem najgorętszym czasie dnia, między 12.00-16.00. Latem najlepiej wychodzić rano, między 9.00-10.00 lub koło 18.00, przed kąpielą. Zimą odwrotnie: najlepiej spacerować między 11.00-14.00, a unikać wychodzenia z noworodkiem na dwór w godzinach porannych i poz mroku. Nie przegrzewaj noworodka, wychodząc na dwór Nie ubieraj noworodka na spacer zbyt grubo . Wystarczy 1 lub 2 więcej warstw ubrania w stosunku do tego, co ty masz na sobie. Warto podczas spaceru skontrolować temperaturę ciała dziecka,...