4 listopada Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 24692 nowych przypadków koronawirusa. 373 osoby zmarły, w tym 57 z bezpośrednio powodu zakażenia koronawirusem. Najwięcej nowych zachorowań pojawiło się w województwie wielkopolskim (3952), a następnie w mazowieckim (2797) i dolnośląskim (2324). Łączna liczba osób zakażonych wynosi 439 536 osób, a 6475 z nich zmarło.

Reklama

Nowe obostrzenia 4 listopada

Premier ogłosił zupełne zamknięcie placówek kultury, w tym kin, teatrów i galerii, a także obiektów hotelarskich (za wyjątkiem podróży służbowych). Została zmniejszona także maksymalna liczba wiernych przebywających na raz w kościołach (obecnie jest to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych). Zapowiedziano także zupełny zakaz organizowania spotkań i imprez.

Ponadto, o czym spekulowano już od dawna, wprowadzono nauczanie zdalne dla klas 1-3, co oznacza, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne pozostaną fizycznie zamknięte, a nauczyciele i uczniowie będą pracować z domów (szkoły podstawowe, licea, szkoły wyższe). Przedszkola pracują bez zmian. Jednocześnie Mateusz Morawiecki zadeklarował świadczenie w wysokości 500 zł na sprzęt do prowadzenia zajęć zdalnych dla nauczycieli.

Zmniejszą się także liczby dozwolonych klientów przebywających na raz w sklepach i marketach. Sklepy w galeriach handlowych zostaną zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i punktów usługowych. Wszystkie zmiany wejdą w życie w sobotę i zostaną utrzymane przynajmniej do 29 listopada.

❗️Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa❗️ pic.twitter.com/zrQjKvu7Cs
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 4, 2020

Narodowa kwarantanna?

Jeżeli liczba przypadków będzie rosła i przekroczy 75 przypadków na 100 000, premier zapowiedział wprowadzenie narodowej kwarantanny, która wprowadzi znaczne ograniczenia w przemieszczaniu się.

Zobacz także

Szef Rady Ministrów zadeklarował, że obecnie pozostaje dostępne ok. 30% łóżek w szpitalach i zapowiedział, że „wciąż mamy duże rezerwy sprzętu”. Morawiecki poinformował także, że wydano już ponad 1000 nowych respiratorów i oczekiwane jest kolejne 1000.

Premier poruszył także kwestię pomocy dla przedsiębiorców w branżach zagrożonych takich jak gastronomia, hotelarstwo czy punkty aktywności sportowej. Szczegóły mają być wypracowane w najbliższych dniach.

Premier @MorawieckiM w #KPRM: Będziemy starali się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże - gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 4, 2020

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama