Wyrok TK ws. niekonstytucyjności aborcji eugenicznej został opublikowany w Dzienniku Ustaw RP w środę w nocy - w praktyce oznacza to, że prawo aborcyjne w Polsce zostanie natychmiastowo zaostrzone, a nowe przepisy wchodzą w życie od razu po publikacji!

Reklama

Publikacja wyroku TK

27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie dla swojego kontrowersyjnego wyroku z października 2020. Aby wyrok stał się jednak legalny i obowiązujący - wymaga on publikacji w Dzienniku Ustaw. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało na Twitterze, że dokument zostanie opublikowany jeszcze tego samego dnia. I tak się stało - w nocy 27 stycznia 2021 r.

Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia. Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw.
— Centrum Informacyjne Rządu (@KPRM_CIR) January 27, 2021

Przypominamy: decyzją TK, przerwanie ciąży z podejrzeniem ciężkiej choroby lub ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest od teraz niezgodne z Konstytucją RP.

Za organizację protestów, które w październiku i w listopadzie opanowały cały kraj, odpowiedzialny jest Strajk Kobiet. Aktywistki zapowiadają kolejne manifestacje - pierwsza z nich odbyła się w środę o godz. 18:30 pod budynkiem Trybunału Konstytucyjnego na al. Szucha w Warszawie. Na czwartek planowana jest blokada Warszawy, a w piatek marsz na stolicę. Lista planowanych protestów w innych miastach dostępna jest na kontach Strajku Kobiet na Instagramie, Facebooku czy Twitterze.

Wszystkie/wszyscy o 18.30 pod Trybunałem na Szucha.
Wydrukowali uzasadnienie, chcą drukować "wyrok".
Zróbmy im piekło, które zapamiętają do końca życia.
— #StrajkKobiet (@strajkkobiet) January 27, 2021

Źródło: Twitter, Instagram

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama