„Przestań płakać”, „daj już spokój”, "taka duża panna, a płacze", " chłopak, a zachowuje się jak mała dziewczynka" - mówicie tak?

Reklama

Krzywda emocjonalna

Dziecko nie płacze bez powodu, tak jak się to wielu osobom wydaje. Ma powód, tylko że rodzice mogą go nie dostrzegać, nie rozpoznawać. Dorosły, uznając, że dziecko marudzi, czy wymusza płaczem od razu denerwuje się na nie i krzyczy. Czasem nawet nie krzyczy, tylko prosi „nie płacz” i zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że robi własnemu dziecku krzywdę. Tak, krzywdę emocjonalną. Jeżeli nie pozwalamy dziecku wypłakać się i uspokoić, odbije się to na nim w dorosłym życiu.

Jak poradzić sobie z silnymi emocjami małego dziecka?

Dziecko, które nie płacze, nie denerwuje się i nie oddaje swoich emocji na zewnątrz, będzie sfrustrowane. Towarzyszyć mu będzie ogromne emocjonalne napięcie, z którym nie będzie umiało sobie poradzić. Dlatego nie powinniśmy zakazywać dziecku płaczu, nie możemy zniechęcać go do niego, a jedynie pomóc przejść przez trudny czas, okazać wsparcie i pomóc zrozumieć emocje.

Oto 10 zdań, których powinnyśmy używać, zamiast słów "nie płacz"

1. Jestem obok ciebie…

Zobacz także

2. Widzę, jak bardzo jest ci z tym źle…

3. Wiem, że to bardzo smutne, więc będę przy tobie…

4. Jesteś bezpieczna/e…

5. Będę przy tobie, nigdzie się nie wybieram…

6. Spójrzmy na to z innej strony…

7. Wiem kochanie, że to jest trudne…

8. Nic nie jest ważniejsze niż rozmowa z tobą…

9. Chciałabym ci jakoś pomóc…

10. Na pewno będzie lepiej…

Bardzo ważne jest, by dziecko zrozumiało, że jesteś blisko, że może liczyć na Twoją pomoc, by nauczyło się, że każdy problem da się rozwiązać. Już samo to, że dziecko będzie umiało nazwać swoje uczucia, że będzie umiało sobie w ten sposób z nimi poradzić, będzie dla niego wspaniałym darem. Nie zawstydzaj dziecka mówiąc: beksa-lala, chłopaki nie płaczą, ale z ciebie mazgaj, bo przyniesie to bardzo poważne konsekwencje. Twoje dziecko będzie wstydzić się, okazywać swoje uczucia i będzie taką wiedzę, przekazywać własnym maluchom.

Czytaj także: Dlaczego dziecko płacze? - 17 powodów

Reklama

źródło: huffingtonpost

Reklama
Reklama
Reklama