Matki Polki się starzeją? Lekarze alarmują: to nie jest dobre dla dziecka!
Polki coraz później decydują się na pierwsze dziecko. Choć na ich decyzję wpływa wiele czynników, późne macierzyństwo wiąże się z ogromnym ryzykiem!
Jak podaje Rynek Zdrowia, według najnowszych badań Polki rodzą pierwsze dziecko w wieku 27 lat. To znacznie później niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Najstarszymi matkami w Unii Europejskiej są Włoszki i Hiszpanki. Pierwsze dziecko rodzą dopiero w 31. roku życia.
Polki później rodzą pierwsze dziecko
Eksperci medyczni kampanii "Płodna Polka" podkreślają, że organizm kobiety osiąga maksymalną płodność ok. 25. roku życia. Przez kolejne lata płodność maleje, a po 35. roku życia gwałtownie spada. Lekarze ostrzegają, że z medycznego punktu widzenia późne macierzyństwo wiąże się z większym ryzykiem i decyzja Europejek o odkładaniu macierzyństwa może mieć negatywny wpływ na dziecko i przyszłą mamę.
"Z upływem lat rośnie ryzyko pojawienia się niepłodności, powikłań w ciąży, jak i wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Odkładanie planów rodzicielskich w dużej mierze jest zdeterminowane współczesnym stylem życia, sytuacją osobistą, zawodową czy materialną, jednak kobiety powinny również pamiętać o zegarze biologicznym, który jest istotny w kwestii płodności" – wyjaśnia dr Olaf Lindert, ekspert medyczny kampanii "Płodna Polka".
Zobacz także: Dlaczego Polki coraz później rodzą dzieci?
Późne macierzyństwo – większe ryzyko
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wykazały, że kobiety, które rodzą dzieci po 35. roku życia, mają lepszą pamięć w podeszłym wieku. Niestety, zagrożenia związane z późnym macierzyństwem są takie same. Po 30. roku życia wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa. Po 35. roku życia ciężarne są bardziej narażone na nadciśnienie, zatrucie ciążowe czy cukrzycę. Natomiast ciąża po 40. roku życia częściej kończy się poronieniem (aż 40% ciąż kobiet po 40. kończy się przedwcześnie!).
Ile miałyście lat, kiedy urodziłyście pierwsze dziecko? Czy rzeczywiście zauważacie, że wasze mamy czy babcie rodziły pierwsze dzieci kilka lat wcześniej niż wy? Dajcie nam znać w komentarzach!
Zobacz także: Urodziłaś dziecko po 30? To dobrze wpłynie na twój mózg!
Źródło: rynekzdrowia.pl