Rzucawka ciążowa
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Rzucawka: czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Rzucawka ciążowa (eklampsja) to groźna dolegliwość, która rozwija się z niekontrolowanego stanu przedrzucawkowego. Jest ciężką postacią zatrucia ciążowego, zagrażającą życiu matki i dziecka.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Rzucawka ciążowa (eklampsja) to najcięższa postać zatrucia ciążowego (gestozy). Objawia się atakiem drgawek, które są połączone z nagłym skokiem ciśnienia, bólem głowy, zaburzeniami widzenia i mdłościami. Rzucawka jest stanem bardzo niebezpiecznym – gdy u kobiety w ciąży dochodzi do napadu drgawek, zagrożone jest zarówno życie mamy, jak i dziecka. Na szczęście jej wystąpieniu można skutecznie zapobiegać.

Rzucawka a stan przedrzucawkowy

Przyczyną rzucawki ciążowej jest niekontrolowany stan przedrzucawkowy, który ma szereg charakterystycznych objawów. Jeśli udaje się je w porę wychwycić i objąć przyszłą mamę odpowiednią opieką, rzucawki można uniknąć. O stanie przedrzucawkowym mogą świadczyć:

 • obrzęki dłoni, twarzy, nóg,
 • duszności,
 • zawroty głowy,
 • bóle brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • wysokie ciśnienie,
 • szybsze bicie serca.

Rzucawka ciążowa: czynniki ryzyka

Rzucawka to dolegliwość, która spotyka 1 na 1600 ciężarnych. Powodują ją takie czynniki, jak:

 • skurcz naczyń,
 • niedotlenienie mózgu,
 • obrzęk mózgu,
 • zawał
 • wylew,
 • encefalopatia nadciśnieniowa lub metaboliczna.

Rzucawka ciążowa: leczenie

Rzucawka pojawia się nagle, ryzyko wzrasta w końcówce ciąży, a nawet podczas porodu. Kobiecie, która doznała napadu drgawek podaje się leki i tlen. Ciążę kończy się, wykonując cesarskie cięcie. I w ciąży i po porodzie kobieta musi pozostać pod ścisłą kontrolą lekarską, aż do momentu, kiedy ciśnienie tętnicze krwi się unormuje.

Stan przedrzucawkowy: czynniki ryzyka

Stan przedrzucawkowy zdarza się u około 8 proc. kobiet w ciąży. Najbardziej narażone są kobiety:

 • w ciąży mnogiej,
 • te, które ukończyły 40 lat,
 • z cukrzycą,
 • z nadciśnieniem.


Jeśli w jednej ciąży wystąpił już stan przedrzucawkowy, ryzyko, że się powtórzy, jest jak 1 do 3. Ryzyko rzucawki wzrasta też, jeśli stan przedrzucawkowy pojawił się w pierwszej ciąży lub jeśli miały ją też inne kobiety z rodziny. Konieczne są wtedy regularne kontrole u lekarza, a dobra opieka powinna zmniejszyć ryzyko ataku.
  
Zobacz też:

Jak zapobiegać zatruciu ciążowemu (stan przedrzucawkowy - objawy)? film

mokre lozeczko.jpg
Zdrowie
Drgawki. Jak postępować gdy wystąpią u dziecka?
Skąd się biorą drgawki i czy są groźne dla dziecka? Ekspert wyjaśnia, czy powinnaś się martwić i jak postępować w przypadku, gdy wystąpią?

Dlaczego występują i czy są groźne dla dziecka wyjaśnia lek. med. Jan Stradowski. Drgawki to stan charakteryzujący się napadami spowodowanymi nieprawidłową czynnością mózgu. Pojawiają się u 4-5 proc. dzieci między szóstym miesiącem a piątym rokiem życia. W większości przypadków mają one związek z szybko rosnącą gorączką (np. w przypadku trzydniówki czy zapalenia ucha) i występują tylko jeden raz. Ten typ drgawek to tzw. drgawki gorączkowe. Trwają one do kilku minut i świadczą o tym, że mózg nie może sobie poradzić z tak wysoką temperaturą. Skłonność do nich może być rodzinna. Często drgawki są pierwszym dostrzeżonym przez rodziców objawem infekcji, która atakuje dziecko. Powtarzające się napady drgawek występują u dzieci z padaczką , na którą cierpi 0,5-1 proc. ludzi. Mogą też pojawić się – choć bardzo rzadko – jako objaw uboczny po szczepieniach ochronnych . Objawy Rodzice mogą mieć kłopot z rozpoznaniem napadu drgawkowego. Dlatego jeśli zobaczą oni podejrzane objawy (nagłe drganie całego ciała, któremu towarzyszy krótkotrwała utrata przytomności), powinni jak najszybciej zgłosić się do neurologa dziecięcego. Należy dokładnie obserwować stan dziecka w czasie drgawek: zachowanie, przytomność, wygląd oczu, oddech, zabarwienie skóry, napięcie mięśniowe, ustawienie i rodzaj ruchów kończyn, a także zwrócić uwagę na objawy pojawiające się przed i po ustaniu drgawek, takie jak płacz, senność czy wiotkość mięśni. Co robić, jeśli wystąpią drgawki? - zachowaj spokój, nie panikuj, - zadbaj o to, by dziecko leżało możliwie wygodnie, - odsuń je od przedmiotów, o które mogłoby się uderzyć, - sprawdzaj, czy nie ma problemów z oddychaniem, - jeśli lekarz przepisał ten lek wcześniej, możesz podać łagodny środek przeciwdrgawkowy w czopku (np. Luminal). Czego unikać? Jeśli dziecko ma skłonności do...

opuchlizna w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Opuchlizna w ciąży: co pomoże na obrzęki i kiedy iść do lekarza?
Opuchlizna w ciąży najczęściej pojawia się w okolicy nóg, stóp i rąk. Ale zdarza się, że obrzęki występują także na twarzy. Za opuchliznę u ciężarnej odpowiada m.in. nadmierne gromadzenie wody w organizmie. Może to też świadczyć o gestozie, dlatego nie wolno puchnięcia lekceważyć. Warto wypróbować bezpieczne sposoby na obrzęki w czasie ciąży.

Opuchlizna w ciąży dotyka aż 3/4 przyszłych mam. Nogi i stopy zwykle puchną pod koniec ciąży. Opuchlizna przed porodem to często jeden z najwcześniejszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Organizm gromadzi bowiem zapasy wody i w ten sposób przygotowuje się na utratę krwi. Czasem jednak opuchlizna w ciąży to sygnał, by jak najszybciej odwiedzić lekarza. Spis treści: 1. Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej? 2. Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne? 3. Kiedy z obrzękiem w ciąży należy udać się do lekarza? 4. O czym świadczy duża opuchlizna w ciąży? 5. Czym są niewidoczne obrzęki w ciąży? 6. Jak sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki w ciąży? 7. Co stosować na opuchliznę nóg i stóp w ciąży? Opuchlizna w ciąży: jakie części ciała puchną najczęściej? Obrzęki w ciąży zwykle pojawiają się na kończynach górnych i dolnych. Najczęściej w ciąży puchną dłonie i nogi w okolicy kostki, a także stopy. Widać to szczególnie wieczorem. Czasem – niestety – obrzęk występuje również na twarzy, udach i brzuchu. Zdarza się nawet opuchlizna wzgórka łonowego (ból i obrzęk spojenia łonowego po porodzie to wskazanie do niezwłocznej konsultacji lekarskiej). Kiedy opuchlizna w ciąży pojawia się na kilku częściach ciała jednocześnie , należy udać się z nią do lekarza, ponieważ może być sygnałem o niepokojących zmianach w organizmie ciężarnej, tj. gestozie ciężarnych .  Czy puchnięcie nóg i stóp w ciąży jest groźne? Zwykle opuchlizna w ciąży nie jest niebezpieczna. Nie ma powodów do niepokoju, gdy obrzęki występują na nogach i stopach, oraz gdy: pojawiają się po 36. tygodniu ciąży , czyli tuż przed porodem są niewielkie dotyczą stawu skokowego, stóp i palców dłoni  ustępują po nocy nie towarzyszą im inne, niepokojące objawy...

ciśnienie w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Ciśnienie w ciąży: kiedy jest prawidłowe, a kiedy za niskie lub za wysokie?
Ciśnienie w ciąży ma wielkie znaczenie nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy, lecz także prawidłowego rozwoju dziecka. Zarówno niskie jak i wysokie ciśnienie może prowadzić m.in. do niedotlenienia dziecka, dlatego tak ważne jest, by je regularnie kontrolować.

Ciśnienie w ciąży może znacznie różnić się od tego, które kobieta miała wcześniej. U przyszłej mamy może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie. Aby uniknąć problemów, lekarz kontroluje wartości ciśnienia tętniczego krwi na każdej wizycie. Podpowiadamy, kiedy są one za wysokie, a kiedy za niskie i o czym świadczy nieprawidłowe ciśnienie w trakcie ciąży. Spis treści: Normy ciśnienia w ciąży Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Niskie ciśnienie w ciąży Wysokie ciśnienie w ciąży Normy ciśnienia w ciąży Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża –   o około 5-10 mm Hg między 12. i 26. tygodniem ciąży. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko i powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność z powodu progesteronu, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciąży ciśnienie krwi wraca do normy sprzed ciąży. Prawidłowe ciśnienie w ciąży powinno być niższe niż 140/90 mm Hg. Wpływ ciąży na ciśnienie tętnicze Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno przewidzieć, jak zareaguje organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. U niektórych kobiet ciśnienie, zamiast spadać, rośnie ponad normę. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin. Jeśli przyszła mama nie miała...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz