Reklama

23 września w rektoracie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa, na której firma Biomed zaprezentowała pierwszy polski lek na COVID-19. Przedstawiciele spółki poinformowali, że właśnie zakończono produkcję pierwszej partii leku – Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 produkcji Biomed Lublin. W niedługim czasie lek ma trafić do badań klinicznych w czterech ośrodkach: Warszawie, Lublinie, Białymstoku i Bytomiu.

Reklama

Polski lek na koronawirusa

Jak poinformowali przedstawiciele firmy Biomed, prace nad produkcją polskiego leku na COVID-19 zakończyły się sukcesem. Udało się wyprodukować preparat Immunoglobulina anty SARS-CoV-2, który jest skuteczny w walce z tym wirusem. Lek produkowany jest z osocza ozdrowieńców, będzie podawany domięśniowo. Dr Grzegorz Czelej, senator PiS, współtwórca koncepcji leku, poinformował, że „zawiera on przeciwciała neutralizujące, czyli zabijające wirusa”.

„Bez osocza nie ma leku”

Osocze z krwi ozdrowieńców pobierane jest wyłącznie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa. Są one jedynymi instytucjami uprawnionymi do tego. „Leczenie koronawirusa osoczem ozdrowieńców zaakceptowały już FDA, WHO i polskie Ministerstwo Zdrowia” – powiedział dr Grzegorz Czelej. Marcin Piróg, prezes zarządu Biomed Lublin dodał też, że „bez osocza leku nie da się wyprodukować, nie da się stworzyć osocza sztucznie, dlatego tak istotne jest, by kolejni ozdrowieńcy zgłaszali się do centrów krwiodawstwa”. Jednocześnie zapewniono, że osocze pobierane jest już od jakiegoś czasu i jak tylko Ministerstwo Zdrowia da zielone światło, kolejne parte leku zaczną być produkowane.

Naukowcy potwierdzają skuteczność polskiego leku

„Naukowcy wypowiadają się jednoznacznie, że lek działa i ma dobre działanie terapeutyczne” – stwierdził senator. Jest szansa, że uda się przeforsować wydanie decyzji o dopuszczeniu go w „trybie epidemicznym”, co znacznie skróci czas oczekiwania przez chorych. Badania, które przeprowadził prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, udowodniły, że lek jest skuteczny, co więcej, nie wykazały, że mogą pojawić się skutki uboczne. Poza tym okazało się, że z 1 litra osocza można wyprodukować taką ilość leku, która wyleczy więcej osób niż 1 litr osocza – preparat Immunoglobulina anty SARS-CoV-2 zawiera osocze w postaci rozcieńczonej. Badania kliniczne, które następnie zostaną przeprowadzone, mają za zadanie ustalenie optymalnej dawki leku, a nie jego bezpieczeństwa, ponieważ to jest już pewne.

Biomed Lublin jest polską spółką biotechnologiczną, działającą od 1944 roku. W produkcji leków opiera się na nowoczesnych (własnych) technologiach. Posiada jedyne w Polsce laboratorium frakcjonowania osocza. Firma ściśle współpracuje także z ośrodkami naukowymi.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama