Kilka dni temu prawo aborcyjne w Polsce zostało zaostrzone. Po opublikowaniu wyroku TK przerwanie ciąży z podejrzeniem ciężkiej choroby lub ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest już przestępstwem. Osobny pokój, możliwość wypłakania się – oto niektóre pomysły Solidarnej Polski na pomoc kobiecie w ciąży, u której wykryto letalne wady płodu. Z jednej strony takie propozycje budzą gniew, ponieważ przy takiej skali tragedii wydają się być bardzo mało istotne. Z drugiej zaś – ważne jest oczywiście, by przy obowiązującym dziś prawie zapewnić kobiecie możliwie jak najlepsze warunki.

Reklama

Projekt ustawy przygotowany przez Solidarną Polskę

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, mający na celu pomoc kobietom w ciąży z wadami letalnymi płodu. Nie jest jeszcze dokładnie znana treść dokumentu, jednak rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości powiedziała w rozmowie z TVN 24, że kobieta miałabym zapewnioną:

  • możliwość wypłakania się
  • możliwość spotkania z psychologiem
  • osobny pokój
  • specjalne konsylium lekarskie
  • specjalną opiekę.

Nieoficjalnie PAP ustalił także, że w projekcie znalazło się również zagadnienie hospicjów perinatalnych – miejsce medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia dla rodziców dzieci z wadami wrodzonymi.

Nadzieja na poparcie projektu

Projekt rozwiązań pomocowych dla kobiety w ciąży, u której wystąpiły ciężkie wady płodu, został już przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także wicepremierom Jarosławowi Kaczyńskiemu i Jarosławowi Gowinowi. Wiceszef Solidarnej Polski liczy na to, że projekt uzyska poparcie: „Będziemy przekonywać naszych koalicjantów do tych propozycji. Myślę, że to jest dobry projekt. Zakłada on wsparcie systemowe”.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Zobacz także

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama