Zimowa przerwa świąteczna w 2023 roku jest krótsza niż w roku ubiegłym. Podczas przerwy świątecznej szkoły nie mają obowiązku zapewnienia dzieciom opieki świetlicowej, pracujący rodzice mogą więc stanąć przed nie lada wyzwaniem.

Reklama

Spis treści:

Przerwa świąteczna w szkole: kiedy się zaczyna?

W 2023 wigilia wypada w niedzielę. Uczniowie chodzą do szkoły do piątku, 22 grudnia włącznie.

Pierwszy i drugi dzień świąt wypada w poniedziałek (25 grudnia 2023) i wtorek (26 grudnia 2023). W kolejne dni — środę, czwartek i piątek — nie ma lekcji.

W niektórych szkołach (oraz przedszkolach) w tych dniach będą czynne świetlice, ale warto upewnić się, czy na pewno. Jeśli np. 22 grudnia (piątek) ogłoszono jako dzień dyrektorski — szkoła nie zapewnia wówczas opieki dzieciom.

Zobacz także

Do kiedy trwa zimowa przerwa świąteczna?

1 stycznia 2024 (poniedziałek) to czerwona kartka w kalendarzu, ale już od wtorku (2 stycznia) zajęcia w szkołach i przedszkolach odbywają się zgodnie z planem lekcji. W niektórych szkołach 2 stycznia może jednak zostać ogłoszony dniem dyrektorskim, czyli wolnym.

Niestety Święto Trzech Króli (6 stycznia) w 2024 roku wypada w sobotę.

Zimowa przerwa świąteczna – dni wolne od szkoły:

  • 24-26 grudnia – święta Bożego Narodzenia
  • 27-30 grudnia
  • 31 grudnia – sylwester
  • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, że w czasie zimowej przerwy świątecznej dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia opieki świetlicowej czy organizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych. Może jednak podjąć taką decyzję i udostępnić dla chętnych uczniów świetlicę. Wówczas dziećmi będą zajmować się wyznaczeni do tego nauczyciele.

Przerwa świąteczna w przedszkolu

Wielu rodziców zastanawia się, czy zimowa przerwa świąteczna obowiązuje także w przedszkolu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym mają prawo do opieki w trakcie całego roku szkolnego. Wyjątek stanowią przerwy ustalone wcześniej przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. Daty wyznaczonych dni dyrektorskich można sprawdzić na stronie internetowej każdej placówki.

Oddziały przedszkolne w szkołach działają zgodnie z przepisami dotyczącymi przedszkoli publicznych. Do ich organizacji nie mają więc zastosowania przepisy, w których ustalono terminy ferii i przerw świątecznych dla uczniów szkół.

Podstawa prawna:
§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603, z późn. zm).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama