usprawiedliwienie
Adobe Stock
Wychowanie

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole - jak je napisać? [WZÓR]

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole pisze rodzic, ewentualnie przedstawia zaświadczenie lekarskie. Nieobecność szkolna powinna być uzasadniona ważnymi powodami, a usprawiedliwienie można wysłać przez Librus lub inny używany przez szkołę dziennik elektroniczny, a w niektórych przypadkach należy dostarczyć je osobiście.

Usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole powinno być napisane w taki sposób, by znalazły się w nim wszystkie niezbędne informacje, między innymi powód opuszczenia lekcji. Do 18. roku życia takie usprawiedliwienie musi wystawić rodzic lub opiekun prawny. Dziecko może również przynieść usprawiedliwienie od lekarza. Opuszczenie połowy zajęć z danego przedmiotu może grozić nieklasyfikowaniem ucznia.

Spis treści:

 1. Usprawiedliwienie nieobecności w szkole
 2. Jak napisać usprawiedliwienie do szkoły?
 3. Usprawiedliwienie - wzór
 4. Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – powody
 5. Usprawiedliwienie na LIBRUSIE
 6. Usprawiedliwienie z WF-u

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole 

Żeby usprawiedliwić nieobecność dziecka w szkole - opiekun powinien skontaktować się w tym celu z wychowawcą klasy i poinformować go o przyczynach tej sytuacji. Jeśli dziecko zbyt długo nie pojawia się w szkole (powyżej kilkunastu dni), rodzic może otrzymać pisemne upomnienie od dyrekcji szkoły. Jeżeli to nie przyniesie efektu – dyrekcja może skierować sprawę na drogę postępowania administracyjnego. Dzieje się tak jednak w bardzo rzadkich sytuacjach, gdy uczeń wyraźnie uchyla się od obowiązku szkolnego.  

Jak napisać usprawiedliwienie do szkoły?

Czas dostarczenia usprawiedliwienia oraz jego formę każda placówka określa indywidualnie. Takie informacje najczęściej znajdują się w statucie szkoły. W usprawiedliwieniu nieobecności dziecka powinny znaleźć się:

 • Miejscowość
 • Data
 • Nagłówek („Usprawiedliwienie”)
 • Wprowadzenie („Uprzejmie proszę o usprawiedliwienie”, „Zwracam się z prośbą o usprawiedliwienie”)
 • Uzasadnienie swojej prośby (przyczyny nieobecności)
 • Informacja o załącznikach (jeśli są)
 • Zakończenie („Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku”)
 • Własnoręczny podpis.

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole - wzór

Możesz także skorzystać z naszego gotowego wzoru usprawiedliwienia nieobecności szkolnej. Kliknij w obrazek, by otworzyć go lub wydrukować w oryginalnym rozmiarze. 

usprawiedliwienie wzór

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – powody

Dzieci w Polsce objęte są obowiązkiem szkolnym, co oznacza, że zajęcia mogą opuszczać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Powody, dla których uczeń może nie pojawić się na lekcjach to między innymi:

 • choroba
 • złe samopoczucie 
 • pobyt w szpitalu
 • zaplanowana wizyta u lekarza specjalisty
 • ważna uroczystość rodzinna
 • nagłe zdarzenie losowe.

Usprawiedliwienie na LIBRUSIE

Rodzic może usprawiedliwić nieobecność dziecka na lekcjach poprzez portal LIBRUS (lub inny stosowany w szkole dziennik elektroniczny). Żeby napisać takie usprawiedliwienie, rodzic musi zalogować się do swojego konta. Dzięki temu nie ma ryzyka, że autorem usprawiedliwienia jest osoba, która nie ma uprawnień do jego wypisania. Następnie należy wysłać wiadomość do nauczyciela. Wychowawca automatycznie otrzyma powiadomienie o usprawiedliwieniu. W ten sposób wychowawca może na bieżąco usprawiedliwić nieobecność ucznia w szkole.

 
W wariancie Altum w LIBRUS Synergia dostępny jest moduł „e-Usprawiedliwienia”, wskazuje się tam początek i koniec okresu nieobecności dziecka w szkole, a także uzupełnia jej powód. Istnieje również możliwość zaznaczenia opcji, by powiadomienie otrzymali inni nauczyciele (poza wychowawcą), z którymi uczeń miał zajęcia w danym czasie.

Usprawiedliwienie z WF-u

Usprawiedliwienie, a właściwie zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego, powinno mieć podobny schemat, jak standardowe usprawiedliwienie. Również należy w nim zawrzeć datę, powód nieobecności lub zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego. Rodzic wypisuje taki dokument z powodu chwilowej niedyspozycji dziecka, która nie pozwala mu na wykonywanie ćwiczeń podczas lekcji. Przyczyną może być np.:

 • złe samopoczucie
 • miesiączka
 • okres rekonwalescencji po chorobie.


Długoterminowe zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego powinno być wystawione przez lekarza.

Zobacz także: 

Dni wolne od pracy i szkoły 2021
AdobeStock
Czas wolny
Dni wolne od pracy i szkoły 2021: kalendarz dni wolnych
Przedstawiamy dni wolne od pracy i szkoły 2021, które przysługują nam ustawowo. W tym roku z 13 dni świątecznych, 7 wypada w dni powszednie, 2 w soboty, a 4 w niedziele. Biorąc jedynie kilka dodatkowych dni urlopu, możemy zaplanować kilka całkiem długich weekendów.

Dni wolne od pracy i szkoły w 2021 roku układają się dość pomyślnie. Wiele z nich wypada w dni powszednie, więc czeka nas sporo dodatkowego odpoczynku, poza weekendami. Dni ustawowo wolnych jest 13, a doliczając soboty i niedziele – 113. Dodatkowo można skorzystać z kilku długich weekendów. Sprawdź w naszym kalendarzu dni wolnych od pracy 2021, kiedy je zaplanować! Spis treści: Dni wolne od pracy 2021 Dni wolne od szkoły 2021 Kalendarz dni wolnych od pracy 2021 Długie weekendy 2021 Dni wolne od pracy 2021 W kalendarzu na rok 2021 mamy  13 dni ustawowo wolnych od pracy, które wypadają: 1 stycznia: Nowy Rok 6 stycznia: Święto Trzech Króli 4 kwietnia: Niedziela Wielkanocna 5 kwietnia: Poniedziałek Wielkanocny 1 maja: Święto Pracy 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja 23 maja: Zesłanie Ducha Świętego 3 czerwca: Boże Ciało 15 sierpnia: Święto Wojska Polskiego (a także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) 1 listopada: Wszystkich Świętych 11 listopada: Święto Niepodległości 25 grudnia: Boże Narodzenie 26 grudnia: drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Dni wolne od szkoły 2021 Uczniów czeka jeszcze więcej wolnego. Oprócz wyżej wymienionych dni wolnych mają również  ferie zimowe oraz wakacje, a także dłuższe przerwy w okresie wielkanocnym (od 1 do 6 kwietnia 2021) i bożonarodzeniowym. Ferie odbywają się dla wszystkich uczniów w jednym terminie, czyli od 4 do 15 stycznia. Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2020/2021 zakończenie zajęć planowane jest na piątek, 25 czerwca, czyli od 26 czerwca do 31 sierpnia będą wakacje. Dodatkowo zwykle dyrektorzy szkół wyznaczają dzień wolny od szkoły na piątek po Bożym Ciele (czyli w tym roku 4 czerwca). Mają też do dyspozycji 3 dodatkowe dni, które mogą rozdysponować według uznania. W szkołach średnich uczniowie mają również wolne...

duża liczba sprawdzianów w szkołach
Adobe Stock
Aktualności
Liczba sprawdzianów w szkołach odbiera dzieciom chęć do życia!
Rodzice w mediach społecznościowych publikują rozpiski z zaplanowanymi szkolnymi sprawdzianami. Gdy się na nie patrzy, nie sposób nie zadać sobie pytania: czy te dzieci mają czas na dzieciństwo?

Horrendalna liczba sprawdzianów nie wynika ze złej woli nauczycieli. Przeładowana nowa podstawa programowa i wymóg, aby każdy uczeń miał minimalną wymaganą liczbę ocen z poszczególnych przedmiotów, wymusza regularne organizowanie sprawdzianów i kartkówek. Nikt nie myśli o tym, jakie konsekwencje rodzi to dla uczniów – takie wnioski płyną z dyskusji, jakie wywiązują się w mediach społecznościowych między rodzicami a uczniami. „Mój 7-letni syn właśnie poszedł do pierwszej klasy. Po miesiącu nauki ma 28 ocen! Tak ocen, tak chory jest ten system’’ – napisała w mediach jedna z matek. Kto to wymyślił? „Według szkolnych wymogów muszę wystawić minimum 12 ocen na semestr na osobę i strasznie mnie to boli, że dzieci żyją od kartkówki do sprawdzianu. Staram się wstawiać większość ocen z pracy na lekcji’’ – napisała pewna nauczycielka. Wygląda jednak na to, że to szkoły nie ułatwiają pracy nauczycielom i życia uczniom, bo zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej minimalna liczba ocen w semestrze dla jednego ucznia wynosi trzy . Sprawdziany – zbędne czy potrzebne? „Moim zdaniem sprawdziany nie są potrzebne do pracy w szkole. Dzieci nie uczą się efektywnie np. angielskiego, wkuwając słówka do sprawdzianu. Same dostrzegają, że najszybciej uczą się, oglądając ukochany serial po angielsku, czytając książkę, nie mogąc się doczekać polskiego tłumaczenia, czy grając w grę’’ – mówi Przemysław Staroń, nauczyciel roku 2018. Sprawdź: Rekord zamkniętych szkół, a będzie jeszcze gorzej! Według niego szkoła powinna pokazywać najmłodszym jak się uczyć , jak myśleć samodzielnie i przesiewać informacje, jak się komunikować. Do tego celu sprawdziany nie są potrzebne. „Jeżeli spojrzymy z lotu ptaka na polską edukację, to zobaczymy, że te założenia, które...

Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły
Adobe Stock
Wychowanie
Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?
Według prawa dziecko może samo poruszać się po drodze, dopiero gdy skończy 7 lat. Jednak nawet w przypadku, kiedy dziecko samo wraca ze szkoły – musisz zadbać o jego bezpieczeństwo.

Dziecko może zacząć samo chodzić i wracać ze szkoły, kiedy ma skończone 7 lat i jest już na tyle dojrzałe psychicznie, by odpowiedzialnie iść chodnikiem i przechodzić przez jezdnię w dozwolonym miejscu. Dodatkowo szkoła może wprowadzić w swoim statucie odpowiedni zapis, który określa od kiedy uczniowie mogą wracać sami do domu (za pisemną zgodą rodzica), a kiedy mogą wracać np. pod opieką starszego rodzeństwa. Przepisy prawa drogowego mówią, że dziecko od siódmego roku życia może samodzielnie poruszać się po drodze. Nie oznacza to jednak, że rodzice, nauczyciele lub opiekunowie nie powinni troszczyć się o jego bezpieczeństwo podczas drogi do szkoły lub powrotu z niej - ciąży na nich ustawowy obowiązek sprawowania pieczy nad dzieckiem. Spis treści :  Kiedy dziecko może samo chodzić do szkoły? Obowiązek odprowadzania dziecka do szkoły Jak przygotować dziecko do samodzielnego powrotu ze szkoły? Kiedy dziecko może samo chodzić do szkoły? Przepisy o ruchu drogowym mówią, że dziecko, które nie ukończyło jeszcze siódmego roku życia nie może samo korzystać z drogi, musi znajdować się pod opieką osoby dorosłej lub dziecka, które skończyło już 10 lat (nie dotyczy to strefy zamieszkania, ani drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych - czyli sytuacji, kiedy szkoła znajduje się np. na osiedlu, na którym mieszka uczeń i droga jest wyłączona z ruchu kołowego). Jest jednak jeden wyjątek – dziecko nie powinno samo chodzić do szkoły i ze szkoły, jeśli nie jest na tyle dojrzałe, żeby poradzić sobie w trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Musisz mieć pewność, że twoje dziecko podoła temu, by bezpiecznie przemierzyć całą trasę. Na wniosek rodzica dziecko może odbierać starsze rodzeństwo (jeśli ma skończone 10 lat) lub inni opiekunowie, np. babcia, ciocia. Pamiętaj, że wiele zależy również od wewnętrznych wytycznych w szkole, a także...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj