Reklama

Wszyscy powinni umieć udzielać pierwszej pomocy. Wiedzieć, co zrobić, gdy ktoś w ich otoczeniu straci przytomność czy przestanie oddychać. Umieć wykonać resuscytację. Taka wiedza sprawia, że nie panikujemy w kryzysowej sytuacji, tylko działamy. Szybko, automatycznie, bez zastanowienia. Bo czasem przecież liczą się dosłownie sekundy, które mogą zdecydować o czyimś życiu!

Reklama

Cała Polska ratuje życie

Aby podkreślić wagę problemu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła kilka lat temu z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca zorganizować bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. I tak od tego czasu każdego roku organizowane jest bicie rekordu. W 2013 roku w półgodzinnym ustanawianiu rekordu na terenie całego kraju wzięło udział aż 83 111 osób z 1132 instytucji. W 2014 było to 67 396 osób. W 2015 roku pobito rekord – w wydarzeniu wzięło udział 980 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów!

Ratujemy i uczymy ratować

Nie wszyscy wiedzą, że działalność WOŚP to nie tylko zbieranie pieniędzy na szczytne cele, ale także prowadzenie programów medycznych i programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". W ramach tego ostatniego programu Orkiestra organizuje szkolenia dla nauczycieli tak, by mogli oni prowadzić w w pierwszych klasach podstawówek lekcje z podstawowych czynności ratujących życie. To właśnie dzięki takim zajęciom dzieci oswajają się z tematyką udzielania pierwszej pomocy, poznają jej zasady, co sprawia, że pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

Jak wygląda taka nauka, przeczytasz w naszym reportażu: Dzieci naprawdę wiedzą, jak ratować życie!

W tym roku będzie bity rekord Guinness'a

17 października 2016 roku Orkiestra idzie o jeszcze jeden krok dalej, bo organizuje bicie rekordu Guinness'a! Dzięki temu o akcji ma szansę dowiedzieć się jeszcze więcej osób, także poza granicami Polski. Jeszcze więcej osób może się przekonać, jak ważna jest wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Do bicia rekordu może się zgłosić każdy. Trzeba najpierw zarejestrować się na stronie WOŚP, a następnie postępować z otrzymanymi wytycznymi.

Babyonline także bije rekord!

W akcji bicia rekordu redaktorki Babyonline brały udział już rok temu. To było dla nas wszystkich niezwykłe doświadczenie. Uzmysłowiło nam, jak ważne jest, by wiedzieć, co robić w sytuacji zagrożenia życia. Relację z tego wydarzenia możesz obejrzeć na filmie.

W tym roku także chcemy dołączyć do akcji, ponieważ wierzymy, że ma ogromny sens. Relację oczywiście zaprezentujemy na Babyonline.pl. Będziecie mogli ją zobaczyć już w dniu bicia rekordu, 17 października. Mamy nadzieję, że wspólnie z innymi uczestnikami wydarzenia uda nam się pobić rekord Guinness'a. Trzymajcie za nas kciuki, no chyba że w tym samym czasie też podejmiecie wyzwanie, gorąco was do tego zachęcamy!

Reklama

Przeczytaj też wywiad z Jurkiem Owsiakiem, jak dzieci uczą się ratować życie

Reklama
Reklama
Reklama