Chodzi o ulgę prorodzinną, dzięki której rodzice płacą mniejsze podatki. Do tej pory, aby z niej skorzystać, opiekunowie musieli wypełnić dodatkowe formalności w swoim zeznaniu podatkowym. Teraz ma być prościej.

Reklama

Ulga na dziecko z automatu

Ulga na dzieci będzie uwzględniana automatycznie. To oznacza, że składając PIT za ten rok, nie trzeba będzie ręcznie wypełniać odpowiednich rubryk w formularzu zeznania podatkowego (m.in. liczbę dzieci oraz ich numery PESEL, kwotę należnego nam zwrotu i czas obowiązywania ulgi).

„Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń składanych przez Twój e-PIT, z których podatnicy będą korzystać od 15 lutego 2020 roku” - poinformował dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko.

Wyjaśnił, że od 15 lutego 2020 roku w usłudze Twój e-PIT udostępnione zostaną nowe formularze PIT-36 oraz PIT-28. System tego rozliczenia będzie zintegrowany z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL.

W ten sposób ulga na dzieci automatycznie będzie pojawiała się w deklaracji wraz z danymi dzieci, które są nią objęte. „Zmiany będą funkcjonować już w rozliczeniach za 2019 rok” - zapowiedział dyrektor.

Zobacz także

Ulga na dziecko - komu przysługuje

Z odpisu podatkowego w ramach ulgi na dziecko mogą skorzystać rodzice rozliczający się na formularzach PIT-36 lub PIT-37. Mogą to być także opiekunowie prawni lub rodzice zastępczy.

Mogą skorzystać z ulgi:

  • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat,
  • na każde niepełnosprawne dziecko otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy, a jego dochód nie przekracza 3 tys. 89 złotych.

Ile wynosi ulga na dziecko

Ulga podatkowa na dziecko wynosi:

  • 1112,04 złotych - na pierwsze dziecko,
  • 1112,04 złotych - na drugie dziecko,
  • 2000,04 złotych - na trzecie dziecko,
  • 2700 złotych - na czwarte i kolejne dziecko.

Korzyści z twój e-PIT

Rozliczenie podatkowe w formie elektronicznej jest najczęściej używanym sposobem składania zeznań podatkowych przez Polaków. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w rozliczeniach PIT za zeszły rok złożono 19,9 mln deklaracji. Z tego 16,1 mln to były deklaracje złożone elektronicznie.

Korzystając z usługi Twój e-PIT, nie musisz wypełniać wniosków i składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na podatnika w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym.

Źródło: polskieradio24.pl, money.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama