Reklama

Minął zaledwie tydzień od uruchomienia rządowego programu Mama 4 plus, ale już są znane jego pierwsze efekty. Program jest swoistym docenieniem tych kobiet w Polsce, które zrezygnowały z pracy zawodowej i oddały się rodzeniu dzieci.

Zobacz także

17 tys. wniosków w ZUS

W ramach programu Mama 4 Plus kobiety mogą ubiegać się o tzw. matczyną emeryturę. Świadczenie przysługuje paniom, które urodziły i wychowały, bądź wychowały co najmniej czworo dzieci i nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury.

Pierwsze wnioski o przyznanie świadczenia wpłynęły do ZUS jeszcze w lutym. Do 4 marca Zakład zarejestrował 17,3 tys. podań w tej sprawie. W przeważającej większości złożonych przez kobiety – jedynie 20 zostało podpisanych przez mężczyzn. Jak wynika z informacji podanych przez money.pl, w 100 przypadkach wydano już decyzje.

Najwięcej wniosków w Gdańsku

W Gdańsku złożono 1167 wniosków. Z danych ZUS wynika także, że na razie po wsparcie najchętniej sięgają najmłodsi emeryci – w wieku od 60 do 69 lat. Złożyli oni 13,2 tys. wniosków. Wśród 70-latków było to 3,3 tys. Emeryci między 80 a 89 rokiem życia złożyli 600 wniosków, a 90-latkowie 32.

Około 5,8 proc. wniosków złożono drogą internetową. Pozostałe emeryci składali osobiście w oddziałach ZUS.

Pieniądze mają być wypłacane od miesiąca, w którym została wydana decyzja o ich przyznaniu. To oznacza, że jeżeli wniosek został rozpatrzony w marcu, pierwsza emerytura dla matek będzie obowiązywała od tego miesiąca. W najgorszym wypadku zostanie wypłacona w kwietniu z wyrównaniem.

Wysokość matczynej emerytury

Emerytura dla matek z czwórką dzieci wyniesie tyle samo co minimalna emerytura - 1100 złotych brutto.

Świadczenie przysługuje osobom, które:

  • osiągnęły wiek emerytalny, ale nie nabyły prawa do emerytury lub też ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury;
  • nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędnych środków utrzymania.

O emeryturę ubiegać się mogą co najmniej 60-letnie kobiety, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Świadczenie ma być również przyznawane co najmniej 65-letnim mężczyznom, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę.

Ustawa mówi o wychowaniu dzieci – stąd "liczą" się także dzieci przysposobione czy dzieci współmałżonka. Dlatego pieniądze mogą otrzymać także kobiety, które nie urodziły czwórki dzieci.

Na dodatkowe pieniądze nie mogą liczyć osoby, które:

  • zawodowo sprawowały pieczę zastępczą;
  • porzuciły dziecko;
  • sąd pozbawił lub ograniczył im prawa rodzicielskie.

Szacuje się, że świadczenia z programu Mama 4 Plus trafią do około 85 tys. kobiet.

Źródło: money.pl

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama