Sylwester 2020 budzi wiele pytań i kontrowersji. Chociaż rządzący zapowiedzieli wprowadzenie tzw. „godziny policyjnej” między 19 a 6 rano - w praktyce okazuje się, że nie mają takiej możliwości z punktu widzenia prawa. Które obostrzenia zostaną więc wprowadzone w życie i jak mamy się do nich stosować, aby nie przysporzyć sobie kłopotów?

Reklama

Sylwester 2020: zakaz przemieszczania się

Według rozporządzenia Rady Ministrów, od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski obowiązuje zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem:

  • wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Sformułowania zawarte w rozporządzeniu są jednak ogólne i dają możliwość szerokiej interpretacji przez funkcjonariuszy, co oznacza, że to, czy otrzymamy tylko pouczenie czy mandat zależy wyłącznie od policjanta, na którego trafimy. Zakaz przemieszczania się został wprowadzony rozporządzeniem, które jednak nie może ograniczać wolności zagwarantowanych w Konstytucji. Pomimo tego, że zapis nie jest jednak do końca zgodny z prawem, policja może go przestrzegać - zależy to wyłącznie od wytycznych, które otrzymają funkcjonariusze.

Premier z kolei tłumaczy, że oficjalnej godziny policyjnej nie ma: „My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie”.

Czy można jechać samochodem między godzinami 19 a 6 rano?

Jeśli zostaniemy zatrzymani podczas przemieszczania się samochodem w godzinach objętych zakazem - o konsekwencjach będzie decydował funkcjonariusz.

Zobacz także

Czy można zorganizować imprezę sylwestrową w domu?

Tak, o ile liczba gości (oprócz domowników) nie przekroczy 5 osób.

Czy goście muszą zostać do 6 rano?

Teoretycznie tak, jeśli nie chcą narażać się na interwencję policji, jednak prawnicy wyjaśniają, że powrót do domu może być interpretowany jako „zaspokajanie niezbędnej bieżącej potrzeby życia codziennego” ujętej w rozporządzeniu. Ponownie, kwestia interpretacji zależy tu od funkcjonariusza.

Co nam grozi za złamanie zakazu przemieszczania się?

Policjanci mogą zastosować wyłącznie pouczenie, ale mogą także ukarać nas mandatem w wysokości od 20 do 5000 zł.

Każdy ma jednak prawo nie przyjąć mandatu - wtedy sprawę kieruje się do sądu. W tym przypadku sprawę interpretuje się już wyłącznie w granicach obowiązującego prawa, co zmniejsza pole do dowolnej interpretacji. Możemy w takiej sytuacji użyć argumentu, że zakaz przemieszczania się został wprowadzony bezprawnie.

Źródło: Onet

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama