Reklama

Szczepionka na koronawirusa coraz bardziej rozgrzewa nasze emocje. Kilkadziesiąt zespołów naukowców na świecie bierze udział w wyścigu o jej wynalezienie. Wiadomo, że sześć z nich jest już na etapie badań klinicznych i testowania. Ma być ona skuteczną bronią w pokonaniu koronawirusa, dlatego służbom medycznym tak bardzo zależy na jak najszybszym jej powstaniu.

Reklama

W zastrzyku a może w tabletce?

„Na tym etapie badań nie jest jeszcze przesądzone, czy szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie w formie zastrzyku, czy np. jako płyn doustny" – powiedział epidemiolog prof. Seth Berkley, dyrektor organizacyjny sojuszu Gavi i czołowy ekspert programu szczepień.

Aktualnie w pierwszej lub drugiej fazie badań klinicznych znajdują się prace nad sześcioma próbnymi szczepionkami przeciwko koronawirusowi. Są one podawane uczestnikom badań w kilku wariantach.

Wiadomo, że jedna z amerykańskich firm, z Kalifornii, jako pierwsza opracowała doustną szczepionkę przeciw COVID-19 do podawania w postaci tabletek. Jest ona w fazie badań przedklinicznych na zwierzętach. Jeżeli uzyska pozytywne wyniki, w połowie 2020 roku zacznie być podawana ludziom w ramach badań klinicznych.

Dawka szczepionki będzie powtarzana?

Prof. Berkley uważa, że szczepionka na koronawirusa będzie podawana w jednej lub dwóch dawkach. Nie wykluczył, że szczepienie trzeba będzie powtarzać raz w roku.

Epidemiolog szacuje, że za 12-18 miesięcy szczepionki będą dostępne. To i tak bardzo szybki termin. Przeciętnie opracowanie nowej szczepionki zajmuje całe lata pracy. Każdy preparat musi pomyślnie przejść kolejne etapy badań przedklinicznych w laboratorium na zwierzętach oraz badań klinicznych na ludziach.

Gavi: niech rządy się dogadają w sprawie szczepień

Międzynarodowy sojusz szczepionkowy Gavi zaleca rządom i organizacjom zdrowia, aby odpowiednio wcześnie zawarły porozumienie w sprawie dystrybucji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

„Należy ustalić reguły, w jakiej kolejności i kto będzie szczepiony oraz jak wyglądać ma sprawiedliwa międzynarodowa dystrybucja" – powiedział prof. Berkley.

Sojusz szczepionkowy Gavi powstał w 2000 roku na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos jako globalne partnerstwo publiczno-prywatne, z siedzibą w Genewie. Jego celem jest poprawa dostępu do szczepionek przeciwko chorobom zagrażającym życiu w krajach rozwijających się.

Członkami Gavi są rządy krajów uprzemysłowionych i rozwijających się, Światowa Organizacja Zdrowia, UNICEF, Bank Światowy, Fundacja Bill & Melinda Gates, organizacje pozarządowe, producenci szczepionek, a także instytucje opieki zdrowotnej i badawcze oraz prywatni darczyńcy. Dzięki działaniom Gavi do tej pory zaszczepiono ponad 760 mln dzieci na świecie.

Źródło: dw.com, szczepienia.pzh.gov.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama