Reklama

Optymistyczne informacje napływają ze Stanów Zjednoczonych od Moderna Therapeutics, która jest jedną z sześciu kluczowych biotechnologicznych firm na świecie, pracujących w laboratoriach nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Moderna jest na etapie przeprowadzania klinicznych testów szczepionki na koronawirusa na ludziach.

Reklama

Szczepionka zmusza organizm do produkcji przeciwciał

Szczegółowe informacje dotyczące obecności przeciwciał u ochotników dotyczą na razie pierwszych 8 z 45 uczestników badań – poinformowała w komunikacie Moderna. Po dwóch tygodniach od podania pierwszej dawki szczepionki u wszystkich tych osób wykryto we krwi obecność przeciwciał.

Po 14 dniach od przyjęcia drugiej dawki (a w sumie po 43 dniach od przyjęcia pierwszej dawki), ich poziom był znacznie wyższy od występującego we krwi pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

Czy są skutki uboczne podawania szczepionki?

Moderna poinformowała, że nie wystąpiły natomiast poważne skutki uboczne u ochotników testujących szczepionkę na koronawirusa.

U trzech uczestników badania zanotowano skutki uboczne w postaci zaczerwienienia w miejscu podania szczepionki (należeli oni do grupy, która otrzymała największą dawkę – 250 mikrogramów). U wszystkich z nich niepożądane efekty minęły samoistnie.

Szczepionka uchroni przed ponownym zachorowaniem na COVID-19?

To dopiero okaże się w fazie kolejnych testów na ludziach. Pierwsze informacje są jednak pozytywne. Z danych Moderny, dotyczących fazy badań prowadzonych na myszach, wynika, że przeciwciała wyprodukowane w reakcji na szczepionkę skutecznie uniemożliwiły ponowną infekcję wirusem.

Na czym polega szczepionka mRNA przeciw koronawirusowi?

Moderna pracuje nad przygotowaniem szczepionki na koronawirusa w technologii mRNA, która różni się od działania dotychczasowych szczepionek. Tradycyjne szczepionki przeciwko wirusom wprowadzają do organizmu mikrodawki całego, ale nieaktywnego wirusa. U osób ze zmniejszoną odpornością może to wywoływać skutki uboczne.

Szczepionka mRNA nie wprowadza do organizmu wirusa, a jedynie podaje informację ludzkim komórkom, jakie białko z tego wirusa organizm powinien zwalczać i jak należy wytworzyć odpowiednie przeciwciała. W reakcji na tę informację organizm będzie potem mógł wytworzyć odpowiednie przeciwciała, neutralizujące białko z wirusa.

Szczepionka na koronawirusa w kolejnej fazie badań

Moderna jako jedna z pierwszych na świecie otrzymała zgodę amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie drugiej fazy badań nad szczepionką na grupie 600 osób (testy na ochotnikach prowadzą także Oxford University's Jenner Institute oraz Sinovac Biotech).

Uruchomienie trzeciej fazy badań firma planuje na lipiec. Eksperci szacują, że ze względu na długość kolejnych etapów badań oraz produkcję szczepionki na COVID-19 na ogromną skalę, nie będzie ona raczej dostępna przed końcem tego roku.

Źródło: poradnikzdrowie.pl, businessinsider.com.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama