Tekst tej piosenki napisały dzieci! Wystąpiły też w teledysku
Co trzeba zrobić, by mieszkając w niedużej miejscowości poznać gwiazdę, wystąpić w teledysku, przeżyć przygodę, wiele się nauczyć, a przy okazji mieć wpływ na (eko)zachowania Polaków? My wiemy!
Cudów nie ma: żeby działo się coś ciekawego, trzeba się trochę wysilić, a nie siedzieć z założonymi rękami i czekać a się coś wydarzy.
Można na przykład zrobić to, co dzieci z Polichna koło Chęcin: napisać tekst piosenki… o bateriach (a konkretnie o tym, dlaczego nie wolno wyrzucać ich gdziekolwiek). Mało wdzięczny temat? Być może, ale za to ważny. I jaki efekt!
Festiwal Baterii
Piosenka powstała na konkurs "Festiwal Baterii", współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Ogłosiliśmy go w marcu. Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Filmy edukacyjne, które opublikowaliśmy między innymi na www.4fun.tv (muzyczna telewizja społecznościowa) obejrzano blisko miliona razy – mówi Iwona Strykier - Sibilska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.
Do konkursu zgłosiło się 56 zespołów z podstawówek i gimnazjów. Jury wybrało 6 piosenek. O ostatecznym zwycięstwie zdecydowali internauci: odbyło się bardzo burzliwe głosowanie, w które angażowały się całe społeczności: rodziny, sąsiedzi, a nawet księża i burmistrzowie.
Wygrał tekst napisany przez dzieci z Polichna. – Jest bardzo uniwersalny. Powinien trafić do każdego i zmienić coś na lepsze – powiedziała Paulina Przybysz, piosenkarka, znana m.in. z występów w zespole Sistars, która napisała do niego muzykę. – Jeśli dzięki temu numerowi ktoś zacznie segregować baterie, to będzie nasz wielki sukces.
Zwycięzcy konkursu wzięli udział w czterodniowych warsztatach muzyczno-ekologicznych w Spale. Uczyli się m.in. przełamywania tremy, emisji głosu i śpiewu. Ale to nie wszystko. Dzieci dowiedziały się także mnóstwa rzeczy na temat ekologii, trenowały udzielanie pierwszej pomocy, były w parku linowym i robiły wiele innych ciekawych rzeczy.
To właśnie podczas warsztatów został nagrany teledysk w którym – oprócz gwiazdy Pauliny Przybysz i zwycięzców – zagrały także dzieci z Raciszyna (2. miejsce).
Przeczytaj także: Jak rozmawiać z dziećmi o ekologii
Dlaczego zużytych baterii nie wolno wyrzucać do kosza?
Uczestnicy konkursu i organizatorzy mają nadzieję, że piosenka zacznie żyć własnym życiem, bo wszyscy powinni wiedzieć, dlaczego nie wolno wyrzucać baterii do zwykłego kosza.
– Baterie zawierają wiele szkodliwych substancji, przede wszystkim rakotwórczy kadm, uszkadzającą układ nerwowy rtęć, niszczący organy wewnętrzne ołów, a także nikiel i lit, które też nie są witaminami. Jeśli nie zajmiemy się odpowiednio bateriami, trucizny przedostaną się do środowiska, przenikną do gleby, roślin, do organizmów zwierząt, a także (w postaci pyłu) do naszych płuc – tłumaczy Henryk Buczak, Prezes firmy Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., która konkurs zorganizowała.
Co trzeba robić z bateriami?
Trzeba je zbierać, segregować i oddawać w ręce tych, którzy wiedzą poddadzą je recyklingowi. Przykładem jest ogólnopolski program zbiórki baterii w szkołach, w którym otrzymują one bezpłatnie materiały edukacyjne, pojemniki, gwarancję odbioru baterii a nawet mogą wygrać nagrody (np. www.ecowyobraznia.pl/baterie). Dziś bycie ECO nie jest wcale trudne. Ale aby coś zmienić – musimy chcieć.
Przeczytaj także: Co można zdziałać w ciągu jednego roku szkolnego? Samiloby i "Kolorowe dzieci"