Reklama

Brytyjski St James’s University Hospital w Leed stworzył zintegrowany rodzinny program opieki zdrowotnej skierowany do rodziców wcześniaków. Głównym założeniem programu jest zaangażowanie rodziców do zespołu, opiekującego ich dzieckiem w czasie pobytu w szpitalu. Wśród obowiązków rodzica znajduje się karmienie, również poprzez sondę, mierzenie temperatury. Dzięki temu od samego początku są ze swoimi dziećmi w bliskim kontakcie. Każdy przechodzi szkolenie prowadzone przez lekarzy i pielęgniarki do momentu, kiedy swoje obowiązki będzie wykonywał prawidłowo.

Reklama

Dzieci rozwijają się szybciej

Dotychczasowe rezultaty programu są zaskakująco dobre. Dzieci są wcześniej karmione piersią, robią postępy znacznie wcześniej niż dotychczas, a szpital opuszczają znacznie szybciej. Bliski kontakt z rodzicami zamiast z położnymi sprawia, że wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa, co skutkuje zrównoważonym rozwojem.

Rodzice bez poczucia bezsilności

Opieka nad wcześniakami zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej izoluje rodziców od dziecka do momentu wypisania go ze szpitala. Dotąd jedyną rzeczą, którą mogli zrobić to pogłaskać malucha przez otwór w inkubatorze. Teraz to się zmienia i brytyjski szpital ma nadzieje, że program zyska na popularności i zostanie wdrożony na terenie całego kraju.

Reklama

Źródło: babble.com

Reklama
Reklama
Reklama