Reklama

W ubiegły weekend w pożarze zginęła trójka dzieci w Piechowicach. Choć ogień udało się szybko ugasić, strażacy w mieszkaniu znaleźli ciała 8-letniego Dominika, 6-letniej Agnieszki i 4-letniego Oskara. W poniedziałek ruszyło śledztwo w sprawie tego pożaru. Prawdopodobnie ogień zaprószył się przez przypadek.

Reklama

To mogło zdarzyć się w każdym domu

Do tej pory udało się ustalić, że dzieci przebywały pod opieką dziadka, który zdołał wydostać się z budynku. Matki dzieci w chwili pożaru nie było w domu. Rodzeństwo często zostało pod opieką dziadka. Według policji wstępną przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia z pieca lub świeczki.

Przygotuj się odpowiednio do zimy

Gdy przychodzą chłodne miesiące, zaczynamy dogrzewać mieszkania. Największy problem jest w domach, gdzie nie ma centralnej instalacji miejskiej. Zapchany komin, niedrożna wentylacja czy niesprawny piec węglowy lub gazowy mogą doprowadzić do tragedii. Niestety nie wszyscy przed okresem grzewczym sprawdzają instalację. Jeśli używasz węgla i drewna, trzeba to robić co 3 miesiące, jeśli gazu ziemnego lub oleju opałowego - nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Zarządca lub właściciel budynku ma obowiązek przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku. Nie zapominaj o wietrzeniu mieszkania, gdyż szczelnie pozamykane okna, utrudniają wentylację powietrza. Warto także dla własnego bezpieczeństwa zamontować tzw. czujnik dymu. Alarm pozwoli zareagować, zanim ogień się rozprzestrzeni także z innych przyczyn.

Postaraj się w domu nie używać otwartego ognia, a jeśli koniecznie chcesz, np. zapalić świece, nie zostawiaj ich bez nadzoru. Upewnij się, że stoją stabilnie i znajdują się daleko od materiałów łatwopalnych np. firanek. Zawsze ustawiaj je na powierzchni żaroodpornej.

Cichy zabójca

Oprócz ognia przyczyną wielu zimowych tragedii jest czad. Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym gazem trudnym do wykrycia. Na zatrucia są narażone osoby, które posiadają w domu piecyki gazowe do podgrzewania wody bądź ogrzewania domów. Tu także dodatkowym zagrożeniem są plastikowe niezwykle szczelne okna, czy wentylacja zapchana gruzem lub ptasimi gniazdami. Rozszczelniaj okna często wietrz kuchnię i łazienkę, w której jest terma gazowa nigdy nie zasłaniaj i nie zaklejaj niczym kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych.

Uważać także powinni posiadacze kominków. Jeśli chcesz stworzyć przyjemny klimat, upewnij się, że robisz to bezpiecznie. Mała iskra może wywołać pożar, a zła wentylacja może być przyczyną zaczadzenia. Aby uchronić się przed tym niewidzialnym niebezpieczeństwem, koniecznie zamontuj czujk tlenku węgla. Można także dostać łączone czujniki reagujące zarówno na dym, jak i na czad. Warto w nie zainwestować, gdyż mogą uratować życie twoje i twojej rodziny.

Źródło: tvn24.pl

Jak chronicie swój dom przed pożarem? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama