Kilka dni temu prezydent publicznie wypowiedział się na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Teraz na stronie Andrzeja Dudy pojawiło się oświadczenie w tej sprawie. Jest to reakcja na protesty społeczne, organizowane w całej Polsce. Szacuje się, że w piątkowym Marszu na Warszawę szło 100 tys. osób.

Reklama

Oświadczenie prezydenta

Prezydent w oświadczeniu napisał, że „prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa”. Dalej jednak możemy przeczytać, co prezydent sądzi o sytuacji wystąpienia tzw. wad letalnych płodu, w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie: „Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką”.

Ustawa ws. aborcji

Proponowany przez Andrzeja Dudę projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowej przesłanki, dzięki której możliwe będzie przerwanie ciąży w przypadku wystąpienia wad letalnych.
„W ostatnich dniach rozmawiałem z wieloma kobietami, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent dodał również, że gdy zostanie uchwalona jego ustawa – nadal będą obowiązywać następujące przesłanki do usunięcia ciąży:

  • z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki,
  • z powodu gwałtu lub kazirodztwa,
  • z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka.

Konsensus polityczny

Andrzej Duda wyraził nadzieję na konsensus polityczny: „Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych - zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków”.

Zobacz także

Opieka nad rodzinami dzieci niepełnosprawnych

Prezydent poruszył również kwestię opieki nad rodzinami i samotnymi matkami dzieci niepełnosprawnych.
„Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym” - dodał.

Źródło: prezydent.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama