Zakup dobrej jakości ręczników jest sporym wydatkiem. Co więc zrobić, by ich nie zniszczyć, ale jednocześnie mieć pewność, że podczas prania zginęły bakterie i wirusy? Jak prać ręczniki i w jakiej temperaturze należy to robić? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Jeśli chcesz, by ręczniki służyły ci jak najdłużej w dobrym stanie – warto stosować się do tych zasad.

Reklama

Spis treści:

  1. W jakiej temperaturze pierze się ręczniki?
  2. Jak prać ręczniki? Najważniejsze zasady
  3. Jak prać nowe ręczniki?
  4. Czy można prać ręczniki w 90 stopniach?

W jakiej temperaturze pierze się ręczniki?

W ilu stopniach prać ręczniki? To pytanie z pewnością dręczy niejedną osobę, która zaczyna swoją przygodę z samodzielnym praniem (lub praniem świadomym). Najlepiej sprawdzić, jaka temperatura jest podana na metce ręcznika (temperatura prania będzie zależna od składu materiału) i stosować się do tych zaleceń.

Najczęściej ręczniki powinno się prać w temperaturze 40 lub 60 stopni Celsjusza. Z kolei ręczniki noworodka należy prać w 90 stopniach Celsjusza – ta wiedza przyda się np. podczas przygotowywania wyprawki dla noworodka. Sprawdź też, jak prać ubranka dla noworodka).

Jak prać ręczniki? Najważniejsze zasady

Przede wszystkim należy trzymać się informacji podanych na metce ręcznika. Podane są tam informacje nie tylko dotyczące temperatury, ale też ogólnie tego, jak prać ręczniki: czy można je wybielać, czyścić chemicznie, itp.

Zobacz także

Pozostałe ważne zasady prania ręczników to:

  • ręczniki należy prać oddzielnie (nie z pozostałymi rzeczami, np. ubraniami, bielizną)
  • po upraniu warto dokładnie wysuszyć ręczniki (np. w suszarce bębnowej lub na słońcu)
  • nie należy przeładowywać bębna pralki (dzięki temu woda i płyny piorące swobodniej będą wnikać w ręczniki),
  • w przyopadku alergii lub prania ręcznika dla dziecka warto stosować dodatkowe płukanie, aby dokładnie pozbyć się resztek detergentów z materiału.

Dodatkowo do prania ręczników lepiej stosować żele lub płyny niż proszki (gorzej się wypłukują, przez co ręcznik może stać się bardziej szorstki i gorzej chłonąć wilgoć ze skóry).

Jak prać nowe ręczniki?

Ważne jest również, by przed pierwszym użyciem ręcznika uprać go w pralce, ponieważ tylko wtedy zacznie wchłaniać wodę. Zmniejszy się także przez to ryzyko wystąpienia ewentualnej reakcji alergicznej (do farbowania bawełnianych ubrań i ręczników często używa się toksycznych farb), a także pozwoli to pozbyć się wszelkich nieczystości związanych z transportem i przebywaniem ręcznika na sklepowej półce.

Pierwsze pranie ręczników nie różni się od kolejnych prań – ani temperaturą, ani czasem. Przed pierwszym praniem warto jednak namoczyć ręczniki w zimnej wodzie przez co najmniej dobę, dzięki czemu rozpuści się nadmiar barwnika i wszelkie chemikalia.

Czy można prać ręczniki w 90 stopniach?

W wilgotnych ręcznikach mogą gromadzić się drobnoustroje, bakterie i grzyby. Aby się ich pozbyć można uprać ręczniki w temperaturze 90 stopni Celsjusza.

Pranie ich w tak wysokiej temperaturze nie jest jednak najlepszym pomysłem, ponieważ może sprawić, że zaczną one drapać i staną się po prostu nieprzyjemne dla naszego ciała lub ciała maluszka. Tak naprawdę wystarczy dobrze suszyć ręczniki po wytarciu i często prać, by pozbyć się bakterii. Pranie ręczników w ekstremalnie wysokiej temperaturze ma sens w hotelach lub w szpitalach, gdzie korzysta z nich bardzo wiele osób.

Kiedyś, gdy jeszcze nie było pralek automatycznych, dość popularnym sposobem wśród naszych babć było wygotowywanie ręczników (wkładanie ich do wielkiego garnka z wrzącą wodą i gotowanie). Dzisiaj potocznie „gotowaniem ręczników” określa się pranie ich w pralce w bardzo wysokiej temperaturze.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama