Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja

Czym smarować noworodka: po kąpieli, po zmianie pieluszki, wychodząc na spacer

Czym smarować noworodka i w jakich miejscach? Dla skóry maluszka najważniejsze jest przede wszystkim natłuszczanie i ochrona, a kosmetyki muszą być dopuszczone do użytku od 1. dnia życia.

Czym smarować noworodka: oliwką czy balsamami? Czy jest to niezbędne po każdej kąpieli? Niekoniecznie! Jeśli skóra malucha jest zdrowa, możesz zupełnie zrezygnować ze smarowania ciała, a do wanienki możesz dodać łagodny płyn do kąpieli, dopuszczony do użytku od 1. dnia życia. Pielęgnacja różnych partii skóry dziecka wymaga różnych kosmetyków.

Spis treści:

  1. Czym smarować noworodka po kąpieli?
  2. Czym smarować pupę noworodka?
    Czym smarować pupę noworodka po zmianie pieluszki?
  3. Czym smarować twarz noworodka?​
    Czym smarować buzię noworodka na spacer? 
  4. Czym smarować główkę noworodka po kąpieli?
  5. Czym smarować usta noworodka?
  6. O czym jeszcze należy pamiętać przy pielęgnacji noworodka?
    Jak często kąpać noworodka?
    Jak często myć głowę noworodka?
    Czy używać gąbki?
    Na jakie miejsca uważać podczas kąpieli?
    Czy noworodka trzeba czesać?
    Czy można używać suszarki?

Czym smarować noworodka po kąpieli?

Wszystko zależy od stanu jego skóry. Jeśli jest sucha, a nawet łuszczy się, pęka, powinnaś ją nawilżać i natłuszczać. W pierwszym miesiącu życia możesz smarować dziecko oliwką dla niemowląt lub mleczkiem nawilżającym. Sprawdź, czy mają oznaczenie „od 1 dnia życia". Mleczka i balsamy sprawdzają się lepiej. Również bardzo dobrze chronią skórę przed utratą wilgoci, a łatwiej je rozsmarować. Wchłaniają się szybciej niż oliwka, która może też zatykać pory, za to świetnie sprawdza się do masażu. Pamiętaj, że z kosmetykami dla noworodka mniej znaczy lepiej.

Czym smarować pupę noworodka?

Przy codziennej pielęgnacji pupy malucha należy pamiętać, że nie jest ona jeszcze w pełni rozwinięta i może się łatwo podrażniać np. przy częstym używaniu chusteczek nawilżanych. Na co dzień pupę należy przemywać ciepłą wodą i delikatnym płynem, a smarować tłustszymi kremami, które zapewnią ochronę przed przesuszaniem. 

Czym smarować pupę noworodka po zmianie pieluszki?

Pupa powinna być nawilżana kojącym, natłuszczającym kremem z dodatkiem alantoiny lub pantenolu po każdej zmianie pieluszki. Warto jednak zaopatrzyć się w nieduże opakowania kremów, aby sprawdzić, czy żaden nie uczula dziecka i na pewno mu służy. Można także stosować zasypkę, która ukoi podrażnienia, zmniejszy tarcie i wchłonie wilgoć powstałą w okolicach pieluszki, a co za tym idzie - zmniejszy ryzyko pieluszkowego zapalenia skóry

Jeśli na pupie pojawią się podrażnienia, krostki czy zaczerwienienia, należy wyposażyć kosmetyczkę w krem przeciw odparzeniom z zawartością cynku. 

Czym smarować twarz noworodka?

Pielęgnacja buzi noworodka powinna być minimalistyczna. Jeśli buzia jest zdrowa i dobrze nawilżona – w domu nie trzeba jej niczym smarować. Jedynie policzki dzieci skłonnych do alergii trzeba wyjątkowo pielęgnować i nawet kilka razy dziennie wklepywać w nie specjalny krem do skóry atopowej.

Czym smarować buzię noworodka na spacer? 

Przed wyjściem na spacer:

  • latem i późną wiosną - kremy z filtrami mineralnymi lub fizycznymi, faktor 50, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ noworodek w ogóle nie może być wystawiany na słońce. W pierwszym półroczu życia absolutnie nie stosuj kosmetyków z chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi. Informacje o rodzaju filtru znajdziesz na opakowaniu kosmetyku. By jednak działały, trzeba posmarować buźkę grubą warstwą preparatu (musi być widoczna na skórze!), 30 minut przed wyjściem z domu. Pamiętaj, że nawet z taką ochroną nie można maluszka wystawiać na słońce. Zawsze powinien znajdować się w cieniu lub półcieniu, np. pod parasolką, drzewem.
  • zimą, jesienią, wczesną wiosną - tłustszym kremem chroniącym przed wiatrem i mrozem. Pamiętaj, że dla noworodka musi być odpowiedni dla dzieci w pierwszym miesiącu życia.

Czym smarować główkę noworodka po kąpieli?

Pielęgnacja główki malucha może być problematyczna ze względu na ciemieniuchę. Jeśli twoje dziecko nie ma z nią problemu - nie musisz smarować jego główki niczym. Jeśli jednak dotknęła was ciemieniucha, ważne jest natłuszczanie i regenerowanie naskórka, co pomoże pozbyć się suchych łusek. Kosmetyki na ciemieniuchę mogą być różne, w zależności od preferencji - w formie olejków, sprayów czy balsamów.

Czym smarować usta noworodka?

Jeśli wargi malucha stają się popękane i powstają na nich bolesne podrażnienia (najczęściej po oblizywaniu lub ślinieniu warg na mrozie), możesz posmarować je odrobiną maści lanolinowej, polecanej także do pielęgnacji brodawek u matek karmiących. 

Na co dzień jednak usta noworodka nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, aby regularnie je przecierać i usuwać z nich resztki mleka czy jedzenia, aby nie mnożyły się bakterie ani nie powstawały podrażnienia od nadmiernej wilgoci. 

O czym jeszcze należy pamiętać przy pielęgnacji noworodka?

Świeżo upieczone mamy chcą jak najlepiej zadbać o delikatną skórę maluszka, dlatego zastanawiają się, jak często powinny go kąpać, a także czy nie zaszkodzi mu suszarka. Poniżej znajdziesz dodatkową garść porad dotyczących higieny i pielęgnacji noworodka.

Jak często kąpać noworodka?

To, jak często należy kąpać dziecko, zależy od jego wieku. Noworodka nie trzeba kąpać codziennie. Woda wysusza skórę i zmywa z niej płaszcz ochronny. W dniu, kiedy nie kąpiesz dziecka, przemyj tylko jego ciało czystą myjką, żeby zmyć pozostałości mleka i potu.

Jak często myć głowę noworodka?

Myj głowę dziecka podczas każdej kąpieli, a w dni, kiedy nie kąpiesz dziecka, przemyj główkę myjką. Noworodek większość czasu spędza w pozycji leżącej. Główka często jest spocona i zabrudzona mlekiem, dlatego najlepiej przy każdej kąpieli ją umyć. Można do tego używać tych samych środków co do mycia całego ciała lub szamponu dla niemowląt, dopuszczonego do użytku od 1 dnia życia dziecka. Najlepiej wybierać kosmetyki bezbarwne, jak najmniej pachnące. Do umycia włosków wystarczy kilka kropli szamponu. Trzeba go potem dokładnie spłukać – pozostawione resztki mogłyby drażnić skórę i powodować stan zapalny.

Czy można używać gąbki lub myjki?

Tak, ale tylko pod warunkiem, że są one rzeczywiście czyste. Jeśli po kąpieli źle je wypłuczesz i nie dosuszysz, łatwo namnożą się w nich bakterie i grzyby, które mogą powodować choroby skóry. Dlatego myjki i gąbki trzeba starannie płukać, suszyć i bardzo często zmieniać. A myjki z materiału najlepiej od czasu do czasu wygotowywać po kąpieli. Równie starannie dbaj o czystość wykładzin antypoślizgowych wkładanych do wanienki. Gumowe dodatkowo myj po kąpieli szczotką. Jeśli pojawią się na nich ciemne plamy – wyrzuć je (to pleśń).

Na jakie miejsca uważać podczas kąpieli?

Kąpiąc noworodka, szczególną uwagę poświęć fałdkom skóry, np. na szyi, za uszami, w pachach, pachwinach. W tych miejscach zbiera się pot, złuszczony naskórek, ulane mleko. Na dodatek nie dociera do nich powietrze i jeśli nie zadba się o nie starannie, wtedy łatwo o odparzenie. Dlatego podczas każdej kąpieli trzeba rozchylić wszystkie fałdki, dokładnie je umyć, osuszyć. Możesz też natłuścić je kremem. Nie musisz się za to martwić, jeśli zamoczysz uszy lub pępek. Po prostu starannie osusz je po kąpieli.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak