Wakacje 2019 właściwie już za moment. W środę dzieci pożegnają szkolne mury i rozpoczną letni odpoczynek. I to wcześniej niż zakładano, dzięki rozporządzeniu rządu, które skróciło rok szkolny o jeden dzień. Radość dzieci z wolnego czasu, to jednak dla ich rodziców spora logistyczna zagwozdka, jak zorganizować czas, aby wakacje były udane. Urlopy rodziców nie są przecież z gumy, a tym bardziej ich domowy budżet. Zobacz, jak Polacy zaplanowali dla dzieci wakacje.

Reklama

Wakacje full wypas

Ile pieniędzy zamierzamy wydać w tym roku? Więcej niż w 2018 roku! Na wakacje w Polsce przeznaczymy średnio 1 tys 781 złotych na osobę (to wzrost o 193 złotych w porównaniu z 2018 rokiem), a w przypadku wyjazdów zagranicznych – 3 tys. 162 złotych na osobę (wzrost o 298 złotych) - takie dane podała firma ubezpieczeniowa Mondial Assistance. To całkiem sporo. Jak tłumaczy ubezpieczyciel, wynika to zapewne z tego, że Polacy coraz większą wagę przywiązują do jakości, zarówno samej podróży, jak i usług, z których korzystają w trakcie wypoczynku.

Polska czy zagranica?

Polskie rodziny zdecydowanie wybiorą wypoczynek w kraju. 71 procent z nich planuje wakacje w Polsce, a mniej niż co piąta (17 procent) – za granicą. 12 procent wybierze się na wakacje zarówno w kraju, jak i za granicą. 13 procent Polaków nie wyjedzie nigdzie. Takie dane o planach wakacyjnych polskich rodzin podała wyszukiwarka turystyczna Kayak.pl.

Morze czy góry?

Kierunek wyjazdu raczej bez zaskoczenia - tradycyjnie będzie to polskie morze. Nad Bałtyk wybierze się 47 procent badanych. Jedynie co piąty pojedzie w góry (19 procent). Trzecim najpopularniejszym kierunkiem (16 procent) są polskie jeziora, a dopiero za nimi znalazły się duże miasta (12 procent) oraz wsie (11 procent).

Kusząca Bułgaria

Jak wynika z badań Mondial Assistance, największym zainteresowaniem polskich turystów będą się cieszyły Chorwacja (16 procent), Grecja (16 procent) i Hiszpania (14 procent). Na czwartym miejscu znajduje się Bułgaria (8 procent), której popularność wyraźnie wzrosła.

Zobacz także

„Bułgaria ciągle utrzymuje doskonały stosunek jakości do ceny. Jeśli chodzi o kraje w Unii Europejskiej, jest on tam najlepszy. Mówiąc wprost: Bułgaria jest tania. Dotyczy to zarówno wycieczki kupowanej w biurze podróży w Polsce, jak i tego, co jest na miejscu – jest tanie wyżywienie, możemy kupić tanie pamiątki, tanio wyjść na miasto” - skomentował prezes Neckermann Podróże Maciej Nykiel w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl.

Razem czy osobno?

Ponad połowa ankietowanych - 54 procent - zamierza pojechać całą rodziną na wspólne wakacje, a 15 procent wyśle dzieci do dziadków lub krewnych - podaje Kayak.pl. Zdecydowanie mniej popularne są zorganizowane formy wakacji – kolonie czy szkoły letnie. Zaledwie 5 procent ankietowanych wyśle swoje dzieci na zajęcia w mieście, a 13 procent – na obozy lub wyjazdy kolonijne.

Na zorganizowane wyjazdy dla swoich dzieci częściej decydują się rodzice młodzi - do 24 lat (18 procent z nich wyśle dzieci na obozy i 12 procent na szkoły letnie). Z kolei rodzice starsi, w wieku ponad 50 lat, nie planują dla swoich dzieci niczego specjalnego. Z pewnością wynika to z faktu, że są to dzieci starsze i mogą już same decydować o planach na lato.

A jakie są wasze plany wakacyjne? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Reklama

Źródło: mat. prasowe

Reklama
Reklama
Reklama