
Gdzie spędzić wakacje z dziećmi w Polsce (w związku z pandemią koronawirusa, lepiej wybrać tę opcję)? Gdzie pojechać z dziećmi za granicę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wyjazd z maluchem na pewno będzie inny niż wasze wspólne urlopy, gdy jeszcze nie mieliście potomstwa. Nie możecie liczyć na to, że poza domem całkowicie oderwiecie się od codzienności i zapomnicie „o zupkach i kupkach”. Leżenie plackiem na trawie przed namiotem, szaleństwa na dyskotekach w tłocznych kurortach, maratony po wysokich górach – też raczej nie wchodzą w grę.
Ale spokojnie! Jest naprawdę wiele fajnych opcji, które możecie wziąć pod uwagę, myśląc o tym, gdzie wybrać się na wakacje z dziećmi 2021. Podpowiadamy: Gdzie nad morze z dzieckiem? Gdzie w góry z dzieckiem? Niezależnie od tego, co wybierzecie, na pewno nie będziecie się nudzić.
Miejsca na wakacje z dziećmi godne polecenia:
- Gdzie na wakacje z dziećmi – kemping
- Ciche miejsca w Polsce na wakacje z dziećmi – gospodarstwa agroturystyczne
- Gdzie na wakacje z dziećmi – pensjonat lub hotel w Polsce
- Gdzie na wakacje z dziećmi za granicę?
- Obóz dla dzieci blisko domu
- Gdzie na wakacje z małymi dziećmi: na własnej działce
- Gdzie na wakacje z dziećmi – u dziadków na wsi
- Wakacje z alergikiem
Gdzie na wakacje z dziećmi – kemping
To opcja zarówno dla niezbyt zamożnych, jak i tych, którzy mogą pozwolić sobie na droższe wakacje. Kiedyś urlopowym przebojem były nieduże przyczepy kempingowe ustawiane nad brzegiem jeziora albo... na własnej działce pod zabudowę. Teraz to już raczej rzadkość.
W dzisiejszych czasach kempingi są bardzo różne – od bardzo skromnych i tanich, gdzie śpi się we własnym namiocie, po takie z namiotami rodzinnymi, domkami kempingowymi, basenami, restauracjami i animacjami. Wszystkie ich rodzaje znajdziesz już też i w naszym kraju – sprawdź: kempingi dla dzieci w Polsce.
Są też tacy, którzy cenią sobie wolność i wolą spędzić wakacje z dzieckiem w kamperze. W takim aucie można nocować w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.
Trzeba jednak pamiętać, że wakacje pod namiotem z dzieckiem, zwłaszcza tym skromniejszym, nie są tak wygodne, jak pobyt w domku czy pensjonacie. Ale do odważnych świat należy!
Ciche miejsca w Polsce na wakacje z dziećmi: gospodarstwa agroturystyczne
W wiejskim gospodarstwie mnóstwo się dzieje. Krowa skubie trawę i robi „muuu”, po podwórku chodzą kaczki, kurki i psy. Pobyt w takim miejscu będzie bardzo zajmujący dla smyka, ale i męczący dla was (bo szkraba ciągle trzeba mieć na oku). Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego z dzieckiem to dobry pomysł dla rodziców kilkulatka, któremu można już wytłumaczyć, czemu pieska nie wolno ciągnąć za ogon, a kotkowi zakładać ubranka dla lalek.
Przykłady?
- Siedlisko Blanki na Warmii. Jezioro, sztuka, piękna architektura, a do tego...towarzystwo osiołka. Mieszka tu chyba jedyny osiołek na świecie, który lubi być wyprowadzany na spacer. Do tego jest dużo kóz. Raj dla dzieci! Adres: Blanki 46, Lidzbark Warmiński. Telefon: 882 149 629, http://www.siedliskoblanki.com/
- Aleksandryn na Mazowszu. Zaledwie pół godziny od Warszawy poczujecie się, jakbyście trafili do magicznej krainy. Cisza, spokój, pyszne naturalne jedzenie, a wokół kucyki, gąski, kogut Gustaw, kury, psy i koty. Czy trzeba czegoś więcej? Adres: Ksawerów Nowy 8, Stromiec. Telefon: 602 221 030, http://www.aleksandryn.pl/
Gdzie na wakacje z dzieckiem – pensjonat lub hotel w Polsce
Zalety? Sprawdzony (choć kapryśny) klimat i zero problemów językowych. Jednak w tym roku takie wakacje mogą okazać się dość kosztowne – ich cena może dorównywać wakacjom za granicą. Coraz więcej polskich ośrodków ma w swojej ofercie pobyty wakacyjne dla rodzin z małymi dziećmi. Dla maluchów organizowane są zajęcia z animatorami, np. warsztaty plastyczne, seanse filmowe, konkursy czy wybory małej miss. Na urlopie w kraju łatwiej też nawiążesz znajomości z innymi mamami.
Przykłady?
Neptuno Resort & Spa, ul. Wyzwolenia 25 Dźwirzyno
Telefon: 505 202 873
https://www.neptuno.pl/
Tuż pod Kołobrzegiem, w małej miejscowości Dźwirzyno, możecie spędzić wakacje marzeń. Dorośli na pewno docenią lokalizację hotelu Neptuno Resort & Spa – pośród nadmorskich sosnowych lasów z bezpośrednim wejściem na wewnętrzną plażę pośród wydm. Dzieci będą zachwycone placem zabaw z domkami, torami przeszkód, zjeżdżalniami trampoliną i salą zabaw. W sezonie letnim odbywają się też dodatkowe wydarzenia dla najmłodszych, m.in. przedstawienia i pokazy cyrkowe.
Hotel Polanica Resort & SPA, ul. Górska 2, Polanica-Zdrój
Telefon: 74 868 07 00
https://www.hotelpolanica.pl/
Na Dolnym Śląsku (a dokładnie w przepięknej Polanicy Zdrój) znajduje się Hotel Polanica Resort & Spa. Odpoczynek w takim miejscu to sama przyjemność. 700 metrów od obiektu znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. W hotelu na dorosłych czeka sauna i łaźnia turecka. Na najmłodszych plac zabaw, a dla całej rodziny pełnowymiarowy kryty basen i wypożyczalnia rowerów
Pensjonat Sekuła, Wierch Olczański 108, Bukowina Tatrzańska
Telefon: 534 828 533
http://www.pensjonatsekula.pl/
Jeśli wybierzecie wakacje z dziećmi w górach, Pensjonat Sekuła powinien spełnić wasze oczekiwania. Jest pyszne jedzenie (specjały kuchni polskiej i regionalnej) i są wygodne pokoje. Z okien pensjonatu mamy widok na panoramę Tatr. Dla dzieci przygotowano bawialnię, w której znajdą mnóstwo atrakcji!
Amaretto Apartamenty, ul Solina 37A, Solina
Telefon: 511 171 058
http://www.amarettosolina.pl/
Prywatny apartament to świetny pomysł dla całej rodziny. Obiekt Amaretto położony jest w wyjątkowo pięknej lokalizacji (niewiele ponad kilometr od zapory w Solinie). Dorośli mogą korzystać z sauny i wanny z hydromasażem z funkcją chromoterapii. Wszyscy, ci mali i więksi goście będą zadowoleni ze sprzętu do grillowania i organizowanych w sezonie jednodniowych wycieczek (w Bieszczady, do Lwowa oraz na Węgry). Zobacz też: Bieszczady atrakcje dla dzieci.
Gdzie na wakacje z dzieckiem za granicę?
Zagraniczna podróż jest realna nawet z niemowlakiem. Jeśli jest zdrowy, rozważcie wycieczkę za granicę (niezbyt daleko i w niezbyt gorące miejsce). W tym roku trzeba jednak sprawdzić, dokąd MSZ odradza wyjazdy i jak wyglądają przepisy sanitarne w danym kraju. Jeśli dziecko jest jeszcze na piersi, nie będziesz musiała się martwić o catering na miejscu. Jeśli podróżujecie samolotem, podczas startu i lądowania karm maluszka piersią lub przez smoczek, by złagodzić odczucia wywołane zmianą ciśnienia. Jest to jednak dość kosztowny wypoczynek, choć zwiększa szansę na urlop przy dobrej pogodzie.
Obóz dla dzieci blisko domu
Na taki wyjazd można wysłać już przedszkolaka. Rodzice w każdej chwili mogą go odwiedzać, często też uczestniczą w niektórych zajęciach dla maluchów. Można też zdecydować się tzw. półkolonie – dziecko nocuje w domu, a dzień spędza na atrakcjach i różnych aktywnościach, ma zapewnione wyżywienie. Niestety najbogatsze oferty półkolonii kierowane są dla starszych dzieci. W tym roku obozy i kolonie będą zapewne odbywały się rygorze sanitarnym.
Gdzie na wakacje z małymi dziećmi: na własnej działce
Jeśli boisz się podróżować ze swoim maluchem, to jeszcze nie oznacza, że masz całkowicie rezygnować z wakacji!
Urlop na działce to tania, sprawdzona i wygodna opcja bez nieprzyjemnych niespodzianek. Plusem jest też to, że wiesz dokładnie, co jest na miejscu, więc nie musisz pakować mnóstwa rzeczy na wszelki wypadek. Możecie zabrać tylko potrzebne rzeczy na wakacje z dzieckiem. Planując dłuższy urlop, możecie dowozić sobie różne (potrzebne dla malca) rzeczy na raty, o ile macie działkę niezbyt daleko od miejsca zamieszkania. Mnóstwo problemów wam odpadnie, ale pozostanie jeden: co robić w wakacje z dzieckiem.
Gdzie na wakacje z dzieckiem – u dziadków na wsi
Wyprawa na wieś do dziadków to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy obawiają się, że maluch będzie miał trudności z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu oraz tych, którzy nie dysponują dużymi funduszami. To także propozycja dla tych, którzy chcą od czasu do czasu zostawić dziecko pod wakacyjną opieką dziadków, a sami wyskoczyć choćby do pobliskiego miasta. Zaplanujcie pobyt u babci i dziadka tak, by smyk się nie nudził, a dziadkowie nie mieli przeświadczenia, że przyjechaliście tylko po to, by podrzucić im malucha.
Wakacje z alergikiem
Jeśli mieszkasz w dużym mieście, skorzystaj z każdej możliwości wywiezienia dziecka tam, gdzie jest zdrowa woda i czyste powietrze.
- Wybieraj małe miejscowości. Z dala od głównych szlaków powietrze jest najczystsze.
- Nie bój się wyjazdu nad morze. Właśnie tam w powietrzu unosi się najmniej alergenów wziewnych.
- Góry też są dobre, ale na wakacje w górach z dzieckiem lepiej wybrać te niższe, np. Bieszczady, Gorce, Pieniny, Góry Świętokrzyskie. Zbyt ostre powietrze (u malca z astmą), może wywołać nadreaktywność oskrzeli.
- Zrezygnuj z tropików. W temperaturze powyżej 25°C skóra dziecka jest bardziej rozgrzana, spocona, a to może nasilać swędzenie i powodować zaostrzenie objawów AZS.
Zobacz też:

Wyjazd z maluszkiem na pewno będzie inny niż Wasze wspólne urlopy, gdy jeszcze nie mieliście dziecka. Raczej nie możecie liczyć na to, że poza domem całkowicie oderwiecie się od codzienności i zapomnicie na jakiś czas „o zupkach i kupkach”. Leżenie plackiem na trawie, szaleństwa na dyskotekach, maratony po górskich szlakach powinniście odłożyć na (co najmniej) kilka lat. Nie znaczy to, że gdy zostaliście rodzicami, powinniście wymazać z pamięci hasło „wspaniały urlop”! U dziadków na wsi Zabawa na podwórku, obserwowanie zwierząt, zrywanie kwiatków z ogródka babci – to wyjątkowe chwile dla malucha. Dotykając, wąchając, patrząc – poznaje świat. W wiejskim gospodarstwie mnóstwo się dzieje. Krowa skubie trawę i robi „muuu”, po podwórku chodzą kaczki, kurki zbiegają się, gdy babcia je zawoła. Wiosenny wyjazd na wieś to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy obawiają się, że maluch źle zniesie długą podróż lub będzie miał trudności z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. To także propozycja dla tych, którzy nie lubią nowych sytuacji i miejsc. Decydując się na taki wyjazd, pamiętaj, że nie daje on stuprocentowej pewności, że wszystko będzie jak w domu. Pamiętaj! Aby złagodzić stres związany z koniecznością dostosowania się do nowej sytuacji i miejsca, przed urlopem ani podczas niego nie zmieniaj diety maluszka i jego codziennych przyzwyczajeń. Gdzieś w Polsce W góry czy nad morze? Nad jeziora czy do lasów? Wszystko zależy od waszych upodobań, chociaż... nie do końca. Wysokie góry np. nie są wskazane dla niemowląt ze względu na skoki ciśnienia. Mały alergik nie będzie się czuł dobrze wśród pylących drzew liściastych i traw, a chorowity brzdąc w ostrym górskim klimacie. Przed sezonem letnim warto pojechać nad morze. Pełne jodu powietrze wzmacnia odporność maluszka, a puste plaże zachęcają do...

Zastanów się, czy twój chorowity kilkulatek bardziej niż egzotycznych wojaży nie potrzebuje dobroczynnej zmiany klimatu. Nie musicie jechać za granicę – wystarczy wyjazd nad Bałtyk czy w Tatry. Zobaczysz – taka wakacyjna inwestycja zwróci się w dwójnasób podczas jesiennych i zimowych infekcji. Jak działa zmiana klimatu? Dziecko przystosowuje się do klimatu miejsca, w którym na co dzień mieszka. Zmiana otoczenia jest bodźcem dla organizmu, by się przystosował. Działa to podobnie jak ćwiczenia sportowe – trenowanie mięśni sprawia, że stają się one znacznie sprawniejsze. Podobnie jest z układem odpornościowym. Im większy bodziec (czym jest zmiana klimatu), tym skuteczniej działa i dziecko łatwiej przystosowuje się do zmiennych warunków w kapryśnych porach roku, np. jesienią czy zimą. Dokąd zatem jechać? To zależy głównie od kondycji Twojego dziecka. Dokąd jechać z dzieckiem po zdrowie? • Nad morze po odporność Zaletą klimatu nadmorskiego jest tzw. aerozol morski, czyli drobinki wody zawarte w powietrzu, które powstają wskutek rozbryzgu fal. Dzięki temu zawartość jodu w powietrzu jest nad morzem wielokrotnie większa niż w Polsce centralnej. A jod bierze udział w produkcji hormonów tarczycy, które regulują metabolizm, pracę układu nerwowego, mięśniowego, krążenia, odpowiadają za rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Latem powinny wyjeżdżać nad morze maluchy z alergiami wziewnymi, gdyż w porównaniu do obszarów podgórskich lub górskich pylenie roślin jest tu znacznie mniejsze. Klimat morski jest też wskazany dla dzieci, które miewają często infekcje dróg oddechowych. Zalety: Z wyjazdu nad morze będzie zadowolone każde dziecko, bo maluchy uwielbiają bawić się w piasku. Nie zapomnij zabrać ze sobą łopatek i foremek! • W góry z alergikiem Dla klimatu górskiego charakterystyczne są częste zmiany pogody. To bardzo dobry trening dla...

Chorowity dwulatek potrzebuje zmiany klimatu. Spokojnie. Nie musicie od razu jechać za granicę – wystarczy wyjazd nad Bałtyk czy w Tatry. Zobaczysz, ta wakacyjna inwestycja zwróci się jesienią i zimą, kiedy nie trudno o wirusy. Jak dokładnie działa taki wyjazd? Dziecko przystosowuje się do klimatu miejsca, w którym na co dzień mieszka. Zmiana otoczenia jest bodźcem dla organizmu, by się przystosował do nowych warunków. Działa to podobnie jak ćwiczenia sportowe – trenowanie mięśni powoduje, że stają się one znacznie sprawniejsze. Tak samo jest z układem odpornościowym . Im większy bodziec (a takim jest właśnie zmiana klimatu), tym skuteczniej działa i dziecko łatwiej przystosowuje się potem do zmiennych warunków w kapryśnych porach roku, np. jesienią czy zimą. Dokąd zatem jechać? To zależy od kondycji dziecka. Zalety wyjazdu z dzieckiem nad morze Zaletą klimatu nadmorskiego jest tzw. aerozol morski , czyli drobinki wody zawarte w powietrzu, które powstają wskutek rozbryzgiwania się fal. Dzięki temu zawartość jodu w powietrzu jest nad morzem wielokrotnie większa niż w Polsce centralnej. A jod bierze udział w produkcji hormonów tarczycy, które regulują metabolizm, pracę układu nerwowego, mięśniowego, krążenia, odpowiadają również za rozwój fizyczny i umysłowy dziecka . Zobacz też: Odporność w koktajlu Jakie dzieci powinny jechać nad morze? Nad morze powinny wyjeżdżać szczególnie dzieci z alergiami wziewnymi , gdyż w porównaniu do obszarów podgórskich lub górskich pylenie roślin jest tu znacznie mniejsze. Klimat morski jest również bardzo wskazany dla wszystkich dzieci, które miewają często infekcje dróg oddechowych . Zalety: Z wyjazdu nad morze tak naprawdę będzie zadowolone każde dziecko, bo maluchy uwielbiają bawić się w piasku. Nie zapomnij więc zabrać ze sobą wiaderka, łopatek i foremek! Wyjazd z dzieckiem...