WF na studiach: czy zawsze jest obowiązkowy?
WF na studiach często jawi się jako szkolna zmora. Niektóre osoby wręcz uważają, że nie po to studiują, żeby ćwiczyć. Jednak zajęcia z wychowania fizycznego na studiach mają inną formę niż te szkolne. Każda osoba indywidualnie wybiera dziedzinę sportu, w której chce się rozwijać. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać po zajęciach sportowych na studiach.
Aktywność fizyczna to jeden z elementów zdrowego trybu życia. Pozwala ona utrzymać dobrą kondycję nie tylko ciała, ale i ducha. Dlatego też programy nauczania wielu uczelni wyższych gwarantują każdej osobie możliwość holistycznego rozwoju i uczestniczenia w zajęciach WF. Jednak, czy wszystkie osoby studiujące będą musiały uczestniczyć w zajęciach sportowych?
Czy jest WF na studiach?
Tak. Co do zasady zajęcia z wychowania fizycznego są realizowane w programie studiów. Jednak każda uczelnia wyższa samodzielnie ustala liczbę godzin oraz formę realizacji zajęć.
Czy WF jest obowiązkowy na studiach?
Zgodnie z zaleceniami Zespołu doradczego ds. studenckich Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zajęcia z WF są obowiązkowe dla osób podejmujących naukę na studiach stacjonarnych, jak również osób studiujących w trybie niestacjonarnym, o ile program nauczania przewiduje taką formę zajęć.
Pamiętaj, że niezaliczenie zajęć WF na studiach może skutkować powtarzaniem roku.
Zwolnienie z WF na studiach
W celu zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego na studiach należy przedłożyć stosowne oświadczenie lekarskie w języku polskim, wystawione na cały semestr, w terminie określonym w regulaminie uczelni. Zwolnienie z WF dotyczy zajęć fizycznych, dlatego osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą aktywnie w nich uczestniczyć, mogą zostać skierowane na zajęcia takie jak e-sport, brydż, czy szachy.
Zazwyczaj uczestnictwo w innych zajęciach sportowych niż te, które wynikają z programu studiów, nie stanowi podstawy do zwolnienia z WF. Jednak należy pamiętać, że każda uczelnia wyższa realizuje własny program dydaktyczny i wszelkie wątpliwości powinny być rozwiązywane w konsultacji z jednostką organizacyjną odpowiedzialną na realizację programu nauczania.
Ile trwa WF na studiach?
Zajęcia z wychowania fizycznego na studiach trwają 90 minut. Odbywają się one na 1 lub 2 roku studiów w łącznym wymiarze minimum 60 godzin na I stopniu studiów albo na studiach jednolitych magisterskich.
Na jakich kierunkach jest WF?
Zajęcia z WF odbywają się na wszystkich kierunkach studiów dziennych I stopnia i jednolitych magisterskich. W przypadku studiów wieczorowych i zaocznych zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się tylko na tych kierunkach (specjalizacjach), których program nauczania je przewiduje.
Jak wygląda WF na studiach?
Osoba studiująca wybiera sobie rodzaj zajęć, w jakich chce uczestniczyć np., koszykówka, siatkówka, piłka nożna, aerobik, joga, sztuki walki. Większość zajęć jest bezpłatna, jednak istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach częściowo odpłatnych np. pływanie, tenis, wioślarstwo lub płatnych np. jeździectwo, narciarstwo, nurkowanie. Niektóre uczelnie wyższe przewidują także zajęcia z wychowania fizycznego w formie niestacjonarnej np. formie obozu narciarskiego.
Zwyczajowo pierwszeństwo wyboru mają osoby z wyższą średnią ocen za poprzedni rok lub semestr. Może również obowiązywać rejestracja typu kto pierwszy, ten lepszy.
Zobacz także: