Reklama

W poniedziałek, 17 lipca, Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała oficjalny komunikat: co dziesiąte niemowlę nie zostało zaszczepione w 2016 roku. Powinniśmy się martwić?

Reklama

WHO alarmuje: rodzice nie szczepią dzieci

Prawie 13 mln niemowląt nie otrzymało w 2016 roku ani jednej szczepionki DTP (przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi). U ponad 6 milionów dzieci przerwano cykl szczepień. Według dr Jean-Marie Okwo-Bele, dyrektora Departamentu Szczepień WHO, dzieci, którym nie podano kolejnych dawek szczepionki, prawdopodobnie nie były objęte podstawową opieką zdrowotną.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF wynika, że w 2016 roku w 130 z 194 krajów członkowskich WHO odsetek zaszczepionych dzieci wynosił 90%. Są jednak kraje, w których liczba zaszczepionych dzieci nie przekroczyła 50% – należą do nich Nigeria, Somalia, Syria czy... Ukraina. Z raportu wynika również, że pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze otrzymało 85% dzieci, a drugą – tylko 64%. To za mało, by zapewnić odporność zbiorowiskową i zapobiec rozpowszechnianiu się wirusa odry, który prowadzi do wybuchów lokalnych epidemii.

Szczepienia chronią!

Jak podaje Rynek Zdrowia, według Światowej Organizacji Zdrowia co roku szczepionki zapobiegają śmierci 2-3 mln ludzi. Nie tak dawno pisaliśmy o 6-latku chorującym na białaczkę, który zmarł w związku z powikłaniami po odrze. Gdyby rodzice chłopca zaszczepili jego rodzeństwo, maluch mógłby żyć. Szczepiąc dziecko chronisz również inne dzieci!

Szczepicie dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień?

Zobacz także: Jak rozwija się dziecko w 25. tygodniu ciąży?

Reklama

Źródło: who.int, rynekzdrowia.pl

Reklama
Reklama
Reklama