Drogie Ciężarne,

Reklama

okres ciąży dla niektórych jest igraszką, a dla innych katorgą. Podobnie jest z porodem. W sprzyjających warunkach zajmuje kilka godzin (są mamy, które twierdzą, że urodziły w godzinę po dotarciu do szpitala), a w mniej komfortowych – kilkanaście! Nie ma reguły. Jest jednak kilka krępujących pytań, które wiele ciężarnych chciało zadać, ale są zbyt krępujące. Nie o wszystkim mówi się w szkole rodzenia…

Czy każda ciężarna wypróżnia się podczas porodu?

Kwestia wypróżnień dotyczy ponad 50% rodzących. Jest to absolutnie naturalne i zdarza się tuż przed ostatecznym rozwiązaniem. Jest więc oznaką końca porodu, co w sumie cieszy.

Czy każdy krzyczy wniebogłosy?

Okazuje się, że krzyk nie jest związany tylko z bólem. Wpływ na to ma pora dnia, poczucie bezpieczeństwa, wsparcie ze strony męża, wielkość dziecka, pozycja w czasie porodu, kondycja fizyczna, a nawet miejsce, gdzie się rodzi. Kobieta powinna uczestniczyć w porodzie innej kobiety zanim sama zacznie rodzić. Cały ten proces wygląda zupełnie inaczej niż w telewizji. Zrozumienie na czym to wszystko polega stanowi ogromną wartość.

Jakie pytania zadać położnej, aby wybrać tą najlepszą?

Przede wszystkim nie szukaj położnej przez Internet. Warto popytać znajomych i w ten sposób znaleźć kogoś zaufanego. Położna powinna podzielić się z Tobą jak największą ilością informacji oraz odpowiedzieć jaka jest jej filozofia wobec porodu. Relacja, którą nawiążemy musi być bliska. Jeśli nie czujemy się z położną dobrze – nic z tego nie będzie.

Zobacz także

Czy wobec porodu można mieć realistyczne założenia?

Każdy poród przebiega inaczej i nie można go zaplanować. Można natomiast razem z położną ustalić kto ma być obecny podczas porodu, czy chcemy od razu po porodzie opiekować się dzieckiem, jakie są nasze priorytety, kiedy z powodów fizjologicznych coś pójdzie nie tak.

Jakie duże jest ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu?

Ryzyko istnieje zawsze, ale poważne komplikacje zdarzają się rzadko. Straszenie kobiet tym, co może się stać w efekcie może spowodować, że poród nie będzie prosty. Ciężarna musi mieć pewność, że znajduje się w rękach specjalistów i wszystkie podejmowane decyzje są dla niej i dziecka całkowicie bezpieczne.

Jak powinien zachowywać się partner podczas porodu?

Jeśli nie potrafi wspomóc kobiety psychicznie – powinien zejść jej z drogi i wspierać ją fizycznie.

Na pytania Emily Writes odpowiadała anonimowa położna.

Reklama

Źródło: thespinoff.co.nz

Reklama
Reklama
Reklama