Poród naturalny

plan porodu
ciąża
poród naturalny
plan porodu

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Plan porodu to dokument, w którym ciężarna podaje swoje preferencje dotyczące przebiegu porodu i wyobrażenia o tym, jak poród powinien przebiegać, aby czuła się komfortowo. Warto przygotować plan porodu. Personel porodówki powinien się z nim zapoznać i go przestrzegać. Wszelkie wątpliwości i odstępstwa od zapisów planu porodu należy na bieżąco uzgadniać z rodzącą.
Małgorzata Wódz
Nacięcie krocza
poród naturalny

Nacięcie krocza podczas porodu: jak wygląda, czy boli, kiedy jest konieczne?

Nacięcie krocza, czyli epizjotomia, jest wykonywane podczas porodu siłami natury. Choć tkanki w okolicach pochwy są rozciągliwe, to niestety zdarza się, że nie wytrzymują napięcia związanego z przechodzeniem dziecka przez kanał rodny. Celem zabiegu jest uchronienie kobiety przed samoistnym pęknięciem krocza oraz pochwy.
Magdalena Drab
poród lotosowy
pępowina
kikut pępowiny
poród naturalny

Poród lotosowy – na czym polega, czy jest bezpieczny dla dziecka, zalety, zagrożenia [ZDJĘCIA]

Poród lotosowy nie kończy się odcięciem pępowiny. Dziecko do czasu jej naturalnego odpadnięcia jest cały czas połączone ze specjalnie odsączonym, zasuszonym i zakonserwowanym łożyskiem. Zwykle trwa to od 3 nawet do 10 dni.
Dominika Bielas
pochwa po porodzie
poród naturalny
ciąża i poród

Pochwa po porodzie – jak wygląda i kiedy wraca do normy?

Pochwa po porodzie na pewno się zmieni. Część zmian cofnie się samoistnie, inne będą wymagały ćwiczeń. Jeśli nie podoba ci się to, jak wygląda pochwa po porodzie, pomoże ci interwencja chirurgiczna, czyli waginoplastyka. A co robić, jeśli pochwa po porodzie jest luźna albo otwarta? Wyjaśniamy.
Ewa Janczak-Cwil
mamy po cc i sn to twardzielki
cesarskie cięcie
poród naturalny

Mamy po CC i porodzie naturalnym nie chcą się wstydzić. Wszystkie mogą być z siebie dumne!

Kobiety, które urodziły przez cesarskie cięcie, mają dość nazywania ich niepełnowartościowymi matkami. Ich historie bywają wstrząsające, podobnie jak przeżycia wielu mam, które rodziły naturalnie. Wspomnienia porodowe naszych czytelniczek pokazują, że każda mama to bohaterka.
Magdalena Drab
Zofia Zborowska o porodzie
poród naturalny

Zofia Zborowska nie krzyczała podczas porodu. Radzi: „Nie drzyjcie się!”

Zofia Zborowska zdradziła kilka szczegółów z narodzin swojej córki. Okazuje się, że gwiazda ma wyrobioną opinię na temat krzyku w trakcie porodu – sama nie krzyknęła ani razu! Dlaczego? Podała wyjaśnienie.
Magdalena Drab
filmy z porodu
poród naturalny

TikTok: bardzo dosłowne filmy porodowe. Robią furorę!

Jeśli ktoś zastanawia się, jak wygląda poród, może to sprawdzić na TikToku. Wszystko za sprawą edukacyjnych filmów, na których widać m.in. przebieg akcji porodowej, poród kleszczowy albo zszywanie krocza. Z tych materiałów naprawdę można czerpać wiedzę, choć niektóre... budzą grozę!
Magdalena Drab
poród naturalny
poród naturalny

Poród naturalny – jak przebiega, dlaczego warto rodzić naturalnie

Poród naturalny nie wiąże się obecnie z zagrożeniem dla matki i dziecka. Postęp medycyny sprawił, że można ocenić, czy poród siłami natury jest dla rodzącej bezpieczny, a w razie potrzeby podjąć niezbędne działania. Obecnie trwa walka o odmedykalizowanie porodu naturalnego. Wyjaśniamy, jak powinien przebiegać.
Ewa Janczak-Cwil
zaświadczenie o tokofobii i co dalej
cesarskie cięcie
cesarka na życzenie
poród naturalny

Zaświadczenie o tokofobii i co dalej: czy zaświadczenie o tokofobii to powód do cc?

Zaświadczenie o tokofobii może umożliwić poród przez cesarskie cięcie, wystawia je psychiatra. Tokofobia to silny strach przed porodem, mający podłoże psychiczne. Zdarza się jednak, że ciężarne udają lęk przed porodem naturalnym, aby otrzymać dokument. Ale uwaga, zaświadczenie o tokofobii nie przesądza o wykonaniu cesarki.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
Malwina Bakalarz z Bakusiowo.pl marzy o porodzie naturalnym
poród naturalny
ciąża i poród

Malwina Bakalarz z Bakusiowo.pl zdradziła, o jakim porodzie marzy przy trzecim dziecku

Malwina Bakalarz, autorka bloga Bakusiowo.pl, w swoim ostatnim wpisie wyjawiła, że z dnia na dzień coraz bardziej marzy o kolejnym dziecku. Ma nadzieję, że uniknie błędów, które popełniła przy starszych dzieciach. Blogerka zdradziła także, w jaki sposób chciałaby urodzić kolejnego maluszka.
Joanna Biegaj
Urodziła w samochodzie, bo LEKARZ ODESŁAŁ JĄ DO DOMU!
poród
poród naturalny
poród bez znieczulenia

Urodziła w samochodzie, bo LEKARZ ODESŁAŁ JĄ DO DOMU!

W Gdańsku doszło do wyjątkowego porodu, który odebrał ojciec malucha. Rodzina została jednak narażona na niebezpieczeństwo przez lekarza, który nie potraktował poważnie silnych skurczów kobiety.
Aleksandra Zaborowska
Lara Gessler rodziła bez znieczulenia
poród naturalny

Lara Gessler rodziła BEZ znieczulenia. „To bardzo pierwotne”

Lara Gessler przyznała, że rodziła bez żadnego znieczulenia. Poród naturalny miał być dla niej podróżą w głąb siebie i powrotem do natury. Pytana przez internautów, czy żałuje braku znieczulenia, Lara Gessler odpowiedziała zdecydowanie: „Absolutnie nie. Kobiety biorą znieczulenie z niewiedzy”.
Magdalena Drab
podtlenek azotu przy porodzie
poród naturalny
znieczulenie porodowe

Poród pod wpływem gazu. Czy to dobry sposób na ból?

Choć gaz rozweselający nie wywoła salw śmiechu na porodówce, może sprawić, że poród będzie dla ciebie mniej bolesnym doznaniem. Sprawdź, czego możesz się spodziewać, jeśli zdecydujesz się na znieczulenie wziewne podtlenkiem azotu.
Małgorzata Wódz
VBAC
poród naturalny

VBAC (poród naturalny po cesarce) – kiedy jest możliwy, jakie są przeciwwskazania

VBAC po cesarce jest możliwy. Kobiety, które w poprzedniej ciąży miały cesarskie cięcie, mogą kolejną ciążę zakończyć porodem naturalnym, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań natury medycznej. To, czy VBAC będzie możliwy, zależy od stanu zdrowia ciężarnej i przebiegu ciąży.
Małgorzata Wódz
niezwykły poród
poród
poród naturalny
ile trwa poród

Niezwykły poród – dziecko urodziło się w taksówce, na ulicy, w centrum Wrocławia!

Ostatnio we Wrocławiu odbył się wyjątkowy poród. Kobieta zaczęła rodzić w taksówce. Wszystko jednak skończyło się szczęśliwie, a mama wraz z córeczką czują się dobrze.
Joanna Biegaj
Poród naturalny po cesarskim cięciu
cesarskie cięcie
poród naturalny
kolejna ciąża po cesarce

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Poród naturalny po cesarskim cięciu może zostać przeprowadzony, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ważne jest np. to, jak dawno miało miejsce cesarskie cięcie oraz jaki był powód jego wykonania.
Sylwia Niemczyk
Poród indukowany
poród po terminie
poród naturalny
cesarskie cięcie

Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? Wyjaśnia ginekolog-położnik

Poród indukowany bywa konieczny, jeśli akcja porodowa zbyt długo nie rozpoczyna się samoistnie po planowanym terminie porodu. Wywoływanie porodu może też nastąpić na skutek niektórych chorób u ciężarnej albo makrosomii płodu.
Sylwia Niemczyk
cesarka
poród naturalny

Naturalna cesarka - czy to możliwe? Zobaczcie same!

Miliony kobiet na całym świecie rodzi dzieci poprzez cesarskie cięcie. Wiele z nich narzeka,  że z cudownych narodzin dziecka, robi się zwykły zabieg wykonywany za kotarą, a dostęp do dziecka jest utrudniony. Jest szansa na zmiany!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
kobieta, mama, ciąża, poród, łóżko
ciąża
poród
poród naturalny

Prawdy i mity o bólu porodowym

Kobiety często opisują ból porodowy jako „stukrotnie spotęgowany ból miesiączkowy”. Najgorzej tolerowany i odczuwany jako najsilniejszy jest tępy ból w okolicy kości krzyżowej, ale odczuwalny jest też w innych częściach ciała. Dopuszczalne sposoby łagodzenia bólu podczas porodu są bezpieczne dla dziecka i rodzącej.
Dorota Kornacka