Wysoko postawiony polityk PiS informuje, że opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie spowodowało wcale radości w szeregach partii. Rządzący spodziewają się dalszych protestów i rozumieją, że nastroje wcale szybko się nie zmienią. Nie uważają jednak, aby kwestia aborcji miała zmienić dużo w słupkach poparcia dla partii.

Reklama

Jakie zmiany szykuje PiS?

Posłowie PiS planują wprowadzenie programu, który pozwoli „godnie zaopiekować się dzieckiem i ograniczyć jego cierpienie”. Chcą, aby w szpitalach znajdowały się oddzielne pomieszczenia dla matek z ciężko chorymi noworodkami, ale także chcą udostępnić kobietom dostęp do przychodni i hospicjów perinatalnych. W każdym województwie ma być jedno takie hospicjum.

Ponadto, rodzicom ma przysługiwać 20 tysięcy złotych jednorazowego oraz 1,5 tysiąca złotych miesięcznego świadczenia. Opieka nad niepełnosprawnym lub ciężko upośledzonym dzieckiem ma być, z perspektywy prawa, traktowana jak praca, która upoważni do emerytury.

Propozycję ustawy ma także Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Przepisy te mają „wspierać kobiety w hospicjach perinatalnych dzięki lekarzom, psychologom, duchownym”.

Tylko czy to wystarczy?

Zobacz także

Źródło: Wyborcza.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama