Wystawa fotografii „Wielki Talerz” to kolejny projekt realizowany przez Karolinę fender Noińską w nurcie sztuki zaangażowanej społecznie i zarazem czwarta wystawa autorki wykorzystująca przestrzeń kamienicy przy ul. Nowy Świat 37. Artystka konsekwentnie wciela w życie misję zainteresowania dorosłych życiem dzieci, które potrzebują miłości, szacunku, poczucia bezpieczeństwa. Tym razem po inspirację sięgnęła do współczesności – bohaterami zdjęć są podopieczni Fundacji Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła, która niesie pomoc dzieciom i młodzieży pochodzącym z najbiedniejszych rejonów Warszawy. Wystawę można będzie oglądać od 16 września do końca listopada. Jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich.

Reklama

Fundacja dla dzieci

Projekt Karoliny fender Noińskiej „Wielki Talerz” dotyka problematyki osamotnienia dzieci, zainicjowanej w wystawie multimedialnej Korczak 2012 i kontynuowanym wystawą „Korczak 2016”, którą w oknach kamienicy przy ul. Nowy Świat 37 można było zobaczyć do końca sierpnia. Przed obiektywem artystki stanęli młodzi ludzie, którzy na co dzień znajdują się pod Opiekuńczymi Skrzydłami Joanny Radziwiłł. Jej fundacja prowadzi szereg działań edukacyjno-kulturalno-wychowawczych na rzecz dzieci i młodzieży z najbiedniejszych rejonów Warszawy: Pragi, Grochowa, Gocławia oraz Targówka. Ciekawe zajęcia, domowa atmosfera, ciepło oraz poczucie bezpieczeństwa sprawiają, że dzieci stają się ufne, otwarte, a co najważniejsze - zaczynają wierzyć w swoje możliwości, marzyć i marzenia te realizować. Jednym z programów, dzięki któremu takie działania stają się możliwe jest właśnie „Wielki Talerz”. Każdy może pomóc już za 96 zł miesięcznie, a otrzymane środki są przeznaczane na przygotowanie pełnowartościowego, domowego obiadu dla potrzebującego dziecka. Programem objęte są dzieci w wieku od 7 do 20 lat.

Reklama

Galeria na ulicy

Zarówno sam program, ale przede wszystkim działania Fundacji Joanny Radziwiłł Opiekuńcze Skrzydła, stały się inspiracją do zdjęć, których efektem jest wystawa „Wielki Talerz”. Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby dzieci oraz poruszenie przestrzeni miejskiej działaniami artystycznymi. Wystawa jest zaproszeniem do codziennego działania na rzecz ubogich dzieci, artystyczną opowieścią o ich indywidualnych marzeniach i potrzebach.
Organizatorem wystawy jest Fundacja Nowy Świat 37, której misją jest przywracanie ulicy Nowy Świat jej dawnego, barwnego charakteru miejsca, w którym działalność artystyczna spotyka się z lokalnym rzemiosłem i handlem. W 2011 roku, w ramach kampanii „Niewidomi już widoczni”, na fasadzie budynku przy ul. Nowy Świat 37 realizowany był visual art „Światłem po oczach”. W czerwcu br. w ramach ogólnopolskiej kampanii "Oswajanie Starości", prowadzonej przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez barier, w oknach tejże kamienicy pojawiła się wystawa "tête à tête" portrety dojrzałych osób miały zwrócić uwagę na problem starości i przemijania. Problematyka osamotnienia dzieci została reaktywowana wystawą multimedialną „Korczak 2016”, którą można było zobaczyć do końca sierpnia.

Reklama
Reklama
Reklama