Zakaz wychodzenia z domu. Radykalne ograniczenie kontaktów i przemieszczania się
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej kolejne obostrzenia związane ze stanem epidemii w Polsce. Te zmiany jeszcze bardziej zmienią naszą codzienność. Obowiązują od dziś do 11 kwietnia.
Ograniczenie wychodzenia z domu prawie do zera. Zakaz przemieszczania się w grupach większych niż dwie osoby. Obostrzenia w komunikacji miejskiej. Całkowity zakaz zgromadzeń. Te kroki — jak podkreślił premier Morawiecki — są niezbędne, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i ocalić życie osób starszych i tych z grup ryzyka. - Wirus krępuje nasze życia, ale musimy ograniczać je do niezbędnego minimum — podkreślił premier. Podkreślał, że młodsi także mogą umrzeć, dlatego wszyscy muszą przestrzegać tych zasad.
Zakaz wychodzenia z domu
Według nowego rozporządzenia opuszczenie domu jest zabronione poza sytuacjami absolutnie koniecznymi. Możesz wyjść na spacer z psem, możesz iść kupić jedzenie czy leki, ale nie wolno ci wychodzić na spacery i spotkania ze znajomymi. Razem mogą przebywać maksymalnie 2 osoby przy zachowaniu dystansu wynoszącego 1,5 metra.
Zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym, dlatego, jeśli musisz pojechać do rodziców, żeby im pomóc — możesz to zrobić (przy zachowaniu określonych przez rząd środków ostrożności).
Obostrzenia w komunikacji miejskiej
Jeśli musisz jechać do pracy komunikacją miejską, zgodnie z nowym rozporządzeniem, możesz zajmować tylko miejsce siedzące, pod warunkiem, że w środku transportu zajęte będzie tylko co drugie miejsce.
Kary za złamanie zakazów
Nieprzestrzeganie ogłoszonych przez rząd zasad będzie skutkować odpowiednimi sankcjami — od mandatów po grzywny, które mogą wynieść nawet 5 tys. złotych. Z kolei złamanie kwarantanny skutkuje karą 30 tys. zł. Odbywanie kwarantanny monitoruje policja, która będzie także kontrolować to, czy nie łamiemy nowych obostrzeń. Działania policji będzie wspierać także wojsko, w myśl ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na podstawie której wprowadzono w Polsce stan epidemii.
Co z kościołem?
W kościołach będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób (poza kapłanem i osobami sprawującymi liturgię). W przypadku pogrzebów obecni będą mogli być też pracownicy zakładu pogrzebowego. Kościół musi się dostosować do tego rozporządzenia, wbrew zaleceniom, które sam wydał wcześniej.
Zobacz: co postanowił kościół ws. profilaktyki koronawirusa
Jakie sklepy będą otwarte? Co z obszarami zielonymi?
Obowiązują dotychczasowe rozporządzenia dotyczące galerii handlowych, gastronomii. Utrzymano zakaz spacerów na plac zabaw, do parków, lasów. Minister zdrowia prosił na konferencji, żebyśmy "śmiertelnie poważnie" potraktowali tę sprawę — tylko wtedy możemy powrócić do normalności.
Zobacz też:
- Jak dbać o psychikę w dobie koronawirusa?
- WOŚP daje 20 milionów na walkę z koronawirusem!
- Jak chronić się przed wirusem w sklepie?